Metjua Rikara, budistu i saradnika dalaj-lame, naučnici su proglasili najsrećnijim čovjekom na svijetu.
On je učestvovao u testiranjima koja su poslužila naučnicima da utvrde da li trening mozga u formi meditacije može da utiče na promjenu u nivou sreće. Rezultati su pokazali da su on i drugi meditatori "na duže staze", koji su meditirali po 10 hiljada sati ponaosob, doživjeli enormne nivoe "pozitivnih emocija" u lijevom korteksu mozga, koji se povezuje sa srećom. Desna strana, u kojoj su zastupljene negativne misli, je kod ispitanika bila potisnuta.
Dalje studije su pokazale da čak i početnici koji se vrlo malo bave meditacijom mogu podići nivo sreće. Sposobnosti 66-godišnjeg gospodina Rikara su ipak bile mnogo veće od svih uključenih ispitanika.
Francuski budista je doktorirao molekularnu genetiku, radio na Pasterovom institutu, da bi 1972. napustio naučnu karijeru i otputovao na Tibet kako bi se posvetio religiji i posebno meditaciji. Od 1989. blizak je saradnik dalaj-lame i njegov službeni prevodilac za francuski jezik.
On je odlučio da volontira u istraživanju o sreći, a na svim testiranjima pokazao je natprosječne rezultate. Ključan razlog njegove sreće smatra on su upravo meditacije. On je u posljednjih 40 godina meditaciji posvetio preko 40 hiljada sati.
"Um je popustljiv. Naši životi mogu biti potpuno transformisani i uz najmanju promjenu u tome kako upravljamo našim mislima i kako precipiramo i interpretiramo svijet oko nas. Biti srećan je vještina, koja traži vrijeme i trud", objasnio je Rikar.
On će narednog mjeseca u Velikoj Britaniji objaviti knjigu koja se zove, pogađate, "Sreća".
Bonus video: