Australija je 26. avgusta registrovala rekordno visoku zimsku temperaturu, pri čemu je živa dostigla 41,6 stepeni Celzijusa na dijelu sjeverozapadne obale.
Time je oboren prethodni rekord za 0,4 stepena Celzijusa.
Biro za meteorologiju je saopštio da je zabilježio očitavanje iz vojnog objekta za obuku u Jampi Saundu u 15:37 po lokalnom vremenu.
Očitavanje je "najtoplija avgustovska temperatura za bilo koju lokaciju u Australiji" i "novi rekord maksimalne temperature u cijeloj Australiji za bilo koji zimski mjesec", rekao je portparol Biroa za meteorologiju za AFP.
Zvanični podaci pokazuju da prosječne temperature u Australiji stalno rastu, a klimatske promjene izazivaju intenzivnije požare, poplave, sušu i toplotne talase.
Dok je rekord "privremeno potvrđen", naučnici i dalje moraju da se uvjere da snimak nije rezultat neke lokalne anomalije ili kvara instrumenta prije nego što zvanično uđe u knjige rekorda.
Prethodni rekord od 41,2 stepeni postavljen je u avgustu 2020. u obližnjem Vest Robuku.
Antipodna zima traje od početka juna do kraja avgusta.
Oko 18 odsto Australije je pustinja, a vrućina je uobičajena tokom cijele godine daleko od umjerenih zona.
Klima Australije je pod velikim uticajem tri ciklična klimatska obrasca: promjene temperatura u Indijskom okeanu; promjene u pojasu vjetra koji se kreću između Australije i Antarktika - takozvani južni anularni režim - i promjiene u pacifičkim vremenskim obrascima poznatim kao El Nino i La Nina.
Određene kombinacije ova tri klimatska uslova mogu izazvati izuzetno vruće, suve ili vlažne uslove u različitim dijelovima Australije.
Vjeruje se da su sve tri glavne australijske pojave koje utiču na klimu pogođene klimatskim promjenama izazvanim ljudima, prema istraživanju australijske Organizacije za naučna i industrijska istraživanja Komonvelta koju podržava država.
Biro za meteorologiju vjeruje da je "kombinacija (ovih) velikih klimatskih uticaja sa globalnim zagrijavanjem“ doprinijela da zima 2023. postane najtoplija zima u Australiji u istoriji.
Klimatski naučnici su već predvidjeli da će 2024. biti najtoplija godina za Zemlju u istoriji.
Od januara do jula, globalne temperature bile su 0,7 stepeni iznad prosjeka za period 1991-2020, prema podacima Kopernikus službe Evropske unije za klimatske promjene.
Temperaturni rekordi su pali širom svijeta posljednjih decenija kako su emisije ugljenika izazvane ljudskim faktorima porasle.
Samo u posljednjih nekoliko nedjelja zabilježene su rekordne temperature u Sredozemnom moru, norveškom arktičkom arhipelagu Svalbard i glavnom gradu Ukrajine Kijevu.
Bonus video: