FBI: Atentat na Trampa na mitingu; Pogođen je u uho, ubijene dvije osobe, među njima i napadač

Tramp je rekao da je "pogođen metkom koji mi je probio gornji dio desnog uha". "U Americi nema mjesta za ovu vrstu nasilja. To je bolesno", rekao je predsjednik SAD Džo Bajden

250159 pregleda114 komentar(a)
Foto: Reuters
14.07.2024. 21:57h
07:58h

Bivši predsjednik Donald Tramp je hospitalizovan, ali je "dobro raspoložen" izjavio je kasno sinoć njegov sin, Donald Tramp mlađi. Kako javlja američka televizija ABC, Trampov sin je rekao da će stariji Donald ostati u bolnici na ispitivanjima nakon napada koji se dogodio na mitingu u Batleru, u državi Pensilvaniji.

Tramp je još rekao novinarima da njegov otac "nikada neće biti zaustavljen".

(BETA)

Izmjena: 08:04h
07:56h

Američke vodeće TV stanice kontroverzno izvještavaju o broju žrtava i poziciji sa koje je pucano na bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa tokom predizbornog mitinga u gradu Batleru u Pensilvaniji.

ABC News izvijestio je da je na Trampa najvjerovatnije pucano snajperom sa obližnje visoke zgrade, dok je prvobitno javljeno da je sa tog mjesta zapravo ubijen napadač, snajperskom vatrom specijalnog tima Tajne službe.

Britanski BBC objavio je izjavu svjedoka imenovanog kao Greg, koji tvrdi da je vidio čovjeka kako se sa puškom penje na krov zgrade, te da je o tome odmah obavijestio policiju, koja se uputila ka toj zgradi.

"Primijetili smo da se čovjek penje na krov zgrade pored nas, udaljene oko 50 stopa. Imao je pušku, jasno smo ga vidjeli i njega i pušku", rekao je Greg, a prenio BBC.

"Pomislio sam, zašto Tramp govori još uvijek, zašto ga nisu sklonili sa pozornice? Sljedeće što sam čuo bilo je pet hitaca...", ispričao je taj svjedok.

Međutim, ABC News je kasnije izvijestio da je napadač ispalio čak osam metaka iz puške AR 15, sa krova zgrade koja se nalazila pored mitinga, ali udaljena mnogo više od 50 stopa - oko 200-300 metara.

Razlikuju se i podaci o broju žrtava, mada se svi slažu da je napadač ubijen, a da ima i teško povrijeđenih. Neki izvještaji spominju dva mrtva gledaoca i jednog teško ranjenog.

Trampova povreda se takođe tumači na više načina: on sam tvrdi da je povrijeđen metkom koji mu je probio desno uho, a neki od izvještača sa skupa saopštili su da je metak zapravo pogodio staklenu posudu sa vodom, a da je Tramp ranjen krhotinama razbijenog stakla.

(BETA)

07:40h

FBI je saopštio da su identifikovali Metjua Kruksa (20) kao "osobu umiješanu" u atentat na Trampa, prenosi Rojters.

Izmjena: 07:45h
07:36h

Prvi atentat na predsjednika od napada na Regana 1981.

Napad na Trampa, koji je izveo muškarac za kojeg je saopšteno da ga je ubila Tajna služba, prvi je pokušaj da ubistva predsjednika ili predsjedničkog kandidata od napada na Ronalda Regana 1981.

Opasnosti kampanje pojačane su od ubistva Roberta F. Kenedija 1968. u Kaliforniji i potom kada je 1972. ranjen Džordž Volas, nezavisni kandidat za predsjednika - čija se platforma često poredi sa Trampovom.

To je dovelo do boljeg obezbeđenja kandidata, a prijetnje su upućivane i Džesiju Džeksonu 1988. i Baraku Obami 2008. godine.

Predsjednici, posebno poslije ubistva Džona F. Kenedija 1963, imaju još jače obezbjeđenje od kandidata. Tramp je izuzetno rijedak primjer bivšeg predsjednika i aktuelnog predsjedničkog kandidata.

(Glas Amerike)

07:32h

Republikanski predsjednički kandidat i bivši predsjednik SAD Donald Tramp pogođen je u uho tokom pucnjave na mitingu, koja je u subotu izazvala paniku na skupu i oštre osude širom zemlje i svijeta. Federalni istražni biro (FBI) saopštio je da pucnjavu istražuje kao atentat na Trampa.

Napadač je mrtav, a u pucnjavi je ubijena jedna osoba koja je prisustvovala mitingu u mestu Batler u Pensilvaniji, dok su još dvije teško povrijeđene, saopštili su zvaničnici i dodali da je riječ o punoljetnim muškarcima.

Zvaničnici FBI-ja rekli su novinarima da su preliminarno identifikovali napadača, ali da nisu spremni da mu objave ime. Naveli su da je riječ o muškarcu. Motiv napada još nije poznat.

Tramp se poslije incidenta osjeća dobro, saopšteno je iz njegovog izbornog štaba. Izašao je iz bolnice i napustio područje u kojem je održan miting "pod pratnjom Tajne službe i uz podršku državne policije", naveo je na Iksu guverner Pensilvanije.

Sa Trampom je razgovarao i američki predsjednik i demokratski rival u izbornoj trci Džo Bajden, naveo je zvaničnik Bijele kuće.

Na fotografijama i snimcima sa lica mjesta moglo je da se vidi kako Tramp poseže desnom rukom ka vratu, kao i da ima krv na uvetu i obrazu. Iz njegovog izbornog štaba je u subotu iveče saopšteno da je bivši predsjednik dobro i da se raduje stranačkoj konvenciji u ponedjeljak na kojoj će i formalno biti imenovan za predsjedničkog kandidata.

Tramp je rekao da je "pogođen metkom koji mi je probio gornji dio desnog uha". On je na svojoj društvenoj mreži Truth Social da je „odmah znao da nešto nije u redu kada je čuo zvuk fijukanja, pucnje i odmah osjetio metak kako prodire kroz kožu. Bilo je mnogo krvarenja, pa sam tada shvatio šta se dešava. BOŽE, BLAGOSLOVI AMERIKU!"

Tramp se zahvalio američkoj tajnoj službi i podršci zakona na njihovom „brzom odgovoru“ i izrazio saučešće „porodici osobe koja je ubijena na mitingu na mitingu koja je ubijena, kao i porodici druge osobe koja je teško povrijeđena.”

„Nevjerovatno je da se takav čin može desiti u našoj zemlji. Za sada se ništa ne zna o napadaču, koji je sada mrtav“, rekao je on.

Na mjestu pucnjave pronađena je poluautomatska puška, prenijela je agencija Asošijeted pres pozivajući se na izvore.

Jedan očevidac naveo je za BBC da je vidio čovjeka naoružanog puškom kako se penje na krov zgrade blizu mitinga. Osoba, koju BBC nije identifikovao, rekla je da su on i ljudi koji su bili pored njega pokušavali da alarmiraju obezbjeđenje.

Republikanski član Kongresa Roni Džekson naveo je da je metak okrznuo vrat njegovog nećaka koji je prisustvovao mitingu, prenio je Foks njuz.

Predsjednik Bajden je na konferenciji za novinare u subotu uveče pozvao na kraj političkog nasilja.

"U Americi nema mjesta za ovu vrstu nasilja. To je bolesno", rekao je Bajden i dodao da je temeljno informisan o incidentu i da planira da razgovara sa Trampom.

foto: Reuters

"Svi ovo moraju da osude", naglasio je Bajden u obraćanju iz Delavera. Planirano je da se u Bijelu kuću vrati odmah u nejdelju rano ujutro.

Prethodno je u saopštenju poručio da je zahvalan što je Tramp "bezbjedno i dobro".

"Molim se za njega i njegovu porodicu i za sve one koji su bili na mitingu, dok čekamo dalje informacije", naveo je Bajden i dodao:

"Džil i ja smo zahvalni Tajnoj službi što ga je odvela na bezbjedno. Ovakvom nasilju nema mjesta u Americi. Moramo da se ujedinimo kao nacija i da ga osudimo", poručio je Bajden.

Osumnjičeni za napad bio je van prostora predviđenog za miting, rekao je lokalni tužilac.

"Ne znam kako je stigao do lokacije na kojoj se nalazio, ali bio je van prostora. I mislim da je to nešto što ćemo morati da shvatimo kako je dospio tamo", rekao je Ričard Goldinger, javni tužilac okruga Batler.

Šta se desilo?

Šestorica agenata Tajne službe istrčalo je na binu i okružilo Trampa, koji je ležao iza govornice. Na binu su izašli i drugi policajci naoružani puškama, a potom se čuo drugi rafal.

Agenti Tajne službe držali su Trampa na zemlji 25 sekundi. Čulo se kako neko viče: „Napadač je gotov!“ Neko drugi je viknuo: "Idemo!", dok su mnogi u masi nastavili da vrište.

Agenti su podigli Trampa na noge, njegova crvena bejzbol kapa sa natpisom „Učinimo Ameriku ponovo velikom“ više mu nije bila na glavi, kosa mu je bila raščupana kosu, desno uvo krvavo, a po licu je imao tragove krvi.

„Dozvolite mi da uzmem cipele. Dozvolite mi da uzmem cipele“, rekao je Tramp, dok su ga agenti podizali sa zemlje. Zatim je kazao: „Čekaj, čekaj, čekaj“, prije nego što je podigao pesnicu.

foto: Reuters

Jedan agent je podigao ruku iznad Trampove glave, kako bi je zaštitio od još potencijalnih hitaca. Tramp je nastavio da maše pesnicom prema gomili, govoreći „borba“. Mnogi u masi počeli su da skandiraju „SAD, SAD“.

Mjesto mitinga se veoma brzo ispraznilo, ostale su prevrnute stolice, a bina je ograđena žutom policijskom trakom. Iznad mjesta pucnjave je kružio helikopter, a naoružani policajci su takođe viđeni na krovu zgrade u blizini bine na kojoj je stajao Tramp.

Guverner Sjeverne Dakote Dag Burgum, senator sa Floride Marko Rubio i senator iz Ohaja Džej Di Vens, sva trojica na Trampovom užem spisku na izboru za potpredsjednika, odmah poslije incidenta su izrazili zabrinutost za bivšeg predsjednika.

Rubio je podijelio sliku na kojoj je Tramp sklonjen sa bine sa podignutom pesnicom i tragom krvi na licu uz riječi „Bog je zaštitio predsjednika Trampa“.

Guverner Pensilvanije Džoš Šapiro, demokrata, na Iksu je saopštio da je obaviješten o situaciji i da je policija Pensilvanije bila na skupu. "Nasilje usmjereno na bilo koju političku stranku ili političkog lidera je apsolutno neprihvatljivo. Nije mu mjesto u Pensilvaniji ili Sjedinjenim Državama", saopštio je on.

Bivši predsjednik i potencijalni republikanski kandidat pokazivao je tabelu sa brojevima prelazaka granice tokom posljednjeg mitinga uoči republikanske nacionalne konvencije koja počinje u ponedjeljak u Milvokiju.

Brzo se sagnuo iza bine dok su telohranitelji jurnili na binu, iz publike u kojoj je nekoliko hiljada ljudi, čuli su se krici.

Publika je vikala dok je on ustao i pokazao pesnicu. Kolona sa njegovim vozilom je odmah napustila miting.

Tramp i Bajden su u tijesnoj izbornoj trci uoči izbornog revanša iz 2020, pokazuje većina relevantnih istraživanja javnog mnjenja.

Bajden se suočava sa sopstvenim problemima unutar Demokratske stranke poslije katastrofalne debate protiv Trampa prije nešto više od dvije nedjelje.

Tramp, koji je bio predsjednik od 2017. do 2021, lako je nadmašio svoje rivale za republikansku nominaciju na početku kampanje i uglavnom je ujedinio oko sebe stranku koja se nakratko pokolebala u podršci nakon što su njegove pristalice upale u vašingtonski Kapitol 6. januara 2021, pokušavajući da poništi svoj izborni poraz.

(Glas Amerike/Asošiejted pres/Rojters)