Ambasador Velike Britanije u Meksiku navodno je otišao sa funkcije nakon što je ranije ove godine uperio oružje u jednog od saradnika.
Veruje se da snimak objavljen na društvenim mrežama, koji je prvobitno preneo Fajnenšel tajms, prikazuje Džona Bendžamina kako nišani saputnike u kolima, za koje se smatra da rade u ambasadi.
„Dileri droge u Meksiku svakodnevno ubijaju ljude, a on se usuđuje da se šali", stoji u postu na platformi Iks (bivši Tviter), gde se procureli snimak pojavio.
- „Predsednik Kolumbije je terorista, a Meksika neznalica": Argentinski lider izazvao buru
- Slepa britanska ambasadorka: „Invaliditet mi pomaže da se bolje povežem sa ljudima"
- „Havanski sindrom": Novinari optužili Ruse, Moskva odlučno negira
Bendžamin za sada nije komentarisao navodni događaj, koji deluje kao neslana šala.
Kancelarija za inostrane i poslove Komonvelta, odnosno britansko ministarstvo spoljnih poslova, saopštila je da su „svesni incidenta" i da su „preduzeli odgovarajuće mere", ali nisu komentarisali Bendžamina.
Ipak, na sajtu britanske vlade, on više nije naveden kao ambasador u Meksiku, a stoji da je tu funkciju obavljao „od 2021. do 2024. godine".
Snimak prikazuje čoveka, koji liči na Bendžamina, kako drži oružje u automobilu i nišani saputnike.
U pozadini se čuje smeh. Jedan od saputnika odaje utisak da mu je neprijatno kada se nišan okrene ka njemu.
Pre nego što je postao ambasador u Meksiku, Bendžamin je bio ambasador u Gani i Čileu.
Ima reputaciju nekonvencionalnog diplomate i bio je veoma aktivan na društvenim mrežama, a posebno na Iksu, gde je imao veliki broj pratilaca.
Neretko je direktno odgovarao na pitanja pratilaca, posebno o afričkoj politici, fudbalu i rok muzici, odajući utisak pristupačnijeg čoveka od većine ambasadora.
Strastveni obožavalac muzike, Bendžamin je podsticao velike britanske bendove i umetnike da posete Meksiko, a neretko ih je pozivao da ga posete u njegovoj rezidenciji.
Decenijama je bio glavni kontakt Rolingstonsa u Kancelariji za inostrane poslove, pomažući im u pregovorima za koncerte širom sveta.
Od kada je 2021. godine postao ambasador u Meksiku, posetio je veći deo zemlje.
Veruje se da se incident, koji je procureo na društvene mreže, odigrao na jednom od putovanja u države Sinaloa i Durango, koje su pod kontrolom narko-kartela, te je grupa putovala sa obezbeđenjem.
U Meksiku je prošle godine ubijeno više od 30.000 ljudi.
Zbog problema sa nasiljem, država ima veoma restriktivne zakone o oružju i jednu jedinu prodavnicu oružja, smeštenu u vojnom kompleksu Meksiko Sitija.
Zbog toga je prizor ambasadora kako maše oružjem uznemirilo ne samo zaposlene u ambasadi, već i mnoge Meksikance.
Čini se da je putovanje na sever Meksika, koje je trebalo da bude rutinsko, označilo sramotan kraj veoma duge diplomatske karijere.
BBC je kontaktirao Bendžamina za komentar.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru, Instagramu, Jutjubui Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: