Mekdonalds odlazi iz Rusije nakon 30 godina: Lokalni kupac vodiće preduzeće pod novim brendom

Nije obelodanjena prodajna cijena, ali su investitori upozoreni da će odlazak iz Rusije koštati više od milijardu dolara

5585 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

Najveći svetski lanac restorana brze hrane Mekdonalds objkavio je odlazak iz Rusije posle 30 godina kao odgovor na rat u Ukrajini, a već je pronašao lokalnog kupca koji će nastaviti da vodi posao.

Aleksandar Govor, koji trenutno gazduje u 25 Mekdonalds restorana u Sibiru, preuzeće ostale objekte i osoblje kompanije, vodeći ih pod novim brendom, saopštio je američki gigant brze hrane.

Nije obelodanjena prodajna cena, ali su investitori upozoreni da će odlazak iz Rusije koštati više od milijardu dolara.

Američki Mekdonalds je poslovao u Rusiji više od tri decenije.

U Rusiji ukupno posluju tri franšize Mekdonaldsa - kompanija SPP rođaka bivšeg predsednika Kazahstana Kairata Boranbajeva, kompanija GiD novokuznjeckog naftnog magnata Aleksandra Govora i kompanija Razvitije Rost u vlasništvu holdinga Rosinter.

Otvaranje prvog restorana na Puškonovom trgu u Moskvi 1990. godine simbolizovalo je otapanje dotadašnjih hladnoratovskih napetosti.

Godinu dana kasnije, Sovjetski Savez se raspao i Rusija je otvorila tržište za kompanije sa Zapada.

Više od tri decenije kasnije, međutim, Mekdonalds je jedna od sve većeg broja korporacija koje se povlače jer rat u Ukrajini i zapadne sankcije otežavaju rad.

Najpre je zatvoren upravo onaj koji je prvi počeo da radi - na Puškinovom trgu u Moskvi.

Mekdonalds, koji je imao skoro 850 restorana u zemlji, od kojih su većina bili u direktnom vlasništvu, saopštio je da očekuje da će posao, koji podleže regulatornom odobrenju, biti sklopljen u narednim nedeljama.

Govor je vlasnik licence Mekdonaldsa od 2015.

On je i suosnivač Njeftekimservisa (Neftekhimservice), kompanije za preradu nafte, i član odbora drugog preduzeća koje poseduje hotel Park In i privatne klinike u Sibiru.

Denis Manturov, ruski ministar industrije i trgovine, rekao je da je sporazum rezultat „dugih i teških" pregovara i da će vlada pružiti Govoru svu neophodnu pomoć kako bi nesmetano poslovao.

Dogovoreno je da 62.000 zaposlenih u Mekdonalds restoranima u Rusiji ostane da radi još najmanje dve godine, sa postojećom platom.

Još oko 100.000 zaposlenih radi u firmama-dobavljačima za Mekdonalds.

Mekdonalds će navodno zadržati zaštitni znak u zemlji, dok će u restoranima biti zamenjen jelovnik, logo i imena obroka.

Alina Didkovskaja, koja stoji iza kanala Hepi Mil (Happy Meal) na aplikaciji Telegram, napisala je da novi vlasnik neće moći da koristi Mekdonaldsove nazive, na primer Big Mek, što znači da će morati da promeni jelovnik i pakovanje.

„Koje će biti novo ime - još nema informacija. Pretpostavlja se da je prodaja jednog od već registrovanih brendova bila deo posla. Na primer, MekDak", napominje ona.

Najavljujući planove o prodaji ranije ove nedelje, izvršni direktor Kris Kempčinski nazvao je odluku „izuzetno teškom".

„Međutim, mi smo posvećeni našoj globalnoj zajednici i moramo da ostanemo nepokolebljivi u ispunjavanju naših vrednosti. Posvećenost našim vrednostima znači da više ne možemo da zadržimo naš logo koja je do sada svetleo u Rusiji", rekao je on.

Mekdonalds je još u martu najavio obustavu rada restorana u Rusiji, navodeći kao razlog „humanitarnu krizu" i „nepredvidivo radno okruženje" uzrokovano ratom u Ukrajini.

Posle prve najave da obustavlja rad u Rusiji, desetine restorana koji posluju na osnovu licence ostalo je otvoreno u zemlji.

Najviše ih je na aerodromima i železničkim stanicama.

Konačnu odluku o povlačenju iz Rusije, Mekdonalds je objavio sredinom maja.

Ovaj potez izazvao je ogorčenje među ruskim političarima i podstakao pretnje da će restorani i imovina Mekdonaldsa biti zaplenjena.

Ubrzo je ruskim vlastima podneta prijava za patent za lanac restorana „Ujka Vanja".

Ime, isto kao i čuveno delo ruskog dramskog pisca Antona Čehova, bilo je jedno od nekoliko brendova zapadnih kompanija koji su se pojavili.

Prošle godine, Rusija i Ukrajina su činile oko devet odsto ukupnih prihoda Mekdonaldsa.

Taj potez Mekdonaldsa usledio je nakon što je francuski proizvođač automobila Reno prodao većinski udeo u ruskoj fabrici Aftovaz državnom istraživačkom institutu za simboličnu sumu, dok je njegov posao Reno Rusija preuzeo grad Moskva.

Očekuje se da će proizvodnja u fabrici Reno biti nastavljena pod brendom iz sovjetskog doba.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: