Lokalni izbori u 14 opština u jednom danu; Koprivica: Motiv je da se pobjegne od suda građana
Od 57 poslanika, 46 je glasalo za, a 11 je bilo protiv. Protiv su bili poslanici Demokratske Crne Gore, Ujedinjene Crne Gore i Prave Crne Gore
Bečić je kazao da pokušava svojim pristupom da da doprinos nečemu što je umjereni pristup, ali da ne imputira drugima, kao što je Pavićević njemu "imputirao da se od nečega nije ogradio".
Rekao je da se Pavićević nije ogradio od "ogavnog saopštenja" njegove koalicije iz septembra, niti od toga da stoji iza sajta izdaja.me, iza štampanja "novčanica" na kojima je 21 milion...
Pavićević je rekao da nije mislio na njega kao Aleksu Bečića, nego na funkciju koju obavlja.
Srđan Pavićević (Crno na bijelo) rekao je da se radi o jednostavnim stvarima savremene demokratije, ali kod nas sve mora biti teatralno i dramatično.
"Vlada je došla u situaciju da je 30 odsto nje van igre, a i potpredsjednik Vlade je došao u tjeskobnu situaciju. Dakle, trećina Vlade ne može da funkconiše... Vladu podržava deset do 12 poslanika...Koje argumente mi branimo?“, pitao je Pavićević.
Dodao je da Vlada nema više podršku i time je "priča sama po sebi završena".
On je kazao da do 17. januara nije bio dobar Crnogorac za ovu stranu (opozicija), a od 17. januara, nakon pres konferencije i predstavljanja modela manjinske Vlade, nije dovoljno dobar Srbin za "ouv drugu stranu".
"E pa, gospodo, ja sam dovoljno dobar i Srbin i Crnogorac, u okvirima građanskog koji mi daju veliku širinu" Rekao je da je Vlada imala mnogo propusta koji su neoprostivi, a jedan je bio i govor ministarke Vesne Bratić nedavno.
"Poslije onakve epizode ili ona mora da podnese ostavku, ili Vlada mora da padne", rekao je Pavićević.
Damir Šehović (SD) rekao je da nema dileme da "nas minuti dijele od izglasavanja nepovjerenja Vladi koja je pokazala da nije u stanju da upravlja Crnom Gorom, ali ni da je baci na koljena".
Rekao je da je "odbjeglom premijeru" pošlo za rukom nešto što nikome nije – da blokira i izvršnu i zakonodavnu i sudsku vlast.
"Osušilo se sve za što su se on i njegova Vlada dohvatili", rekao je Šehović.
Poslanici su nastavili rad nakon što su se tenzije u sali spustile.
Martinović je pitao Vladimira Jokovića (SNP) da li će na neki način "paktirati" sa DPS-om pošto drugima dijeli lekcije.
On je, nakon što je Joković reagovao na njegovo izlaganje, kazao da nijesu oni (Demokrate) napustili "časno članstvo SNP-a", kako tvrdi lider SNP-a, već zbog "pogrešne politike i vođenja partije".
"Nije se ovih dana Crkva ograđivala od Demokrata i mene, nego od onih prevara koje su servirane u javnosti...", kazao je Martinović i dodao da je Joković rekao da ga je SPC pozvala, misleći na sastanak sa patrijarhom Porfirijem, a iz SPC tako nijesu rekli.
Joković je, nakon što mu Bečić nije dao riječ jer prema Poslovniku nema pravo da odgovoiri na komentar, rekao da nije u redu da "predsjednik SNP-a u pokušaju ne da riječ pravom predsjedniku SNP-a".
Bečić mu je oduzeo riječ i rekao da ne dozvoljava da niko nikoga vrijeđa.
On je dao pauzu od nekoliko minuta zbog tenzija u sali.
U raspravu nakon pauze se na kratko uključilo i nekoliko poslanika Demokrata.
Joković je poručio da može da ih dođe svih 20 ali neće tako sa njim razgovarati.
Prethodno je optužio Bečića da on stoji iza štampanja papira u obliku novčanica na kojima piše 21 milion.
Bečić je odgovorio "nijesam, tako mi Bog pomogao".
Prije sjednice Glavnog odbora Socijalističke narodne partije (SNP) 24. januara, ulazak Jokovića u staru zgradu Vlade propratilo je četvoro mladih ljudi koji su bacili papir u obliku novčanica na kojima su potpredsjednik Vlade i lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazovic, predsjednik Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović, Joković i 21 milion eura.
U salu se vratio ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić.
Vladimir Martinović (Demokratska Crna Gora) kazao je da Poslanički klub Demokratske Crne Gore neće glasati protiv smjene ove Vlade ne zbog toga što brane bilo čiju fotelju.
"Ne zbog toga što ne mislimo da se moglo uraditi bolje i više, jer u svakom poslu se može uraditi i bolje i više, već to radimo je smo građanima dali obećanje da ćemo uraditi sve da sačuvamo njihovu izbornu volju od 30. avgusta 2020. Uradićemo to i zbog toga što ako danas padne ova vlada ulazimo u veliku zonu rizika da izborna volja dođe u ruku onih pojedinaca koji kasnije, a nalaze se u opozicionim klupama, mogu se itekako igrati sa tom izbornom voljom", naveo je Martinović.
Dodao je da se postavlja racionalno pitanje da li su se kolege, koje su pokrenule ovu incijativu, zasitili nove vlasti ili su se zaželjeli stare.
"Događanja koja su prethodila inicijativi, pokazuju da je riječ o ovom drugom", rekao je Martinović.
Kazao je da ga zabrinjava da o manjinskoj vladi više zna sadašnji predsjednik države i DPS-a nego njeni promoteri.
"Vidjeli ste emisije, čule su se poruke, i to je izazvalo sumnju i zebnju kod građana", kazao je Martinović.
Andrija Popović (LP) rekao je da nije sportski pobjeći iz arene kada se gubi i da ministarka javne uprave Tamara Srzentić danas brani čast odlazeće Vlade.
Srzentić prisustvuje sjednici, a do skoro je u sali bio i ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić.
Smatra da ne može sva krivica za "sunovrat" Crne Gore pasti na leđa Krivokapića i da mu poslije optužbi na njegov račun "dođe da ga maksimalno brani" ali je razočaran što je u ovom trenutku pobjegao iz političke arene.
Slaven Radunović (DF) je dobacio "vratiće se on, ako ćeš ti glasati za njega".
Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak (PzP) kazala je da su ovo mutna vremena i prljave se stvari dešavaju.
"Dosta je podmetanja i svega... ovakve stanje sa ovom Vladom je bilo neodrživo. Samo je bilo pitanje kako ćemo se izvući iz ovoga", kazala je Bošnjak.
Smatra da će poslije svega doći do rješenja, nova većina ili izbori, ili nešto drugo, ali nije loše što se ovo dešava, "jer se nešto nekad mora uzburkati, da bi se razbistrilo".
Kazala je da se ispostavilo tačnim ono što je rekla premijeru Zdravku Krivokapiću nakon njegovog ekspozea, da nije bilo želje da se napravi otklon od prethodne politike.
Ima krivice, kako je dodala i u parlamentarnoj većini.
Ona je rekla da se odmah poslije izbora, vidjelo da se ide u formiranje partije.
"Vidimo to, a bili smo dovoljno fleksibilni i tolerantni da to istrpimo", kazala je Bošnjak.
Govoreći o uticaju međunarodnog faktora, rekla je da niko nije neznaven da ne zna koliko je uticaj nekih, ali ni da ignorišu sve što kažu.
"Ali ne možemo da budemo ni toliko servilni, da savijamo kičmu i ne mislimo o dostojanstvu države... Očekujem da mi svojim argumentima i njima dokažemo da ne može baš tako – za jedne jedni krtiterijumi, a za druge drugi. Ajmo da se uozbiljimo, imamo šansu, narod nam je rekao na lokalnim izborima dajemo vam još šansu da se dogovorite", poručila je Bošnjak.
Rekla je da trebaju kao većina da ponude iskrenu ruku manjinskim partijama i nekima, a opozicionom kursu i ranije, jer im za stabilnost trebaju 54 poslanika.
Genci Nimanbegu (Albanska lista) kazao je da je vlada Krivokapić-Abazović bila nametnuta ovom domu i da je ovih godinu i po bila igra sa demokratijom.
Rekao je da se vlada urušila zbog vladajuće većine jer nijesu poštovali demokratske pricipe da ne miješavaju crkvu i politiku i da se u javnom govoru uzdrže od teških riječi.
"Ne možemo povlađivati godinu dana vladi koja je radila još gore", rekao je Nimanbegu.
Slaven Radunović (DF) kazao je da mu se sviđa veliki dio diskusije poslanika SDP Raška Konjevića i kada bi njegovo izvedeno ime vratio u "Rastko" i slavio Svetog Savu kao krsnu slavu, možda bi mogao da bude poslanik Nove srpske demokratije.
"Za činjenicu da je Krivokapić došao u poziciju da bude premijer je svako od nas po malo kriv. Predložen nam je pogrešan čovjek. Da smo tražili da taj kandidat prođe pet iteracija, što je on tražio od nas kao potencijalnih ministara, on ne bi prošao ni prvi. Greška DF-a je što je čovjek koji nije talentovan za politiku došao u poziciju da formira vlast", istakao je Radunović.
On je dodao da se premijer Zdravko Krivokapić oko pravljenja Vlade sa svima dogovarao osim sa ljudima iz koalicije Za budućnost Crne Gore,te da je je potrčao u zagrljaj lidera iz druge dvije koalicije.
Kazao je da sporazum sa liderima, nije trebao nikom osim Krivokapiću da bi se nametnuo kao lider u vlasti.
Radunović je kazao da mu se na osnovu današnje izjave potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića, čini da opcija sa DSP-om "neće igrati".
Ipak, kako dodaje, ako se desi da DPS bude dio vlasti na bilo koji način, to je iznevjeravanje glasača koji su 30. avgusta 2020.glasali tri pobjedničke koalcije.
"Nevjerovatno je da bilo ko pokuša da objasni građanima da se DPS neće ništa pitati u takvoj vlasti", poručio je Radunović.
On je kazao da se nada da ne mora da bude sve crno, već da ovo može da bude početak jake vlade sa jakim uporištem u parlamentu koja ima jasan evropski put i reformsku snagu.
Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević pozvao je ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića da podnese krivičnu prijavu protiv predsjednika Vlade Crne Gore Zdravka Krivokapića.
Konjević je taj poziv Sekuloviću uputio jer je Vlada na današnjoj elektronskoj sjednici, uvrstila na vanredni dnevni red, mimo znanja i predstavnika Ministarstva unurašnjih poslova (MUP), Predlog Odluke o izmjeni odluke o kriterijumima za utvrđivanje osnova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom.
Konjević rekao je da je Krivokapić mimo Sekulovića predložio izmjenu odluke, što je kršenje zakona.
Poslanik SDP je kazao da je to zloupotreba službnog položaja i pozvao Sekulovića da podnese prijavu protiv premijera.
"Predsjednik Vlade to ne može raditi pored živog ministra unutrašnijih poslova. Krivokapić je umislio da mu ne treba niko, sada kad je vidio da će da bude smijenjen ne trebaju mu ni ministri", rekao je Konjević
Konjević je rekao da nije ova Vlada bila toliko loša, koliko je sada ova većina kritikuje.
"Vi ste je podržavali, ja je nijesam glasao. Lako je sada da nekom ko pada, natovarite i ono što jeste i nije", kazao je Konjević.
Dodao je da je fer reći da su na ekonomskom planu uradili nešto, iako to nije idealno.
Rekao je da je SDP podržao neka rješenja koja su bila dobra, i da to treba da bude praksa.
Smatra da Vlada na polju unutrašnje politike nije znala ništa.
"Umjesto da ovdje sjedi i objasni šta je radio, danas krši sve zakone. On je, pored živog minisra unutražnih poslova, predložio izmjenu Odluke o sticanju crnogorskog državljanstva... Pozivam ministra Sekulovića da odmah podnese krivičn prijavu protiv Krivokapića za zloupotrebnu službenog položaja, a nadležno tužilaštvo da reaguje", kazao je Konjević.
On je poručio da onaj ko misli da manjinska vlada, što se tiče SDP-a treba da se bavi Temeljnim ugvorom, Otvorenim Balkanom i popisom, to može samo da sanja.
"Danas je ključni ekonomski problem u Crnoj Gori je što je svaki četvrti grđanin nezaposlen, inflacija u pojedinim segmentima je enormna, 40 odsto kada je riječ o pojedinim namirnicama", kazao je poslanik SDP.
Ervin Ibrahimović (BS) rekao je da je pad Vlade trebalo davno da se desi da je bilo političke odgovornosti.
"Građani su više od 12 mjeseci plašeni da će se vratiti stara vlast, i za to vrijeme je ova Vlada uradila katastrofalne stvari", kazao je Ibrahimović.
Rekao je da je odlazeći premijer i za danas zakazao elektronsku sjednicu i da je jedna od tačaka zapošljavanje novih ljudi, kao i mijenjanje odluke o sticanju državljanstva. "Žao mi je da je ova vlast utemeljena na retrogradnoj politici iz 90-ih, koja nikom ništa dobro nije donijela...", rekao je Ibrahimović.
Vladimir Joković (SNP) rekao je da ništa nijesu uradili protiv ove Vlade, ispoštovali su je, ali su od ove Vlade ostavljeni
"Možda zato što sam zahtijevao na početku da niko od ministara i predsjednik Vlade ne formira partiju niti da može podržati neku partiju", rekao je Joković.
Dodao je da je SNP najiskrenije podržao Zdravka Krivokapića, kao nosiooca liste, vjerovali su na riječ i desilo se što se desilo.
"Ne bih pričao o ovoj Vladi, ni pozitivno ni negativno. Bilo je pozitivnih stvari, ali nema smisla jer premijer nije tu", kazao je Joković.
Rekao je da ne mogu optuživati SNP za izdaju oni koji su izdali SNP.
Podsjećajući da je neko štampao novčanice na kojima je 21 milion, da taman vrijede koliko te navodne novčanice.
Pozvao je sve na razgovor da se nađe rješenje u okviru parlamentarne većine, ali se postavlja pitanje da li oni koji su retorički prešli granicu mogu da razgovaraju.
"Što se tiče ove Vlade, nećemo je rušiti, ali nećemo ni za njom žaliti", kazao je Joković.
Branko Radulović (PzP) kazo je da su za ovakva stanje isključivo kriva elita politička, posebno pobjednička.
"Crna Goro kukala ti majka, ima li pravog lijeka za tebe?", pitao je Radulović.
Naveo je da su poluge na kojima je počivao prethodni režim ojačane, visoki kriminal i korupcija su i dalje sistemskog karaktera, bolest društva metastazira...narod je razjedinjen, apatija sve veća.
Smatra da su novi izbori "samoubistvo", a rezultat bi bio isti.
"Nadam se da je namjera formiranja tzv. manjinske ili tehničke Vlade bila prvenstveno da se prekine ovo ludilo, ali ona nosi niz nedoumica", kazao je Radulović.
Upozorava da bi "aboliranje glavnog oligarha", čak i uz pritsak međunarodnog faktora, predstavljalo istorijsku grešku što bi mu omogućilo manevarski prostor, a što bi dovelo do građanskih sukoba
Poručio je da se većina urazumi i sabere, potru sve sujete i animoziteti, nacionalizam i lični interesi i trasira siguran put ka konsolidovanoj demokratiji i krene u energičnu borbu sa kriminalom i kopucijom.
"Evropa sad mora da se unaprijedi da bi bila održiva, a DPS na čistilište. Pozivam lidere da se urazume, moramo se složiti mi iz većine da izgardimo garđansku, evropsku i prosperitetnu Crnu Goru. Tako svi lideri pod jedan barjak - a to je Crna Gora razvijena srednjeevropska država", poručio je Radulović.
Ivan Brajović, poslanik Socijaldemokrata (SD) kazao je da Vladu ne podržava 90 odsto poslanika, i nigdje više se nijesu približili vlast i opozicija.
Naveo je da institucije ne funkcionišu, a da Vlada želi od građanske države da napravi teokratsku.
On je rekao da je premijer Zdravko Krivokapić pobjegao iz parlamenta izbjegavajući raspravu sa poslanicima.
"Odluka o izglasavanju nepovjerenja Vladi uopšte nije teška... Pozivam sve dobronamjerne da se brzo dogovorimo oko budućih koraka", rekao je Brajović.
Boris Bogdanović (Mir je naša nacija) kazao je da ih od bivše vlasti ništa ne iznenađuje i ne očekuju ništa dobro ni u političkom ni u svakom drugom smislu.
"Ne od svih, ali od pojedinih sigurno, rekao je Bogdanović.
On je kazao da su mračne strukture ubile Duška Jovanovića, a gonili i politički i fizički Slavka Perovića, pod budnim okom bivše vlasti. "Oni se ne mijenjaju, sa njima znate na čemu ste. Spremni su da kupe bilo koga da se vrate na vlast", rekao je Bogdanović.
Kazao je da se nekadašnji premijer Srbije Zoran Đinđić nije plašio mračnih struktura i život je položio, a nije izigrao izbornu volju građana. "Ništa se ne bojte, nijeste vi dr Zoran Đinđić, jer on nije uzeo 21 milion. Vi odlazite pod takve skute, gdje ćete biti bezbjedni od mračnih struktura... Ako ste, gospodo, im dali 21 milion za ono što su uradili, mnogo ste im dali, jer to ne vrijedi ni 21 paket banana i to običnih, a ne specijalnih iz Voli magacina Samo im poručujem da paze da se od te banane ne okliznu... Neko želi da od Crne Gore napravi banana državu, jer samo u džungli plaćenici mogu odlučivati. Samo tamo gdje nema Ustava i zakona. Navikli smo da se borimo protiv DPS-a i ovdje u Skupštini i na ulici. Borićemo se i protiv vas DPS juniora, sa vama je mnogo lakše, jer ste vi ipak druga liga", rekao je Bogdanović.
Živković je, govoreći o Temeljnom ugovoru sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC), rekao da nemaju ništa protiv da potpišu ugovor sa bilo kojom vjerskom zajednicom, "ali ovaj nivo netransparentnosti je zabrinjavajući".
"Zar tako važan dokument treba da izostane iz pažnje javnosti?", pitao je Živković.
"Rekao sam da ćemo imati potrebu većinu za promjenu vlasti i pogledajte danas. Ali nije vrijeme za likovanje", rekao je poslanik DPS.
Živković je rekao da se u jeku epidemije ova Vlada bavila sječom direktora prethodne vlasti.
"Niko nije preispitivao odgovornost premijera, koji niti je bio vakcinisan niti je poštovao mjere koje je donosio", kazao je Živković.
Živković je za predsjednika Vlade Zdravka Krivokapića rekao da je "bogougodni vjerski fanatik, koji je prigrabio materijalna dobra u izvršnoj vlasti" i da je većina znala za to, ali nije htjela da ga smijeni.
"Širi konsenzus je potreban, ne samo zbog evropskog puta, jer je ekonomija, ne na koljenima, nego u prašini. Ne može se ekonomija podizati bez političke stabilnosti. Koliko je radnih mjesta ova izvršna vlast otvorila za godinu i po? Koje je investicije pokrenula?", pitao je Živković navodeći primjere ugašenih radnih mjesta u KAP-u, Montenegro Airlines-u...
Danijel Živković (DPS) rekao je da ono što je viđeno prethodnih mjeseci ne priliči odgovornim ljudima.
"DPS je priznao rezultate izbora i pružio ruke oponentima, ali smo naglasili da neprincipijelne koalicije, čiji je cilj urušavanje integriteta jedne partije, ne mogu biti put u bolje društvo", kazao je Živković.
On je rekao da je kazao da ova vlast neće trajati ni koliko snijeg u Podgorici.
"To sam rekao ne zato što sam vidovit, nego što sam vidio na čemu je ta vlast zasnovana. Nije danas vrijeme za likovanje, a mogli bismo. Ovdje se pominje platforma sa 49 poslanika, neka bude i sa 54. Naši stavovi za zarješenje krize. Spremni smo da nakon pada ove Vlade, pričamo sa svima koji su dobronamjerni i spremni smo da državom upravljamo na kvalitetan način i povedemo je putem prosperiteta. Izbor u pravosuđu mogli smo mnogo ranije da završimo. Govorili smo da sjednemo zajedno, a ne da usvajate zakone koje će biti u suprotnosti sa stavovima Venecijanske komisije", rekao je Živković.
( Vijesti online, Biljana Matijašević )