Zlatni kičeraj za rasipne Kineze

Upoznajte seljake sa kineskog Beverli Hilsa, sve apsurde Srednjeg kraljevstva, vožnje „bentlijem” i blještavila skorojevića
84 pregleda 4 komentar(a)
Ažurirano: 20.10.2013. 20:05h

Oni su spomenuti više od 56 miliona puta na Sina Weibo , kineskom Tviteru. Svako želi da bude njihov prijatelj, ali ih niko ne voli. Čini se da su svuda, razbacuju naokolo svoje ganc nove novčanice i od korištenja izlizane UnionPay kartice; međutim, nedostižni su i izbjegavaju medije.

Njihova ljubav prema razmetljivom, vulgarnom blještavilu je postala okosnica globalne industrije luksuzne robe , ali su takođe predmet prezira, grube šale i svega onog što je uvredljivo za dobar ukus.

Oni su tuhao - tu znači prljav ili nemaran; hao znači sjaj - i oni su kineski seljaci sa Beverli Hilsa. Ili tako nešto. A u kineskim medijima postoji mnoštvo raznih prevoda, koji su već viđeni, sasvim novi ili su igre riječi: "novi novac", "milioneri iz blata", "puninezi", "bumbari"...

Za kineske Pepeljuge (Foto:foreingpolicy.com)

Kada u engleskom ponestane riječi, tu je francuski: tuhao ima umjetnički senzibilitet skorojevića, društvenu gracioznost dobitnika i potrošačke navike novobogataša. Tuhao je nekad značilo bogati zemljoposjednik - zločinačka posjednička aristokratija i klasni neprijatelj komunističkog kineskog proletarijata - ali oživljavanje pojma počelo je sa popularnim vicem koji je proletio kineskim društvenim mrežama početkom septembra.

Mladić traži pomoć od zen majstora:" Ja sam bogat, ali nesrećan. Šta da radim?” Zen majstor kaže: " Definiši bogat". Mladić odgovara: " Imam milione u banci i tri stana u centru Pekinga. Da li to znači bogatstvo?”

Oni su tuhao - tu znači prljav ili nemaran; hao znači sjaj - i oni su kineski seljaci sa Beverli Hilsa. Ili tako nešto. A u kineskim medijima postoji mnoštvo raznih prevoda, koji su već viđeni, sasvim novi ili su igre riječi: "novi novac", "milioneri iz blata", "puninezi", "bumbari".

Zen majstor tiho pruža ruku prema sagovorniku, navodeći mladića da upita: "Učitelju, da li bi trebalo da budem zahvalan i uzvratim?” Zen majstor kaže: "Ne ... tuhao , mogu li postati tvoj prijatelj?" Ovaj prilično jadan vic pravo udara u žicu kineske srednje klase, grupe koja se brzo širi i sada broji više od 300 miliona ljudi.

Kako životni stil srednje klase progresivno ide u normalnom smjeru, tako se povećava i njihov prezir prema razmetljivom bogatstvu. Mnogi Kinezi sada će reći da se smatraju antitezom tuhao sloja – obrazovani su, moderni i puni prezira prema bahatom rasipanju.

Graderoba od čistog zlata (Foto:foreingpolicy.com)

Nakon stupanja na dužnost u decembru 2012, kineski predsjednik Xi Jinping započeo je borbu protiv korupcije u Komunističkoj partiji. Kineski funkcioneri, neki od najozloglašenijih poklonika tuhao dobara, srezali su razmetljive kupovine i luksuzni brendovi su trpjeli zbog toga.

U isto vrijeme, Kinezi žive u društvu u kojem se isplati imati razumijevanja za tuhao, gdje je ugađanje tuhao ukusu unosno, a imati tuhaa za prijatelja je vrlo razumno. Multinacionalne korporacije, koje oprezno vagaju da ne odu protiv Xijeve politike, razumiju to. Sviđa vam se Hermes torba sa kineskom nacionalnom zastavom? Učinjeno. Želite li potrošiti desetine hiljada dolara na sat sa motivom iz kineskog horoskopa? Zašto, imate više od 20 firmi da birate od koga ćete pazariti.

U isto vrijeme, Kinezi žive u društvu u kojem se isplati imati razumijevanja za tuhao, gdje je ugađanje tuhao ukusu unosno, a imati tuhaa za prijatelja je vrlo razumno.

Tuhao su izbili u centar pažnje 20. septembra, kada je Apple predstavio zlatnu verziju novog iPhone 5S smartphona. Uprkos početnoj nevjerici da će Apple, poznat po svom dosljednom elegantnom dizajnu, ugađati kičeraju, pozlaćeni telefon je postao suludo popularan u Kini, gdje je poznat čak i po naslovima u državnim medijima kao "tuhao zlato".

Tuhao koncept ide i dalje od pozlaćenih naprava. “Holivudska aristokratija” - Leonardo Dikaprio, Harvi Vajnstin i Nikol Kidman 22. septembra sjatili su se u primorski grad Qingdao na otvaranje kino kompleksa u vlasništvu graditelja Wanga Jianlina, kojeg Bloomberg označava kao najbogatijeg čovjeka u Kini.

Korisnici interneta u Kini označili su ovaj događaj kao "Tuhao ekstravaganciju" i “slavljenje Haollywooda", jer, dok je Wangova kompanija potrošila znatnu sumu novca da namami velika imena u Qingdao, efekat glamura umanjio je bajati ukus Kine.

Zvanice sa A liste ramenima su se češale o pripadnike obezbjeđenja u uniformama kreiranim nakon onih koje su nosili vojnici Kineske narodne oslobodilačke vojske; stariji lokalci izveli su kinesku operu. Srednja klasa je, čini se, između dvije vatre: novobogataši su još neuki, ali je stara škola i dalje prostačka.

U jakoj konkurenciji, najpoznatiji tuhao na kineskom internetu početkom oktobra bila je anonimna žena iz zabačene pokrajine Anhui. Kineski mediji javili su da je darovala “bentli” vrijedan oko četiri miliona renminbija (oko 650.000 dolara) zetu kao vjenčani poklon.

Naručeni BMW od zlata (Foto:foreingpolicy.com)

Neki tvrde da je novinar izmislio priču, ali je ona već izazvala haos na Internetu, gdje su komentari u rasponu od izrugivanja do izraza stvarne ili pretjerane ljubomore na mladićevu sreću. Te kombinacije - podsmijeh i ljubomora, prljavština i sjaj - sežu do korijena sukoba koji su osnova moderne, pozlaćene ere Kine. Bogatstvo samo za sebe pokazuje se kao prazno obećanje, ali ostaje ključno za mnoge vrste pristupa i uticaja.

Nije čudo da, dok mnogi Kinezi zamjeraju tuhao i rugaju se njihovom ukusu, upoznavanje sa njima (ili još bolje, ulazak u njihove porodice ženidbom i udajom) ostaje zgodan i zavidan način za pomjeranje na gore na sve podmuklijoj kineskoj društvenoj ljestvici.

Reakciju "označava napadan oportunistički mentalitet" naših mladih na bentli priču, komentarisao je bloger po imenu Jumo.

"Ako se naši mladi nisu dovoljno suočili sa potpuno nepravednom i nejasnom konkurencijom u svojim životima i karijerama, ne bi morali trpjeti toliki pritisak ili biti tako nagli, tjeskobni, ili stari prije vremena".

Tada možda ne bi bilo potrebno da im tašta kupuje “bentli”.

Prevela: Nina Vujačić

Tuhai vole da se i u kupatilu sve sija (Foto:foreingpolicy.com)

Galerija

Bonus video: