Lokalni izbori u 14 opština u jednom danu; Koprivica: Motiv je da se pobjegne od suda građana
Od 57 poslanika, 46 je glasalo za, a 11 je bilo protiv. Protiv su bili poslanici Demokratske Crne Gore, Ujedinjene Crne Gore i Prave Crne Gore
Knežević je kazao "ako želite našu podršku morate nas poštovati".
"Ako nećete evo vam DPS pa s njima pravite aranžmane, a mi ćemo se potruditi da dobijete odgovor koji ćete dugo pamtiti. Mi imamo obavezu da pokrenemo talas otpora i poštovanja izborne volje. Ne možete mi reći da Ervin Ibrahimović može da bude u Vladi, a Maja Vukićević može da bude u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, a ne može biti ministar", kazao je Knežević.
Milan Knežević (DF) rekao je da je on ispred ove većine i koalicije Za budućnost Crne Gore i predložio Zdravka Krivokapića za mandatara i doprinio da kasnije bude izabran za premijera.
Podsjetio je na izbornu noć 30. avgusta kada je na desetine građana pjevalo na ulicama "Nek' se čuje sa nebesa, nema više DPS-a" i poručio da "izgleda da je to samo bio san ljetnje noći".
"Sad se pjeva 'Nek se čuje sa nebesa, sve je više DPS-a, više supe manje mesa", kazao je Knežević.
On je rekao da su krivci za ovu situaciju "ovdje neprisustvujući" Zdravko Krivokapić i njegov "albanski brat" Dritan Abazović, "koji su napravili savez protiv DF-a u manastiru Ostrog". "Nije Dritan kriv, jer smo ukazali da Dritan neće štititi interese Srba. Nama je kriv Zdravko Krivokapić, čovjek kojeg smo zajedno sa SPC episkopima i sveštenicima, kao totalnog anonimusa, izvukli iz prašnjavag kabineta i postavili ga da bude prvi na izbornoj listi", kazao je Knežević. On je rekao da su upravo oni "ovakvi kakvi su – ćelavi, krezubi, sa šarafima..." pobijedili DPS Mila Đukanovića.
"Tada su znali s kim idu u koaliciju...i umjesto da 30. avgusta razgovaramo o pomirenju, desilo se da je naš nosilac liste ujutro sa buketom cvijeća otišao kod jedne amabasdorke i tamo poljubio vrata. Nekoliko dana nakon toga je potpisao sporazum sa ostalim liderima većine, Abazovićem i Bečićem, bez konslutacija sa liderima iz koalicije Za budućnost Crne Gore", rekao je Knežević.
Tada je, kako je naveo, Krivokapić poručio da više nije sa njima.
"Kad je DF u junu saopštio da ova Vlada više ne postoji, pa smo predložili rekonstrukcija, pa da skratimo mandat, svi ste bili protiv. Govorili ste da cvjeta ljubav sa Vladom, unutar Vlade, da se nikad nije bolje živjelo... Odjednom Krivokapić optužuje albanskog brata da je umiješan u šverc kokaina, njegov albanski brat njega za šverc cigareta, a glavni specijalni tužilac kaže "sav sam se naježio". Sad imamo poplavu inicijativa. Da su Krivokapić i Abazović podnijeli ostavke kad je DF tražio, mi danas ne bismo imali ovu situaciju", rekao je Knežević.
Poručio je da nijesu "foke, zebre, i magarci" isto kao koalicija sa DPS—om, pojašnjavajući da nije isto sa DPS-om ići u pravljenje nove vlade ili glasanje o "rezoluciji o Antarktiku".
"Mi sa DPS-om praviti nikakave aranžmane... Ako neko misli da će dobiti podršku 81 poslanika taj treba da ide u Dobrotu, a ne da se bavi politikom. Sa nama možete razgovarati na ravnopravnim osnovama. Nema više ucjenjivanja, uslovljavanja niti targetiranja srpskih predstavnika... Ako želite da pregovarate morate poštovati volju 68 odsto glasača. Ako želimo stabilnost, nudimo kolegama iz aktuelne većine dogovor, saradnju sa kolegama iz manjinskih naroda, sa DPS-om samo o krucijalnim zakonima... Ako toga nema, rješenje je jasno... Doći će vrijeme kada će Crna Gora vidjeti naš odgovor, ko je vjera , a ko nevjera, ali DF nikad izdao nije", rekao je Knežević.
Konatar je rekao da je "svojim ponašanjem predsjednik Vlade i većina ministara, od kada smo iznijeli legitimnu ideju, potvrdili su da smo donijeli ispravnu odluku".
"Premijer koji je sebi dozvolio da, sa nekim ministrima, naziva poslanike izdajnicima, kriminalcima, švercerima, da su korumpirani...ne dozvoljava i ne pripada da mu ukažemo bilo kakvo poštovanje. Nije danas pitanje ko će glasati za nepovjerenje Vladi, potpuno je jasno da ova Vlada nema povjerenje ovog parlamenta. I njoj će danas biti izglasano nepovjerenje. Procjenjujem da će protiv inicijative glasati deset ili 12 poslanika, i onda neko govori o izbornoj volji građana. Zamislite tu Vladu koja od 81 ima podršku samo deset, 12 poslanika. Postavlja se pitanje ko će s kim glasati. Rekao sam da ćemo glasati za svaku dobru inicijativu koja dolazi od opozicije. Uvijek ću glasati ako je nešto dobro za građane, sa bilo kim u parlamentu", istakao je Konatar.
On je pitao sa kim je premijer mislio da smijeni potpredsjednika Vlade Dritana Abzovića ako je znao da poslanici GP URA neće glasati za to.
"Ne bi mu smetalo da je opozicija glasala za to...Sa kim je premijer, opravdano, smijenio Vladimira Leposavića? Je li tada bila u pitanju izborna volja? Je li to licemjerno, mislim da jeste", rekao je Konatar.
Kazao je da misli da je ova Vlada istorijska jer je prva nakon vladavine DPS.
"Ta Vlada jeste istorijska, međutim i ona je dosegla svoj limit. Ona je ispunila svoj cilj, da bude tranziciona, koja će omugućiti razvlašćivanje prethodne vlasti", poručio je Konatar.
Predstavnik predlagača Miloš Konatar (Crno na bijelo) u uvodnom izlaganju je rekao da nije vjerovao da ni premijer niti ministri, osim ministra kapitalnih investicija Mladena Bojanića, neće biti u sali kad se bude raspravljalo.
"Njihov odnos je jedan od razloga što o ovome razgovaramo... Razgovaramo o odluci koja je teška. Teška vremena i politička kriza zahtijevala je od nas teške odluke. Mi smo spremni da za ovu odluku preuzmemeo odgovornost", kazao je Konatar.
Dodao je da nema odluke koja je dovoljno teška kada je u pitanju interes građana Crne Gore.
"Od početka ova Vlada funkcioniše kao manjinska. Često se dešavalo da nijesmo mogli da dođemo ni do 41 glasa podrške, a ne 49 za važne odluke i izbor ključnih ljudi u pravosuđu", kazao je Konatar.
U Skupštini Crne Gore počela je vanredna sjednica na kojoj će se glasati o povjerenju 42. Vladi. Predlog za izglasavanje nepovjerenja Vladi potpisali su 31 poslanik opozicije i koalicije Crno na bijelo. Kolegijum Skupštine odlučio je da sjednica traje četiri sata.
Poslanici Skupštine Crne Gore usvojili su dnevni red.
Za je glasalo 43 poslanika, protiv 12, uzdržano tri. Glasalo je ukupno 58 poslanika.
Za dnevni red glasali su poslanici koalicije Crno na bijelo i opozicije.
Protiv dnevnog reda glasali su klub poslanika "Mir je naša nacija" (Demokratska Crna Gora i Demos), poslanik Prave Crne Gore Marko Milačić i poslanik Ujedinjene Crne Gore Vladimir Dobričanin.
Uzdržani su bili posalnici SNP Vladimir Joković, Draga Ivanović i Danijela Đurović.
Za povjerenje Vladi potreban je glas najmanje 41 poslanika.
Iz Vlade raspravi o inicijativi za izglasavanje nepovjerenja Krivokapićevom kabinetu prisustvuju samo ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić i ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić.
U predlogu da se glasa o povjerenju Vladi podsjeća se da su na sjednici Skupštine, 29. decembra, izglasane interpelacije ministrima vanjskih poslova, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i prosvjete, nauke, kulture i sporta, čime je postalo jasno da nemaju podršku parlamentarne većine.
Potpisnici predloga za izglasavanje nepovjerenja Vladi naveli su da je premijer Zdravko Krivokapić najavio da će odbiti da postupi po interpelacijama za smjenu tri ministra.
"Time je pokazao da ne poštuje Ustav i zakone, ali ni osnovne demokratske principe poštovanja parlamenta kao najvećeg zakonodavnog doma koji je birao sastav Vlade", kaže se u obrazloženju.
Navodi se da je 17. juna smijenjen ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava, a da Krivokapić nije predložio parlamentu novog ministra.
Poslanici, koji su potpisali predlog, smatraju da je Krivokapić time direktno ugrozio reforme u ključnim poglavljima 23 i 24, koja su najvažnija za napredak na putu ka članstvu u EU u oblasti vladavine prava.
Oni su ocijenili da je Krivokapić svojim djelovanjem više puta u prethodnom periodu ugrozio i otežao saradnju između zakonodavne i izvršne vlasti, što je direktno proizvelo institucionalnu i političku krizu u zemlji.
„Ovakvo stanje dovelo je do blokade parlamenta, pa čak i do bojkota od jednog dijela poslanika parlamentarne većine, što je direktno uticalo da se veliki broj zakona i podzakonskih akata ne razmatra u skupštinskoj proceduri“, kaže se u predlogu za glasanje o nepovjerenju Vladi.
Navodi se da je sve to dovelo u pitanje efikasan rad parlamenta, čiji je osnovni zadatak da služi javnom interesu i interesima građana, a ne partikularnim interesima bilo koje političke grupacije ili pojedinca.
„Politička kriza, neadekvatna saradnja zakonodavne i izvršne vlasti, neusaglašavanje zakonske regulative sa zakonskom regulativom EU, kao i neaktivnost pojedinih ministara doveli do usporavanja evropskih integracija“, naveli su potpisnici predloga.
To se, kako su kazali, odrazilo na ocjene u godišnjem izvještaju Evropske komisije vezanom za proces napretka Crne Gore u evropskim integracijama.
„Zbog navedenih činjenica, kao i izjave brojnih političkih subjekata u kojima se navodi da Vlada nema većinsku podršku u parlamentu, smatramo jednim od osnovnih postulata savremene demokratije da se istoj provjeri podrška u Skupštini“, zaključuje se u predlogu.
Počela je sjednica trećeg vanrednog zasjedanja Skupštine na čijem dnevnom redu je Predlog da se glasa o nepovjerenju 42. Vladi Crne Gore, kao i Predlog zakona o dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi. Sjednici prisustvuje 78 poslanika, a Simonida Kordić (DF) onlajn. Od predstavnika Vlade u sali je ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić.
Premijer Zdravko Krivokapić je napustio plenarnu salu nakon što nije usvojen dnevni red vanredne sjednice s tačkom o skraćenju mandata Skupštini, koje je tražila Vlada.
Poslanik Demosa Miodrag Lekić rekao je da kriza dobija dramatične I neozbiljne i pitao da li ima Vlada legitimitet da predlaže ovaj predlog. Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić odgovorio je da Vlada ima pravo da podnese ovaj predlog.
Poslanici nijesu danas usvojili dnevni red današnjeg vanrednog zasjedanja I nijesu raspravljali o raspravljaju o Vladinom Predlogu za skraćenje mandata parlamentu. Za dnevni red je glasalo 29 poslanika, protiv 6 I 42 uzdržana. Glasalo je ukupno 79 poslanika.
Sjednica Skupštine je počela nakon skoro pet sati zakašnjenja.
U sali su i premijer Zdravko Krivokapić, potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, kao i ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović.
Vicepremijer Dritan Abazović je rekao da će, u slučaju smjene Vlade, razgovarati sa parlamentarnom većinom. Kazao je da su već obavili niz razgovora. "Ako nema rješenja, onda izbori".
Članovi Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu nisu podržali odluku o skraćenju mandata Skupštini.
Završena je sjednica Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu. Uskoro bi trebalo da počne sjednica Skupštine.
Poslanica DF-a Branka Bošnjak kazala je da se, prema saznanjima tog političkog saveza, u kripti Hrama u Podgorici formira stranka, tvrdeći da pojedini sveštenici zovu članove Fronta da se priključe.
Poslanik DF-a Predrag Bulatović kazao je da se zalaže za to da danas izaberu Vladu koja će omogućiti predsjedniku države da sjutra raspiše izbore.
Ispred parlamenta je organizovan protest penzionera Kombinata aluminijuma Podgorica. Okupljeni su pozvali poslanike da danas i u ponedjeljak donesu odluke u interesu, a građana, a ne svojih fotelja.
Sjednica zakazana za 10 sati još ne počinje, jer Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu još nije završio sjednicu.
Članovi Odbora tek su počeli da raspravljaju o drugoj tački dnevnog reda, odnosno o Vladinom Predlogu o skraćenju mandata Skupštini.
Očekuje se da će sjednica Odbora trajati još najmanje pola sata.
U parlament je stigla i ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić.
U skupštinsku salu ušli su ministri Aleksandar Stijović, Olivera Injac, Vesna Bratić i državni sekretar Andrej Milović.
Reporteri Vijesti javljaju da je vidljivo pojačano prisustvo policije i u širem centru grada.
( Vijesti online, Biljana Matijašević )