Bar: Irska i Sicilija u Titovoj ulici

Eksponat u „Đulianu“ na koji je Pavlović posebno ponosan jeste maketa jahte „Rumija“ koju je kupio sultan Abdul Hamit u Engleskoj i darovao knjazu Nikoli 1905. godine
151 pregleda 0 komentar(a)
Dablin Bar, Foto: Radomir Petrić
Dablin Bar, Foto: Radomir Petrić
Ažurirano: 04.03.2012. 08:56h

U kakvoj su vezi dva zeleno-bijelo-crvena/narandžasta barjaka sa crnogorskim? Pa, u mentalitetskim sličnostima Iraca i Italijana sa juga sa Crnogorcima, kaže poznati barski ugostitelj Srećko Pavlović koji je svoja dva lokala u Ulici maršala Tita dekorisao tako da, kako u šali kažu njegovi prijatelji, morate ponijeti pasoš kad dođete da popijete kafu.

"Volim starine, da lokali imaju dušu", opisuje Pavlović kako je došao na ideju da tematski odredi ove lokale.

„Dablin“ je, veli, dobio ime po bliskosti Crnogoraca i Iraca, „po našoj sličnoj istorijskoj sudbini“. To je pravi irski pab sa kompletnom ornamentikom u duhu Smaragdnog ostrva: zeleno-narandžasti tonovi irskog barjaka svugdje, čak i preko TV aparata u uglu, irski amblem na razglasu, uokvirena ulaznica sa utakmice Irska-Crna Gora, portreti Majkla Kolinsa, Kenedija, ogromna slika Dablina iz 1890...

Shodno određenju, u lokalu se istrajno obilježavaju Dan svetog Patrika, Noć vještica, početak ljetnje sezone, no, „Dablin“ je jedinstven i po tome što je, koliko je poznato reporteru “Vijesti“, jedini pab u državi sa svojom zvaničnom himnom.

Shodno određenju, u lokalu se istrajno obilježavaju Dan svetog Patrika, Noć vještica, početak ljetnje sezone

Samo po sebi, to i nije toliki kuriozitet, koliko činjenica da su svom omiljenom lokalu himnu kao rođendanski poklon snimili njegovi posjetioci!

"Sjedili smo nas četvorica to veče za šankom, komentarisali domaćinski ambijent ovog za nas kultnog mjesta u Baru i ideja je sama sinula! Htjeli smo da pabu u to ime nešto poklonimo. Uzeo sam papir i odmah za šankom za nekih dvadesetak minuta napisao tekst pjesme u kojem sam se potrudio da dočaram atmosferu i drage ljude koji ovdje rade i dolaze.

Ideja je bila da muzika bude bliska tzv. Ajriš pank zvuku, sa napadačkim refrenom, naravno", priča o himničnom poklonu Radovan Riči Orladić, profesor italijanskog i engleskog jezika.

Drugi akter projekta, ekonomista Milić Šarović, svirao je bendžo koji je pab dobio na poklon od Karla Volfmana iz njemačkog seltik-benda „Rogues“

Inicijalni naziv pjesme bio je „Happy hour“ što je igra riječi na engleskom jeziku - termin koji istovremeno znači i „srećni čas“ i period kada se u pabu pije po duplo nižoj cijeni. Ime ove ad-hoc grupe je takođe bila igra riječi: Drinking 4 Dublin pub - „Pijemo za Dablin pab“/“Četvorica koji piju u Dablin pabu“.

Drugi akter projekta, ekonomista Milić Šarović, svirao je bendžo koji je pab dobio na poklon od Karla Volfmana iz njemačkog seltik-benda „Rogues“. Riči i Dalibor-Dado Ćetković odsvirali su akustične gitare, a himnu je zvučno uobličio barski muzički producent koji se u javnosti predstavlja samo kao Dweerdoe.

Pjesma je narezana na CD, Dado Ćetković, akademski slikar, dizajnirao je omot i poster na kojem su tekst pjesme, irske boje, potpisi članova „benda“ i posveta pabu.

"Sve smo to upakovali i predali Srećku Pavloviću uveče devetog decembra 2010, kad se društvo okupilo. Niko nije imao predstave što smo to mi toliko dugo spremali i snimali i kad je pjesma puštena prvi put, reakcija je bila fenomenalna. Nas četvorica smo ušli u ovu priču ne da se proslavimo kao muzičari, već da svom omiljenom mjestu damo poklon od srca", kaže Ćetković. Ova „poklon-pjesma“ može se čuti na veb-sajtu.

Znameniti odmetnik 10 metara dalje

„Đulijano“, udaljen od “Dablina“ desetak metara, još nema svoju himnu, no njemu je dovoljna muzika Nina Rote - lokal je urađen kao sicilijanska kuća, sa mnogo detalja u kamenu.

Tu su i grb Sicilije na plafonu, skulptura leoparda - znak Aleksandra Makedonskog iz grada Sirakuza na Siciliji, maska Posejdona, u uglu stilizovani balkon na koji samo što ne izađe starica u crnini.

Lokal je ime dobio po znamenitom odmetniku i separatisti sa Sicilije Salvatoreu Đulianu, „On je bio njihov Krsto Zrnov“, kažu u pabu.

"Potrudio sam se da svojim gostima predstavim ne samo detalje sa Sicilije već i sa Crnogorskog primorja - stari brodski prozori fileštrini, pajole, brodska zvona, dijelovi starih ribarskih čamaca sa Pristana, kao i kamen sa šušanjske plaže, sve u vezi sa morem i Mediteranom", dodao je Pavlović.

Maketa „Rumije” najvredniji dio inventara

Eksponat u „Đulianu“ na koji je Pavlović posebno ponosan jeste maketa jahte „Rumija“ koju je kupio sultan Abdul Hamit u Engleskoj i darovao knjazu Nikoli 1905. godine.

Bila je najljepši brod crnogorske flote, a uništena je torpedom sa austrougarske torpiljerke u noći između prvog i drugog marta 1916. u barskoj luci, na čijem joj dnu leže ostaci.

Bonus video: