Hiro Onda je gotovo tri decenije svog života proveo u džunglama Filipina, krijući se po specijalnom zadatku od neprijateljske vojske...
Onda je kao mladić, u svojim dvadesetim godinama, dobio poziv da se pridruži japanskoj vojsci. S obzirom na to da je bio zaposlen, odmah je dao otkaz i postupio po sopstvenoj savjesti i građanskoj dužnosti.
Bio je odabran da predvodi školu Nakano, a njegova specijalnost bilo je prikupljanje informacija, odnosno rad u sektoru tajne službe.
U decembru 1944. godine, po specijalnom zadatku poslat je na Filipine uz naređenje da ne smije da odustane od svog zadatka, ni da izvrši samoubistvo, ma koliko godina njegova obaveza bude trajala.
Filipini su osvojeni godinu dana kasnije, a preostali japanski vojnici su se podijelili u manje grupe i krenuli put džungle.
Preostali Japanci na ostrvu nisu ni pomišljali da je rat završen, prije svega zato što im je obećano da će na kraju rata neko doći po njih. Dakle, s obzirom na to da niko nije došao po njih, rat i dalje traje.
Ostali vojnici su odlazili da se predaju jedan po jedan, što je Ondu motivisalo da i dalje bude predan svom zadatku i da ne odustaje.
Japanska vlada slala je ekipe da nađu Onodu, ali zahvaljujući njegovoj vještini, ali i višegodišnjem iskustvu ovaj zadatak je bio nemoguća misija. Godine 1974. student Nario Suzuki riješio je da pronađe Onodu. I upravo zadatak u kome su i profesionalci omanuli, Suzuki je bio uspješno ispunio: pronašao je izgubljenog vojnika. Međutim, Onoda nije želio da se vrati, a kada ga je student obavijestio da je rat završen i to porazom Japana prije skoro 30 godine, odbijao je da mu povjeruje.
Konačno, 10. marta 1975. godine, u 52 godini života, Onoda je u punoj opremi predao svoj samurajski mač predsjedniku Filipina Ferdinandu Makrosu. Bio je pomilovan.
Bonus video: