Amerika ukinula nagradu za hapšenje vođe sirijskih pobunjenika

Vašington, međutim, HTS još uvijek smatra terorističkom organizacijom

3722 pregleda 2 komentar(a)
Sjedinjene države nisu skinule sa liste terorističkih organizacija HTS, pobunjeničku grupu Ahmeda al-Šare, Foto: Getty Images
Sjedinjene države nisu skinule sa liste terorističkih organizacija HTS, pobunjeničku grupu Ahmeda al-Šare, Foto: Getty Images

SAD su ukinule nagradu od 10 miliona dolara (oko 9,6 miliona evra) za hapšenje sirijskog de facto lidera Ahmeda al-Šare, nakon sastanaka visokih diplomata i predstavnika pobunjeničke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTS).

Pomoćnica državnog sekretara Barbara Lif rekla je da je Šaru doživela kao pragmatičnog čoveka i da razgovor s njim bio „veoma produktivan".

Američka delegacija stigla je u glavni grad Damask nakon što je HTS pre manje od dve sedmice zbacio režim Bašara al-Asada.

Vašington, međutim, HTS još uvek smatra terorističkom organizacijom.

Portparol Stejt dipartmenta potvrdio je da su diplomate razgovarale o "principima tranzicije" koje podržavaju SAD, regionalnim događajima i potrebi borbe protiv militantne organizacije Islamska država.

Zvaničnici traže dodatne informacije o američkim građanima koji su nestali pod Asadovim režimom, uključujući novinara Ostina Tajsa, koji je otet u Damasku 2012. godine, i psihoterapeuta Majda Kamalmaza, koji je nestao 2017. godine, rekao je portparol.

Ova poseta je prvi zvanični američki diplomatski nastup u Damasku u više od decenije.

To je još jedan znak dramatičnih promena u Siriji od svrgavanja Asada i brzine napora SAD-a i Evrope, koje se takođe oslanjaju na arapske zemlje, da pokušaju uticati na pravac u kojem bi Sirija trebala krenuti sa novom vlašću.

Getty Images

Poseta američke delegacije stigla je posle dolaska delegacija UN-a i drugih zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Francusku i Nemačku prethodnih dana u Siriju.

U delegaciji visokih zvaničnika su Barbara Lif, Rodžer Karstens, izaslanik američkog predsednika Džoa Bajdena za taoce, i Danijel Rubinštajn, viši savetnik u Birou za bliskoistočne poslove.

Američki predstavnici su se sastali sa grupama civilnog društva i pripadnicima različitih zajednica u Siriji i razgovarali "o njihovoj viziji budućnosti zemlje i kako Sjedinjene Države mogu pomoći da ih podrže".

Vašington zapravo postavlja niz uslova pre nego što razmotri uklanjanje grupe sa liste - korak koji bi mogao pomoći da se olakša put ka ublažavanju sankcija koje je Damasku očajnički potrebno.

U međuvremenu, američka Centralna komanda (CENTCOM) potvrdila je da su vođa IS-a Abu Jusif i dvojica njegovih operativaca ubijeni u vazdušnom napadu u provinciji Deir el-Zor na severoistoku Sirije.

U saopštenju od 20. decembra navodi se da je vazdušni napad pokrenut u četvrtak i izveden na području koje je ranije bilo pod kontrolom Asadovog režima i ruskih snaga koje podržavaju njegovu vladu.

Zapovednik CENTCOM-a, general Majkl Erik Kurila, rekao je da SAD neće dozvoliti Islamskoj državi da "iskoristi trenutnu situaciju u Siriji i da se vrati", dodajući da grupa namerava da oslobodi više od 8.000 zatvorenih militanata IS-a u Siriji.

Pogledajte BBC intervju sa vođom pobunjenika Ahmedom al-Šarom

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: