Detalji Trojanskog rata još uvijek izazivaju polemiku u stručnim krugovima, a najviše pažnje privlači priča o čuvenom i kobnom poklonu koji su naivni Trojanci primili od svojih neprijatelja. Da li je riječ o Homerovoj umjetničkoj domišljatosti ili se sve tako zaista i dogodilo?
Već stotinama godina, istoričari pokušavaju da proniknu u tajnu Trojanskog rata i obmane za koju se vjeruje da ga je okončala. Troja je pronađena, utvrđeno je ko su bili glavni akteri ovog slavnog rata, ali još uvijek nema odgovora na pitanje da li je slavni konj samo metafora ili stvarna prekretnica u ratu između Ahajaca i Troje, piše Nacionalna geografija.
Jedan od najčešće korišćenih izvora u istraživanju priče o Troji jeste Homerova "Ilijada", priča o ljubavi, osveti i smrti. Mnogi teoretičari književnosti odavno su se složili da je svojim velikim djelom ovaj ep alegoričan prikaz stvarnih događaja, ali je oduvijek bilo istoričara koji su, ipak, vjerovali da u djelovima koji se smatraju alegoričnim ima i istorijskih zapisa.
Međutim, kada je njemački arheolog Hajnrih Šliman u drugoj polovini XIX veka pošao tragom drevne i slavne civilizacije, nije dobio podrške koliko podsmijeha, naročito zbog toga što je svu svoju imovinu potrošio na arheološka istraživanja. Ubrzo se više niko nije smijao - Šliman je pronašao Troju u Hisarliku (u današnjoj Turskoj), a naučnici su ponovo obratili pažnju na Homerovo djelo.
Bonus video: