Zašto je otkazan koncert benda Lajbah u Kijevu: Izjave i tumačenja koje nisu usklađene sa ukrajinskom vizijom

„Na godišnjicu vojne agresije na Ukrajinu željeli smo da pokažemo podršku i solidarnost sa ukrajinskom državom i narodom, pa smo provjerili da li je moguće da održimo koncert u Kijevu", navode u pisanom odgovoru iz Lajbaha za BBC na srpskom

16654 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Ilustracija: Jakov Ponjavic
Foto: Ilustracija: Jakov Ponjavic

Pre osam godina slovenački Lajbah je bio prvi bend sa Zapada koji je nastupio u Severnoj Koreji, a u martu su mogli da budu prva strana grupa koja je imala koncert u Ukrajini od početka rata.

Međutim, to se nije desilo, jer je koncert kontroverznog slovenačkog benda je otkazan.

„Na godišnjicu vojne agresije na Ukrajinu želeli smo da pokažemo podršku i solidarnost sa ukrajinskom državom i narodom, pa smo proverili da li je moguće da održimo koncert u Kijevu", navode u pisanom odgovoru iz Lajbaha za BBC na srpskom.

„Glavni uzrok otkazivanja je navodno nekoliko naših izjava i tumačenja o mogućim uzrocima ukrajinsko-ruskog rata, a koji nisu u potpunosti usklađeni sa dominantnom ukrajinskom vizijom stvari."

U okviru promocije koncerta, iz Lajbaha su rat u Ukrajini nazvali geopolitičkim sukobom Rusije i Amerike na ukrajinskoj teritoriji, preneo je londonski Gardijan.

„Koncert je otkazan usled protesta Ukrajinaca zbog dolaska Lajbaha, a koji je prouzrokovan njihovim pogrešnim shvatanjem uzroka rata", kaže za BBC na srpskom Vlad Lijašenko, menadžer Bel etaž muzičke dvorane gde je koncert trebalo da bude održan.

„Publika njihove reči smatra proruskim i antiukrajinskim", dodaje Lijašenko.

Iz Lajbaha su tvrdnje Lijašenka negirali u objavi na Fejsbuku, ističući da je ruska vojska ilegalno ušla na teritoriju Ukrajine i „započela strašni rat", kao i da Ukrajina ima svako pravo da se brani.

Bend burne istorije, poznat po indastrijal muzičkom pravcu, ekscentričnim kostimima i nastupima, nastao je 1980. u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji (SFRJ), gde su njihovi nastupi ubrzo bili zabranjeni.

Osnivači su Neue Slowenische Kunst (NST) neformalnog estetskog pokreta, čiji su pripadnici bili i slikari i glumci, a koji su stvarali dela inspirisana estetikom totalitarnih režima.

„Umetnost najviše doprinosi normalizaciji života kada je ono što bi po definiciji trebalo da bude - provokativna, neodgovorna i politički nekorektna... Sve ostalo je laž.

„Ako neko pozove Lajbah u goste ne može očekivati ništa drugo osim Lajbaha", kažu iz benda za BBC.

Šta se desilo?

Iz Lajbaha navode da im je prvo rečeno da je njihov koncert u Kijevu „moguć i dobrodošao".

O detaljima su, kako kažu, razgovarali tri meseca.

Odlučili su i da ne nastupaju za honorar, već da sav prihod od ulaznica, koje su bile oko 20 evra, doniraju dobrotvornim organizacijama i žrtvama rata u Ukrajini.

Usledio je dogovor o terminu - 31. mart - i vesti o koncertu stigle su do medija.

„Dok se ostatak Evrope priprema da njihovu ideju slobode i solidarnosti proslavi 9. maja u Liverpulu, Lajbah Evroviziju vraća u Ukrajinu, gde joj je mesto i gde se trenutno odvija jedina prava i stvarna vizija Evrope", naveli su pred koncert.

Ukrajina je 2022. pobedila na Evroviziji, ali će zbog ruske invazije takmičenje biti održano u Velikoj Britaniji.

Iz Lajbaha su ubrzo, u intervjuu za Gardijan, objavljenom 22. februara, naveli i da se ne slažu sa tvrdnjom da „dok oružje priča, umetnost ćuti".

„Neka od najznačajnijih umetničkih i muzičkih dela nastala su tokom rata.

„Čak i u najnepodnošljivijim vremenima holokausta, umetnost je davala smisao i moć životu, da se odupre nasilju rata."

Tada su i rat u Ukrajini nazvali „ciničnim proksi ratom za geostrateške interese supersila i finansijskog kapitala, vojne industrije i tako dalje)".

Proksi rat je naziv za rat preko posrednika, to jest za oružani sukob koji zaraćene strane vode uz pomoć država koje u njemu ne učestvuju neposredno.

„Odmah posle zvanične najave koncerta došlo je do žestokih reakcija i protesta na društvenim mrežama", kažu iz Lajbaha u pisanom odgovoru za BBC.

Zbog toga je, kažu, promoter zahtevao njihovu „zvaničnu i nedvosmislenu" izjavu da beskompromisno podržavaju Ukrajinu i osuđuju Rusiju kao agresora.

To su i uradili, objavom na Fejsbuku 24. februara, ali je koncert ipak otkazan.

„Iako je bend pokazao podršku Ukrajini i Ukrajincima i osudio ruski režim, veliki deo publike je i dalje kategorički bio protiv dolaska Lajbaha", naveli su potom organizatori.

Da Lajbah „ne razume uzroke rata vidi se po njihovom izjavama sa početka sukoba koje su pronađene na Fejsbuku", kažu.

„Kako ne bismo pravili podele među Ukrajincima na različite tabore i otklonili uzrok razdora, odlučili smo da otkažemo koncert."

Organizatori su uputili izvinjenje svima koji su i pored svega želeli da slušaju Lajbah, navodeći da će moći da refundiraju novac od kupljenih karata.

„Nije pravo vreme za ovakav koncert", dodali su.

Lična karta: Lajbah

  • Lajbah je jedan od najkontroverznijih bendova bivše Jugoslavije, iako ih nazivaju i umetničko-muzičkim pokretom;
  • Nastao je u rudarskom gradu Trbovlju, ali je nazvan je po nemačkom imenu za Ljubljanu;
  • Poznati su po apsurdističkoj upotrebi fašističkih simbola, nošenju uniforma na bini i ritmovima koji podsećaju na vojne marševe, ali i obradama nekih od najpopularnijih pesama na svetu, poput Let It Be od Bitlsa ili pesme Life is Life benda Opus;
  • Sredinom osamdesetih održali su i prilično burne koncerte u Zagrebu i Beogradu, na kojima su „u nedostatku suvog leda" koristili i dimne bombe, pa beogradska publika kroz prozore beži iz dvorane, piše Leksikon jugoslovenske mitologije. Koncert su odsvirali do kraja.
  • Bend je ubrzo zabranjen u Jugoslaviji posle gostovanja u političkoj emisiji TV Tednik, koje je izazvalo niz reakcija;
  • Međutim, prvi album objavili su 1985. godine u Sloveniji, tako što su na omot stavili samo crni krst - simbol benda. Drugi album objavljuju u nemačkom Hamburgu, a naredne u Londonu, gde su članovi benda neko vreme i živeli;
  • Zabrana u Jugoslaviji ukinuta je 1987. godine, nekoliko godina pred raspad zemlje;
  • Kada je 1991. počeo raspad Jugoslavije, Lajbah formira NSK „idealnu državu u vremenu, a ne u prostoru, koja je bez zemlje, bez fizičkih granica i koja dnevno obistinjuje utopiju", za koju prave i izdaju putne isprave;
  • Održali su i dva koncerta u Sarajevu 1995. godine, dok je grad bio pod višegodišnjom opsadom snaga Vojske Republike Srpske;
  • Tokom 2015. postali su jedan od prvih, a sigurno najpoznatiji nekorejski bend koji je nastupio u Severnoj Koreji;
  • Do sada su objavili više od 15 albuma i nastupali širom sveta;

O odricanju od ruskih umetnika

U narednim danima po otkazivanju koncerta u Kijevu, napetosti su porasle.

Mediji u bivšoj Jugoslaviji su kao jedan od uzroka otkazivanja koncerta naveli i to da je Lajbahu navodno traženo da se odreknu svih ruskih umetnika, na šta oni nisu pristali.

„Od njih je kategorično zatraženo da se izjasne da su svi Rusi loši i da je sva ruska umetnost bezvredna", preneo je Danas pisanje slovenačke agencije STA.

Lijašenko tvrdi da Lajbahu niko nije tražio da se odrekne ruskih umetnika.

„Sve što iz Lajbaha kažu o zahtevima da objave nešto o ruskoj umetnosti je laž - imam svu prepisku sa njima, sve je zabeleženo", kaže Lijašenko za BBC.

„Posle njihove poruke Ukrajincima, u kojoj su čitav paragraf posvetili ruskoj umetnosti, niko nije ništa zahtevao od njih.

„Činjenica da je za Ukrajince sve rusko toksično, pomenuto je u pismu o otkazivanju koncerta."

Iz Lajbaha za BBC navode da organizator koncerta „nije eksplicitno izrazio takav zahtev", ali smatraju i da je njihovo „divljenje nekim ruskim umetnicima" jedan od razloga otkazivanja nastupa.

„Rekao nam je da naša izjava da podržavamo Ukrajinu u ovom ratu, ali ne odbacujemo rusku umetnost, nije naišla na dovoljno dobar prijem.

„'Za nas je sada sve rusko otrovno. Ruska književnost je zlo, ruski jezik je zao, sve rusko izaziva samo mržnju. Vidim da to niste znali, ali su vaše izjave izazvale poprilično ogorčenje'", citiraju organizatora koncerta iz Lajbaha.

O ruskim umetnicima je bilo reči i u objavi Lajbaha 24. februara 2023, na godišnjicu početka rata.

„Moramo naglasiti da neke od naših izjava, koje možda nisu bile u skladu sa vašim razmišljanjem, nikada nisu imale za cilj da vas na bilo koji način uvrede ili da umanje značaj vaše pravedne borbe", naveo je bend tada na Fejsbuku.

Oni su tada istakli i da su od prvih dana ruske agresije na Ukrajinu zauzeli „nedvosmislen stav i ponovili da u savremenom društvu nema mesta ratu".

„Odmah smo otkazali sve planirane nastupe u Rusiji i u svim intervjuima osudili rusku agresiju u ovom ratu.

„Da nas pogrešno ne shvatite - volimo rusku književnost, muziku i umetnost.

„Volimo Dostojevskog, Bulgakova, Čajkovskog, Skrjabina, Majakovskog, Tatlina, Rodčenka i El Lisickog - da spomenemo samo neke - i uvek ćemo ih voleti, ali u ovom besmislenom ratu između Rusije i Ukrajine, mi smo svim srcem na strani Ukrajine i njenog naroda."

Na Fejsbuk stranici Bel etaž muzičke dvorane su i 28. februara objavili post o slovenačkom bendu, tvrdeći da Lajbah posle svega „nastavlja da širi antiukrajinski narativ".

„To potvrđuje da je naša odluka o otkazivanju koncerta bila tačna", smatraju.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviter i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: