U posljednjih godinu dana FCO je imao više od milion konzularnih zahtjeva i pomogao je 52.135 Britanaca koji su se našli u teškim situacijama u inostranstvu, objavljeno je na sajtu Vlade Britanije.
FCO, međutim, dodaje da su konzularna predstavništva Britanije u svijetu dobila i brojne zahtjeve koje prosto nisu mogli da riješe.
Među najbizarnijim zahtjevima su sljedeći: Britanac koji je došao u konzulat u Rimu i tražio da mu osoblje prevede tetovažu koju je želio da napravi, dok je od konzularnih službenika u Pekingu traženo da pomognu ženi koja je kupila par kopački na kojima je pisalo "Proizvedeno u Kini", ali koje su bile lošeg kvaliteta.
Druga Britanka je od konzularnih predstavnika u Tel Avivu tražila da narede njenom mužu da smrša i da se zdravo hrani, kako bi mogli da imaju djecu, dok je jedan muškarac u Stokholmu tražio od FCO da provjeri ženu koju je upoznao preko interneta.
Britanci su od osoblja ambasada svoje zemlje tražili i da im obezbijede najbolja mjesta na fudbalskim stadionima, da im rezervišu hotelske sobe, ili da plate u međunarodnim školama školovanje njihove djece.
Jedan čovjek koga je napao majmun u Kambodži, tražio je od konzularnih predstavnika Britanije u toj zemlji da mu garantuju da se to više nikada neće ponoviti, i da mu isplate odštetu.
Britanski ministar za konzularna pitanja Mark Simonds poručio je svojim sugrađanima koji putuju u inostranstvo da pokušaju da "razumiju koju vrstu podrške mogu, a koju ne mogu da dobiju".
"Nismo u poziciji da pomognemo ljudima u organizovanju putovanja ili u njihovim društvenim planovima, ali pomažemo onima koji se suočavaju sa stvarnim problemima u inostranstvu, što uključuje žrtve kriminala, ožalošćene porodice koje su izgubile dragog člana u inostranstvu ili Britance koji budu uhapšeni", naveo je Simonds.
FCO je u februaru 2011. otvorio kontakt centar u Malagi za mnogobrojne nekonzularne zahtjeve koje primaju britanske ambasade i konzulati u Južnoj Evropi. Od tog trenutka, osoblje u Malagi primilo je 131.211 poziva, od kojih je 39 odsto bilo gore pomenutog tipa.
Prema riječima šefa tog kontakt centra Stiva Džonsa, u neke od najbizarnijih zahtjeva koje su primili spada i poziv čovjeka koji je želio da sazna marku satova koje su nosili pripadnici britanske kraljevske mornarice između 1942. i 1955.
FCO navodi da je jedno nedavno istraživanje pokazalo da 78 odsto Britanaca pogrešno misli da ta kancelarija može da ih izvuče iz zatvora ako budu uhapšeni, a skoro polovina onih između 16 i 24 godina ne zna uopšte šta ambasada ili konzulat rade.
FCO ističe da ne može nekome da pomogne da uđe u određenu zemlju ako nema važeći pasoš ili neophodne vize, ne daje pravne savjete i ne prevodi dokumenta, kao i da ne plaća nikakve račune niti daje novac pojedincima.
Bonus video: