Oni koji su u poslednje vrijeme posjetili Sjevernu Koreju nisu primijetili da se studenti masovno šišaju na frizuru kakvu ima vrhovni vođa Kim Džong Un, pišu američki mediji, ukazujući da je priča o tome koja se raširila internetom, najvjerovatnije neistinita.
Jedini problem sa pričom o tome da vlasti u Pjongjangu tjeraju studente da se šišaju kao Kim, je što nema dokaza da je istinita, piše list USA Today. Sličan zaključak je na licu mjesta, u Pjongjangu, izvukla i agencija AP.
Kimova nadaleko prepoznatljiva frizura je hit na Internetu zbog nedavne informacije Radija Slobodna Azija sa sjedištem u Vašingtonu da svaki student u Pjongjangu mora da se tako ošiša.
Radio se pozvao na neimenovane izvore koji su se, pak, pozvali na navodnu usmenu direktivu nekog iz rukovodstva sjevernokorejske Radničke partije.
Međutim, kako piše AP, frizeri "nisu potrčali da naoštre makaze", a posmatrači prilika u Sjevernoj Koreji kažu da je priča s frizurama "još jedno mašovito i neosnovano rekla-kazala" iz te siromašne, izolovane zemlje.
"Bio sam tamo prije par dana, i ništa takvo nisam vidio. To sigurno nije istina", rekao je Sajmon Kokerel iz turističke agencije "Korjo Turs", koji vodi turiste u Sjevernu Koreju.
"Sasvim sam siguran da je sve ovo potpuna glupost. Prošle sedmice su svi imali svoje tipične frizure", rekao je za USA Today Andrej Abrahamian iz jedne nevladine organizacije iz Singapura koji redovno ide u Sjevernu Koreju.
"Izgleda da BBC mora svake nedjelje da nađe novu priču o Sjevernoj Koreji", rekao je Garet Džonson, glavni menadžer agencije Jang pajonir turs osvrćući se na izvještavanje britanskog javnog servisa, koje se oslonilo na priču Radija slobodna Azija.
Iako priča o vođinoj frizuri po svoj prilici nije tačna, istina je da je bilo pouzdanih izvještaja o tome da vlada Sjeverne Koreje ima "modnu policiju" koja provjerava da li se ljudi oblače prikladno, da neko slučajno ne nosi farmerke ili drugu odjeću sa natpisima na stranom jeziku, i da li su haljine duže od koljena, kako pristojnost nalaže.
Vlada je 2005. godine vodila i bitku protiv dugokosih "nehigijenskih, antisocijalističkih budala" - "slijepih sljedbenika buržoaske mode" kojima je naređivano da se smjesta ošišaju u "socijalističkom stilu".
Državna televizija je objavljivala imena i prezimena, i adrese tih prekršilaca i izlagala ih javnoj poruzi.
Zvanično se čak tvrdilo da duga kosa smanjuje aktivnost mozga jer odvlači kiseonik iz nerava u glavi, te prouzrokuje kratku pamet.
Galerija
Bonus video: