Na drugom svjetskom šampionatu u pušenju cigara (tompusa) jedini crnogorski učesnik Velibor Zolak iz Budve, osvojio je sedmo mjesto, a po povratku iz Splita je za “Vijesti” pričao o ovom neobičnom takmičenju.
“Učestvovalo je nas sedamdesetak iz otprilike devet država, a u finalu se našlo šesnaestoro. Za mene taj događaj predstavlja vrhunski hedonistički spektakl, zato što pored samog takmičarskog dijela nudi i odličnu zabavu, uživanje, sklapanje poznanstava sa ljudima iz drugih krajeva svijeta”, kazao je Zolak.
Za pobjedu na takmičenju potrebno je da se cigara fućka što duže, uz brojna pravila koja oduzimaju minute od ukupnog vremena.
“Na primjer, cigara se ne smije odlagati u pepeljaru, ukoliko se ugasi, odmah ispadate iz igre, ne smijete duvati u nju, ako pepeo padne u prvih 40 minuta takmičenja, slijede vam kazneni minuti”, opisao je on neka od mnogih pravila i da će se sljedeće godine opet rado takmičiti.
Cigara se ne smije odlagati u pepeljaru, ukoliko se ugasi, odmah ispadate iz igre, ne smijete duvati u nju, ako pepeo padne u prvih 40 minuta takmičenja, slijede vam kazneni minuti.
Zolak se, otkriva, nije posebno pripremao za takmičenje zato što svakodnevno puši cigare, iako obično ne odugovlači u tom poslu.
Smatra da su takmičari koji su učestvovali na šampionatu i prve godine bili u prednosti jer su znali trikove, ali je, ipak, uspio da bude visokoplasirani sa vremenom od 59 minuta i 20 sekundi.
Velibor Zolak, posljednji desno
Za najbolje "cartier" i odmor
Prvo mjesto osvojio je Splićanin Marin Rončević koji je uspio da fućka cigaru čak sat vremena i 40 minuta, drugo mjesto pripalo je Maroju Matani (1.15,20), a treće Rusu Aleksandru Andrijuškeviču (1.09,30).
Kaže da su takmičenja ovakvog karaktera idealna za promociju destinacije, te da razmišlja o tome kako bi neko slično organizovao i u Crnoj Gori.
Hrvatski mediji su pratili ovo takmičenje, između ostalih i Slobodna Dalmacija, na čijim se stranama našla i slika našeg sagovornika.
Po riječima Zolaka ovakav događaj privlači publicitet i značajan je za unapređivanje turizma.
”Multidimenzijalnog je karaktera i takmičarima pruža brojna zadovoljstva, od vrhunskog smještaja, preko skupocjenih vina, druženja... Jednostavno, to je događaj koji je smišljen kako bi priuštio uživanje onima koji ga posjete”, smatra Zolak.
Kaže da su takmičenja ovakvog karaktera idealna za promociju destinacije, te da razmišlja o tome kako bi neko slično organizovao i u Crnoj Gori.
Galerija
Bonus video: