Ruska akademija nauka saopštila je da je u Sibirskoj regiji Jakutiji, na planini Mamontova, otkrivene bakterija 'Bacillius F'.
Ova bakterija, kako prenosi AFP, zaostaje 3 miliona godina za sličnim bakterijama u evolucijskom smislu, tj. prema karakteristikama proteina i nekim drugim faktorima.
'Uzevši u obzir neuobičajeno životno okruženje možemo se samo diviti otpornosti ove bakterije koja se razmnožava na samo 5 stepeni Celzijusa', saopštila je Ruska akademija nauka.
Naučnica na institutu hemijske biologije i fundamentalne medicine Nadežda Mironova rekla je da su ona i njene kolege bili u dilemi kako bakterija, pronađena na području vječitog leda gdje je uspješno i očuvana, vjerovatno ima neke mehanizme očuvanja životnih aktivnosti.
Kada je bakterija ubrizgana u mišiće laboratorijskih miševa, poboljšan im je imunitet, ubrzao im se metabolizam, a laboratorijski testovi su pokazali da, ne samo da je bakterija uticala na kvalitet života, već je usporen i proces starenja.
Ti miševi su živjeli prosječno 906 dana, tj. 308 dana duže od kontrolne grupe kojoj je prosječan životni vijek 589 dana. "To je kao da se prosječan ljudski vijek produžio na 140 godina", saopštili su ruski naučnici.
Testovi su pokazali i da se metabolizam kod tih miševa povećao za 20- 30 %. Naučnici su uvjereni kako bi ova bakterija mogla uticati i na smanjenje staračkog slijepila, ali ne i na nastanak tumora.
Bonus video: