Sljedbenici tradicionalne domaće proizvodnje piva polako se vraćaju u Berlin u kojem već 100 godina cvjeta industrijska proizvodnja tog alkoholna pića. Berlin je prije jednog vijeka u punom jeku industrijskog razvoja imao 95 pivara. Natpisi poznatih pivara - Berliner Kindl, Šulthojs i Pilzner, ukrašavale su fasade od crvene cigle zgrada izgrađenih krajem 19. vijeka u Berlinu.
Te zgrade koje su preživjele Drugi svjetski rat i dalje ukrašavaju grad svojom arhitekturom u neogotskom stilu, ali je miris hmelja odavno nestao. To su sada kulturni centri, a potkrovlja su pretvorena u luksuzne apartmane.
Berlinsko pivo se danas proizvodi u lokalnoj fabrici grupe Raderberger, podružnici giganta Etkera. Lider je njemačkog piva na tržištu jer nudi četrdesetak brendova tog alkoholnog pića. Međutim, od skora se pojavljuju nove pivare inspirisane zanatskom proizvodnjom piva iz SAD.
U Njemačkoj ih zovu "mikro pivare" ili "pivare iz kraja" i sve više privlače Njemce, zasićene industrijskim pivom. "Ljudi su zadovoljni jer piju pivo s ukusom i aromom, za razliku od piva u supermarketima", izjavio je Vilko Berajt, koji je otvorio pivaru "Rolberg" 2009. godine.
Berajt kaže da je prošle godine prodao 180.000 litara piva u 46 kafana i restorana širom Berlina. Ta nova generacija pivara nije samo samouka, već je završila tehnički fakultet u Berlinu koji nudi i master za izradu domaćeg piva.
Berajt je rekao da je Berlin nekada bio "metropola piva" i da sada polako vraća tu titulu. Njemačka je peti proizvođač piva u svijetu s prodatih 94,6 miliona hektolitara piva.
Poslije Čeha i Austrijanaca, Njemci su najveće pivopije. Svaki Nemac u prosjeku popije 106 litara piva godišnje.
Bonus video: