Svako od nas nađe trenutke za meračenje, šta mislite o Danu meraka?

Pojam merak, navodi Hadžibegović u tekstu, nije lako prevesti na neki od svjetskih jezika. “Kad se pomene merak, engleski ostaje bez teksta, jer je neprevodiv”
79 pregleda 0 komentar(a)
kafa, Foto: Shutterstock.com
kafa, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 17.02.2014. 08:11h

Svako od nas svakog dana nađe trenutke za meračenje. Tako je počev od kave, koju pijemo poslije ustajanja, sa društvom... Merak je ono što bi svako od nas trebalo da sebi priušti, to je smisao života, kaže esejista i književni kritičar Ramiz Hadžibegović, koji je nedavno predložio i ospostavljanje Dana meraka.

“Predlažem balkanskim zemljama i njihovim institucijama kulture (sa željom da Crna Gora u tome bude preteča i inicijator), da ustanove Dan meraka. Ovaj dan bi pružio priliku stanovnicima Balkana, da kroz merak reafirmišu smisao života, njegovu suštinu, važnost, vitalnost i istinsko uživanje”, naveo je on u predlogu objavljenom više kao komentar na esej o meraku koji je objavljen u časopisu “Komuna”.

Ideju da napiše tekst posvećen meraku dao mu je njegov sin Damir, koji je tokom studija po nekoliko mjeseci boravio u Americi.

“Povremeno, razmišljao sam o mogućnosti da tamo, po završetku školovanja, nastavi da živi. Nakon svog posljednjeg boravka, radoznao, upitao sam ga da li bi mogao živjeti u Americi. Na moje iznenađenje odgovorio je: “Tata, život je suviše kratak, a ja nemam namjeru da svoj merak, koji imam ovdje, trampim za malo teško stečenog bogatstva”.

Pojam merak, navodi Hadžibegović u tekstu, nije lako prevesti na neki od svjetskih jezika.

“Kad se pomene merak, engleski ostaje bez teksta, jer je neprevodiv”, piše on i dodaje kako u Bosni, ali i kod nas, izraz ćeif ili ćef, ima najbliže značenje meraku.

Objašnjavajući šta merak u stvari znači, on navodi da je “poetika tog fenomena, čudesnog karaktera, zasnovana na hedonističkom principu života, zbog čega se dosta razlikuje od evropskog shvatanja uživanja”.

“On pristaje i priliči senzibilitetu čovjeka koji živi opušteno, lagodno, spontano, koji svoje obaveze rješava bez nervoze i ishitrenih reakcija. Ili, kako se u našem žargonu kaže: s merakom prema meraku, koji ima dušu prostu, jednostavnu, i baš zbog toga zaslužuje da se voli, cijeni i poštuje”.

Portal Montenegrina.net objavio je i anketu. Sudeći prema dosadašnjim rezultatima glasanja, inicijativa za uspostavljanje Dana meraka je odlično prihvaćena: 91 odsto posjetilaca ideju smatra izvanrednom, tri odsto je mišljenja da je ideja dobro, dok je šest odsto onih koji smatraju da je ideja loša.

Bonus video: