Petnaestogodišnja Blaer sa Islanda pobijedila je državu - njoj je nakon 15 godina odobreno da legalno koristi ime koje joj je majka dala op rođenju.
Sud na Islandu presudio je da ona ime "Blaer", što znači "Povjetarac" može da koristi.
Zašto neke države zabranjuju davanje određenih imena bebama?
Roditelji često imaju problem da se međusobno dogovore oko imena djeteta, a zamislite još kad se u sve umiješa država?!
Kada je Bjors Eidsdotir, majka Blaer, prije 15 godina davala djevojčici ime, nije imala pojma da krši zakon.
"Povjetarac" sa majkom Bjors
Za državu, takvo ime je za dječake i nikako nisu odobravali da se žensko dijete tako zove. Tako je Blaer cijelo djetinjstvo bila identifikovana jednostavno kao "djevojčica" u svim komunikacijama sa zvaničnicima.
Pobjeda zdravog razuma: Djevojka sa Islanda će se ipak zvati "Povjetarac" >>>
Neke zemlje - poput Njemačke, Švedske, Kine i Japana - imaju slična ograničenja kao Island.
Island dozvoljava ime Elvis, ali zabranuje ime Karolina. Na Novom Zelandu je dozvoljeno ime Number 16 Bus Shelter, ali je imeYeah Detroit zabranjeno. U Njemačkoj se možete zvati Legolas, ali ne i Matti, piše BBC.
Ako živite u Švedskoj, svom djetetu možete dati ime Metallica, ali ne i Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116. Japanci zabranjuju ime Akuma (koje znači Đavo), u Portugalu se ne možete zvati Mona Lisa...
Zašto ze države miješaju u porodične stvari?
Island ima pravila o tome koje ime se može nadjenuti djetetu. Čak postoji i zvaničan spisak imena za dječake i djevojčice: Roditelji mogu da izaberu jedno od 1.853 ženskih ili 1.712 muška imena, ili da zatraže dozvolu od vlsti, ukoliko žele da djetetu nadjenu ime koje nije na popisu.
Slična pravila postoje u Njemačkoj, gdje je jednom turskom paru zabranjeno da dijete nazovu Osama Bin Laden.
Jedan par je djetetu dao ime Berlin, jer su se u tom gradu upoznali. Matičar je želio da im to ospori, ali je morao da popusti jer je advokat porodice kazao da je dozvolu roditeljima da dijete nazovu Berlin dao sud u Londonu.
Jedan njemački dječak dugo je zbunjivao javnost jer se zove Mati - ime koje ne govori o polu djeteta. Kod Njemaca nećete naći nikoga ko se zove Merkel, Šreder ili Kol, jer je zabranjeno djeci davati imena koja su zapravo prezime.
Vlasti na Novom Zelandu su zabranile ime 4real, jer ime ne može početi brojem.
Kada su japanski roditelji dali djetetu ime Akuma, vlasti nisu mogle ništa jer u to vrijeme nisu postojala pravila kojima bi neprikladna imena bila zabranjena. Od 1993. ime Akuma, što znači "đavo", nije dozvoljeno.
Velika Britanija i SAD imaju mnogo liberalnije zakone o davanju imena. Američki roditelji mogu da daju djeci imena kakva žele, što roditelji vide kao jedan vid slobode govora, koja im je garantovana ustavom.
"Kada sam otkrio ograničenja koja druge zemlje imaju, bio sam apsolutno zapanjen", kazao je koautor knjige u imenima za bebe Majkl Šerod.
Tako čudna imena u Americi nisu ništa novo. Prema popisima iz 18. i 19. vijeka, može se vidjeti da su djeci nadjevana imena poput Kraljeva presuda, Kolera, Kuga...
"Bilo je oko 20 osoba koje se zovu Vodomjer, njih 458 se zove Zarez...", kaže Šerod.
Među čudnim imenima američke djece su i: Female, Vagina, Post Office...
Zašto bi roditelji davali djeci čudna imena?
Šerod kaže da je jedan od razloga za takvo nešto to što žele da njihova djeca budu jedinstvena.
"Misle da je zabavno da se njihovo dijete razlikuje od ostale djece, te da im to daje neku posebnost. Osim toga, Amerikanci smatraju da sa svojom djecom mogu da čine šta god hoće i da ona, ako im se ime ne sviđa, uvijek mogu da ga primijene kad odrastu".
Bonus video: