Kineski radnici Kolašincima pjevali "Bjelasicom pasla stada"

Pjesmu su naučili u znak zahvalnosti za kolašinsku dobrodošlicu i nedavno priređeni koncert u čast Praznika sredine jesen
238 pregleda 24 komentar(a)
Ažurirano: 21.10.2015. 08:31h

U okviru gostovanja umjetničke delegacije iz Kine, radnici kompanije CRBC, koja izvodi radove na dionici autoputa Smokovac - Matešvo, na najljepši način su iznenadili Kolašince i otpjevali "Bjelasicom pasla stada".

Pjevačka grupa kineske kompanije izavala je ovacije publike u sali Centra za kulturu, a kako su kazali, pjesmu su naučili u znak zahvalnosti za kolašinsku dobrodošlicu i nedavno priređeni koncert u čast Praznika sredine jeseni. Taj koncert obilježili su sjajni nastupi članova KUD „Mijat Mašković“ i Škole za osnovno muzičko obrazovanje.

Publika je bila oduševljena i performansom kulturno umjetničke grupe Univerziteta nauke i tehnologije Čanša, koja je u okviru balkanske turneje, nastupila i u Kolašinu. Ta trupa je bogatim i atraktivnim predstavila dio tradicionalne kulture nekih kineskih provincija.

Kolašinci su bili u prilici da čuju kompoziciju "Zvuci lišća", sličnu onima koje se izvode pripadnici nacionalne manjine Miao dok rade na poljima. Plesna tačka "Kolijevka na bivoljim leđima" dočarala je "snažnu vezu između naroda na Tibetu i te životinje". Pjesma "Sunce koje nikad ne zalazi na preriji" približila je publici strast nomadske mongolske nacionalne manjine prema pjesmi, muzici i plesu. S obzirom da je Univerzitet nauke i tehnologije u gradu Čanša poznat po svojoj klasičnoj operi, pred Kolašincima je izveden i zaplet klasičnog djela "Priča o drvosječi Liu Hajiu".

Publika u Centru za kulturu slušala je i kompozije izvedene na tradicionalnom kineskom instrumentu bambusova flauta i na lauti. Plesom „Otkrivši veo s tvoga lica“ gosti iz Kine predstavili su dio tradicije provincije Sinđiang, koja je zauzimala vrlo bitno mjesto na kultnom Putu svile.

Atraktivnom tačkom „Razigrani paun“ plesači su predstavili najprestižniji narodni ples nacionalne manjine Dai. Nastup kineske umjetničke delegacije nije mogao da prođe bez borilačkih vještina, pa je dio koncerta bio posvećen kung fuu, koji predstavlja „dušu tradicionalne kulture“ te zemlje.

Galerija

Bonus video: