Braća puštena iz Gvantanama: Dvadeset godina iza rešetaka bez podignute optužnice

Abdul Rabani je vodio tajno skroviše za pripadnike Al Kaidu, a njegov brat je organizovao putovanja i obezbeđivao novac za vođe ove terorističke grupe, tvrdili su zvaničnici Pentagona. Obojica su vraćena u Pakistan

15050 pregleda 7 komentar(a)
Ilustracija, Foto: REUTERS
Ilustracija, Foto: REUTERS

Braća Abdul i Mohamed Ahmed Rabani iz Pakistana pušteni su iz američkog zatvora u zalivu Gvantanamo na Kubi, gde su proveli 20 godina iako protiv njih nikada nije podignuta optužnica.

Braća Rabani uhapšena su u Pakistanu 2002. godine.

Abdul Rabani je vodio tajno skroviše za pripadnike Al Kaidu, a njegov brat je organizovao putovanja i obezbeđivao novac za vođe ove terorističke grupe, tvrdili su zvaničnici Pentagon.

Braća Rabani su tvrdila da su ih agenti američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) mučili pre nego što su prebačeni u Gvantanamo.

Obojica su vraćena u Pakistan.

Zatvor u zalivu Gvantanamo, na Kubi, u okviru američke mornaričke baze osnovao je tadašnji američki predsednik Džordž Buš mlađi 2002. za smeštaj osumnjičenih za terorističke napade 11. septembra u Njujorku i Vašingtonu.

Međutim, zatvor se našao u centru pažnje svetske javnosti i medija zbog metoda ispitivanja koje su protivnici Gvantanama opisivali kao mučenje, kao i zbog držanja zatvorenika bez suđenja.

Američki predsednik Džozef Bajden rekao je da se nada da će uspeti da zatvori objekat u kom su još 32 osobe.

U zatvoru je 2003. godine bilo 680 ljudi.

„Amerika ceni spremnost vlade Pakistana i drugih partnera da podrže trenutne napore SAD usmerene na odgovorno smanjenje broja zatvorenika i konačno zatvaranje kampa u zalivu Gvantanamo", navodi se u saopštenju Pentagona.

Braću Rabani je u Karačiju uhapsila pakistanska bezbednosna služba u septembru 2002.

Posle gotovo dve godine su prebačeni u Gvantanamo, a do tada su proveli vreme u CIA kampovima u Avganistanu.

Ahmed Rabani je 2013. započeo seriju štrajkova glađu koja je trajala sedam godina.

Preživeo je koristeći zamenu za hranu, a neretko je hranjen putem sonde.

Ahmedu Rabaniju je zdravlje ugroženo zbog štrajka glađu i teško vari hranu, ali se oporavlja, rekao je Klajv Staford Smit, advokat braće, za Njujork Tajms.

„Tokom štrajka glađu, Rabani je kuvao za ostale zatvorenike koji su bili u kolektivnom smeštaju", dodao je advokat.

Odluka o oslobađanju braće Rabani doneta jejoš 2021, ali nije jasno zašto zbog čega su još dve godine ostali u zatvoru.

Tokom boravka u Gvantanamu, Ahmed Rabani je stekao reputaciju uspešnog umetnika.

Maja Foa, direktorka organizacije za pravično suđenje Repriv, koja je do prošle godine zastupala Ahmeda Rabanija, nazvala je njegove dvodecenijski boravak u zatvoru „tragedijom" koja „ilustruje koliko su SAD odustupile od osnovnih ljudskih prava tokom ere 'rata protiv terorizma'".

„Oteli su porodici sina, muža i oca. Ta nepravda se nikada ne može ispraviti. Potpuni obračun štete izazvane katastrofalnim 'ratom protiv terorizma' može početi tek kada Gvantanamo bude zauvek zatvoren", rekla je ona.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: