Ljudmila Putin jednom je opisala svog supruga kao vampira. Vladimir je, s druge strane, rekao jednom da svako ko s njom može da provede tri nedjelje, zaslužuje nacionalni spomenik. Šta je pošlo po zlu za prvi par Rusije?
Njihov razvod iznenadio je mnoge, iako se odavno zna da se ne uklapaju u sliku savršenog bračnog para.
Putinovi su se svo vrijeme držali Tolstojeve maksime da u braku "nije važno koliko ste slični, nego kako se nosite sa različitostima", pa su, doduše rijetko, ipak mogli biti viđeni zajedno u javnosti.
"Naš brak je gotov zbog činjenice da se gotovo i ne viđamo", kazala je Ljudmila novinaru državne televizije nakon jedne moskovske premijere.
Zbog tako očigledno izrežiranog, tobože spontanog priznanja, mnogi su pomislili da česta razdvojenost nije jedini razlog njihovog razvoda.
"Ovo je bez presedana", rekla je Olga Krištanovskaja, komentator ruske elite. "Tokom posljednjih 200 godina ni jedan ruski lider nije podigao zavjesu iznad svog privatnog života".
Ono što većina upućenih u slučaj Putinovih smatra, je da oboje, a naročito Ljudmila, 55-godišnja bivša stjuardesa, smatraju da je vrijeme da se stvari izvedu na čistac.
Trač koji kruži moskovskim kuloarima dostigao je neprijatan vrhunac – da gospođa Putin živi u podzemnom manastiru na estonskoj granici, dok je njen suprug Vladimir navodno u vezi sa Alinom Kabajevom, 30-godišnjom bivšom gimnastičarkom "izuzetne fleksibilnosti".
Nije da Ljudmila nije bila spremna da ugodi svom mužu.
Rođena je u Kaljiningradu, gotovo zaboravljenoj Ruskoj enklavi na baltičkoj obali i pokazala od malih nogu dar ka stranim jezicima, što joj se isplatilo kada je postala stjuardesa Aeroflota.
Ona je navodno napustila kompaniju, pošto je protiv nje pokrenuta interna istraga da je ilegalno prodavala sendviče sa crnog tržišta putnicima krajem osamdesetih i otišla na Univerzitet u Lenjingradu kako bi učila španski.
Tamo je na jednoj predstavi Arkadija Rajikina, popularnog ruskog komičara, upoznala Vladimira.
Ćerka poljoprivrednika i sin policajca vjenčali su se 1983. i ubrzo potom, zbog Putinovih obaveza prema KGB, prešli u Drezden u tadašnjoj Istočnoj Njemačkoj.
Novinar Oleg Blotski smatra da je to bio trenutak kada je Ljudmila po prvi put preispitala svoj odabir životnog saputnika.
U sedmom mjesecu trudnoće sa drugom ćerkom Ekatarinom, od nje se očekivalo da ide u kupovinu i sve namirnice sama nosi uz stepenice višespratne zgrade u kojoj su živjeli
U sedmom mjesecu trudnoće sa drugom ćerkom Ekatarinom, od nje se očekivalo da ide u kupovinu i sve namirnice sama nosi uz stepenice višespratne zgrade u kojoj su živjeli.
Ništa bolje nije bilo ni kada su se vratili u Lenjingrad, dok se stari Sovjetski Savez raspadao oko njih.
Jednog dana, 1990. Ljudmila je imala saobraćajnu nesreću u kojoj je pretrpjela brojne povrede i nekoliko fraktura.
Vladimir, tada zamjenik gradonačelika, bio je suviše zauzet da obiđe suprugu u bolnici, jer je u obilazak grada vodio američkog tajkuna Teda Tarnera, pa je navodno poslao pomoćnika sa buketom cvijeća.
Ipak, on nije bio sasvim loš muž.
Prema Ireni Pič, Njemici koja se družila sa Ljudmilom, sada već bivša prva dama Rusije govorila je da njen muž barem "ne pije i ne tuče je".
Kada je Putin stekao moć, problemi u njihovoj vezi postali su još očigledniji. Ljudmila nije imala nikakvu formalnu ni konstitutivnu ulogu kao "prva dama", a prema Sergeju Markovu, predavaču Moskovskog univerziteta i Putinovom savjetniku, većina Rusa smatra da je zapadnjačka navika da žene lidera putuju na samite i konferencije pomalo sramotna
Kada je Putin stekao moć, problemi u njihovoj vezi postali su još očigledniji. Ljudmila nije imala nikakvu formalnu ni konstitutivnu ulogu kao "prva dama", a prema Sergeju Markovu, predavaču Moskovskog univerziteta i Putinovom savjetniku, većina Rusa smatra da je zapadnjačka navika da žene lidera putuju na samite i konferencije pomalo sramotna.
"Što su dublje iza kulisa i što o njima manje znamo, tim bolje", kaže on.
Jedini izuzetak od ovog pravila je pokojna Raisa Gorbačov, ali je bez obzira na njenu veliku popularnost u inostranstvu, većina Rusa smatrala razmetljivom i samoživom.
Tako je Ljudmila ostala van reflektora javnosti, sve do prošle razvoda. Ona se doduše, kao i njen suprug, držala dogovorenog scenarija, kako bi novinare držali podalje od privatnosti.
Ipak, jasno je da je predsjednik Vladimir, gradeći svoj imidž "nadčovjeka" uz sve odlaske u lov, skijanje niz vulkane i praćenje polarnih medveda, nije imao vremena za svoju ženu.
Osim sa Alinom, bio je povezivan sa fotografkinjom Janom Lapikovom i bivšom špijunkom Kremlja, modelom za donji veš, Anom Čepman.
Ako je život žena predsjednika težak, ništa manje lagan nije ni život bivših.
Tatjana Ogorodnjikova, autor bestselera "Bračni ugovor" koji govori o grupi Ruskinja koje su napustili njihovi moćni muževi, kaže da u loše strane takvog razvoda ulaze siromaštvo, dosada i gubitak slobode.
"Često ove žene smatraju sasvim nebitnim. Njihovi muževi ih posjeduju, a koriste ih samo kao statiste za sopstvene interese. Njima nije dozvoljeno da vode svoj život, a onda ih još i ostave zbog mlađih, ljepših i interesantnijih zamjena", kaže Ogorodnjikova.
Bonus video: