Otvoreni za gitarsku muziku u svim žanrovima

Večeras u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” počinje deveti međunarodni festival “Dani gitare u Podgorici”

2775 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Promo
Foto: Promo

Glavni grad Crne Gore već nekoliko godina prepoznatljiv je po brojnim kulturnim događajima, a jedan od njih je i međunarodni festival “Dani gitare u Podgorici” koji se održava deveti put.

Ovogodišnje izdanje nosi drugačiju koncepciju, a trajaće od 12. do 30. novembra. Već i samo otvaranje donijeće potpuno drugačiji doživljaj gitare, te će večeras u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” od 20 časova nastupati Leonardo Traeger gitarista iz Meksika. Iste večeri od 20 sati i 45 minuta predstaviće se i duo glas i gitara Tamara Obrovac i Uroš Rakovec. Koncertni program se nastavlja 26. novembra u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” kada se predstavljaju dva dueta, prvi iz Italije u 20 sati na klasičnoj i električnoj gitari Roberto Fabbri i Fabio Macera, a odmah nakon njih od 20 i 45 duo iz Španije na klasičnoj gitari i klaviru Carles Pons i Jose Manuel Cuenca. Koncertni program završava se 30. novembra u sali Dodest KIC-a “Budo Tomović” od 20 sati solističkim koncertom klasičnog gitariste Dražena Jokovića iz Crne Gore, a poslije njega od 20 i 45 nastupa duo harmonika i klasična gitara Marko Hatlak iz Slovenije i Darko Bageski iz Makedonije.

Za razliku od prethodnih godina kad je program trajao dan za danom, ove godine između koncerata praviće pauze i do nekoliko dana, a direktor ove manifestacije, crnogorski gitarista Srđan Bulatović objašnjava da su na tu ideju došli jer “publika može pratiti koncertne programe jednu ili dvije večeri”.

“Poslije toga, svako poželi čuti i vidjeti nešto drugo. Mislim da je ovaj koncept koncertnog programa dobar, jer festival traje cio mjesec, a publika onda može pratiti više koncerata i pratećih događaja na festivalu”, siguran je on.

Nije samo razmakom između koncerata napravljen zaokret kad je program u pitanju. Ove godine, dio istog posvećen je i električnoj gitari. O tome koliko gitarski festivali koji su uglavnom fokusirani na klasičnu muziku moraju otvoriti vrata i drugim žanrovima, Bulatović kaže:

“Moraju ili morali bi biti otvoreni za gitaru ili gitarsku muziku i svim muzičkim žanrovima. Sa jedne strane, imamo obrazovanje u školama za klasičnu muziku, ali smatram da takođe treba pokazati šta se sve može izvesti na gitari, a da nije dostupno zvaničnom obrazovnom sistemu. Upravo zbog toga često imamo iznenađenja, a jedno od njih će biti na samom otvaranju festivala 12. novembra. Imaćemo potpuno nestandardnog gitaristu Leonarda Traegera iz Meksika, koji će na neobičnoj ambidextrous električnoj gitari sa dva vrata i pored nje istovremeno na klasičnoj svirati popularne, ali i sopstvene kompozicije. To će biti jedna vrsta spektakla, ne samo među gitarističkim svijetom, nego i publikom. A odmah poslije njega iste večeri ništa manje neće biti interesantni Tamara Obrovac i Uroš Rakovec sa njihovim unikatnim programom. Otvaranje će biti prava muzička ekskluziva, i za generalnu publiku, ali i muzičare”, siguran je Bulatović.

Pored koncertnog programa na festivalu će biti održane majstorske radionice i predavanja u Muzičkoj školi “Vasa Pavić”, a već danas ljubitelji ovog instrumenta moći će da slušaju o gitari ambidextrous sa dva vrata od gosta iz Meksika u 12 časova, dok će 18. novembra na istom mjestu u isto vrijeme predavanje držati ugledna profesorica gitare Vera Ogrizović. U sklopu edukativnog programa biće održano i predavanje Darka Bageskog na temu “Tipologija nastave i emocionalna inteligencija u razvoju muzičara”, te Bulatović izdvaja da će ovo biti posebno interesantan segment.

“Slušanje muzike nas opredjeljuje u djetinjstvu da poželimo da se bavimo njome. To budu u početku lagane popularne forme, preko kojih ulazite u svijet muzike, a onda počinjete da otkrivate ostale njene slojeve dok ne stignete do umjetničke. To je jedan dugotrajan proces. Interesantno predavanje koje će održati profesor Darko Bageski iz Skoplja upravo će podstaći mlade gitariste, koji ulaze u profesionalne vode umjetničke muzike, da pronađu sebe, sopstveni izraz, da pronađu sopstvenu emocionalnu inteligenciju. Mnogi ostanu pod uticajem autoriteta, te je nikad ne nađu i razviju. Ovo predavanje će biti poželjno da čuju svi muzičari, ne samo gitaristi”, zaključuje Bulatović.

M. VASIĆ

Bonus video: