Irish Stew svira u Crnoj Gori: Svi vole irsku muziku

Frontmen Bojan Petrović kazao je da se raduje što će biti u prilici da svira samo svojim fanovima i istakao da više voli klupske od festivalskih nastupa, zbog intimnije atmosfere
112 pregleda 0 komentar(a)
Irish Stew, Foto: Foto-ns Play
Irish Stew, Foto: Foto-ns Play
Ažurirano: 04.03.2017. 08:17h

Srpski bend Irish Stew of Sindidun, poznat po pjesmama u kojima kombinuje tradicionalnu irsku muziku sa modernim pop rok zvukom, imaće samostalni koncert sjutra veče u nikšićkom "NK pabu", a u ponedjeljak u Podgorici u "Montenegro pabu".

Biće to prvi klupski nastupi beogradskog sastava u Crnoj Gori, nakon uspješnih svirki na prošlogodišnjem Lake i prije dvije godine na Bedem festu u Nikšiću. Početak obje svirke najavljen je za 22 sata, a ulaz će koštati dva i po eura.

Frontmen Bojan Petrović kazao je da se raduje što će biti u prilici da svira samo svojim fanovima i istakao da više voli klupske od festivalskih nastupa, zbog intimnije atmosfere.

"Znali smo da imamo dosta publike u Crnoj Gori, pa su pređašnji nastupi na festivalima ispunili sva naša očekivanja i prošli super i zapaženo. Prednost naše muzike je što je pogodna i za velike bine i za klupsku atmosferu", smatra Petrović.

On je najavio da će Irish Stew na gostovanju u Crnoj Gori svirati pjesme sa tri do sada objavljena albuma benda, par najpoznatijih irskih tradicionala kao i obrade keltskog pank benda Pogues koji je Beograđanima omiljeni.

"Pored toga, obzirom da smo u studiju i spremamo novi album, publika će biti u prilici da čuje i neke od tih novih pjesama", obećao je pjevač.

Kako je otkrio u razgovoru za "Vijesti", njegov bend privodi kraju snimanje novog izdanja koje bi trebalo da izađe do ljeta, a sadržaće desetak novih numera. Prethodno će ga najaviti bar jedan singl i spot.

"Što se tiče koncepta, meni je to uvijek bilo teško da definišem. Rekao bih da je to opet Irish Stew, dosta će biti sličan prethodnom albumu, ali opet ima nešto novo i drugačije što je nama bilo interesantno i možda bi bilo najbolje da ljudima ostavim da sami ocjene što je novo", kazao je Petrović.

Irish Stew je od početka karijere osuđen na poređenja sa starijim bratom, najpoznatijem i pionirskom bendu na Balkanu posvećenom irskoj muzici - Orthodox Celts. Taj zvuk je sve popularniji na ovim prostorima, pa se posljednjih godina pojavilo i nekoliko novih bendova, a na pitanje da li mu ta poređenja smetaju i da li želi da ima što više takvih grupa ili je dovoljno da ih je par, pjevač kaže da je dobro da ih ima što više dok god ne kopiraju nekoga.

"Kelti su se pojavili kao neki uzori svima, kao prvi bend koji je to donio ovdje. Oni su zvučali dosta tradicionalno, a mi smo donijeli malo moderniji pop rok zvuk pomiješan sa tom irskom muzikom. Nedavno su se u Beogradu pojavila još dva benda koji nastupaju pod uticajem nekog tvrđeg zvuka. Volio bih da ih je što više, ali da to ima smisla, da se žanrovski bar donekle razlikuju, onda će i publika imati veći izbor", objašnjava Petrović.

I Crna Gora je od prije par godina dobila svoju verziju irskog benda, nikšićki Willie & the Groundskeepers, a Petrović kaže da su se upoznali na Bedem festu.

Irish Stew je od početka karijere osuđen na poređenja sa starijim bratom, najpoznatijem i pionirskom bendu na Balkanu posvećenom irskoj muzici - Orthodox Celts

"Nadam se da će biti tu kad budemo svirali u Nikšiću, pa da popijemo po pivo zajedno", dodao je on.

Osim što pjeva, Petrović u bendu svira i frulu. Kaže da ju je sasvim slučajno uzeo kada je Irish Stew bio u procesu nastanka, ali se odmah zaljubio u taj instrument. Frula igra bitnu ulogu i u srpskoj muzičkoj tradiciji, ali je frontmen beogradskog benda otišao dalje od svog dvorišta u potrazi za inspiracijom.

"Vjerovatno zato što srpske muzike ima jako puno, a meni je nekako uvijek bilo interesantno da radim nešto čega nema puno, da se bavim nečim što nije već sažvakano. U srednjoj školi sam slušao irsku muziku, zavolio Kelte i ostale strane izvođače i bilo mi je logično da sviram tu muziku, jer sam nju najviše i slušao", objasnio je on.

Ne samo muzika, već i irska kultura sve je popularnija na ovim prostorima, pa se tako recimo već godinama unazad u pabovima slavi i Dan sv. Patrika. Na pitanje zašto je to tako, Petrović ističe da smo po mentalitetu dosta slični sa Ircima, sa kojima kojima dijelimo i neke gene.

"Kelti su bili prisutni na ovom balkanskom prostoru davno, pa smo vjerovatno povukli neki gen, tako da to nije stvar izbora nego nečeg većeg i mislim da je to sigurno jedan od razloga zbog čega se publici dopada irska muzika. Sa druge strane, ako zanemarimo tu neku istoriju i kulturu, irska muzika je lijepa i pozitivna sama po sebi i stvarno nisam upoznao nekoga kome se ne dopada. Ili se ljudima jako sviđa ili im je okej, nikad nisam čuo negativne komentare", ocjenio je pjevač.

Bonus video: