Trgovina ljudima: Brazilska influenserka sa Instagrama osuđena zbog iskorišćavanja devojaka za seks i porobljavanje

Kako je bivša fotomodelka, koja se provodila sa glumcem Leonardom Dikaprijom, i završila na naslovnicama međunarodnih časopisa, došla do toga da regrutuje sljedbenice i uvlači ih u mrežu seksualnog iskorišćavanja?

9382 pregleda 2 komentar(a)
Foto: BBC
Foto: BBC

Kad je prijavljen nestanak dve mlade Brazilke u septembru 2022. godine, njihove porodice i FBI pokrenuli su očajničku potragu za njima širom SAD. Sve što su znali bilo je da su one živele sa velnes influenserkom Ket Tores.

Tores je osuđena na osam godina zatvora za trgovinu ljudima i porobljavanje jedne od tih žena. BBC-ju je rečeno da je protiv nje podignuta optužnica i u vezi sa drugom ženom.

Kako je bivša fotomodelka, koja se provodila sa glumcem Leonardom Dikaprijom, i završila na naslovnicama međunarodnih časopisa, došla do toga da regrutuje sledbenice i uvlači ih u mrežu seksualnog iskorišćavanja?

„Ona je za mene na neki način predstavljala nadu", kaže Ana, opisujući vlastitu reakciju kad je 2017. godine nabasala na stranicu Ket Tores na Instagramu.

Ana nije bila jedna od nestalih žena za kojima je tragao američki Federalni istražni biro (FBI), ali je i ona bila žrtva iznuđivanja Ket Tores i biće ključna za njihovo spasavanje.

Ona kaže da ju je privukla putanja Ket Tores iz siromašne brazilske favele do međunarodnih modnih pista, tokom koje se provodila sa najvećim holivudskim zvezdama.

„Izgledalo je kao da se u detinjstvu borila sa nasiljem, zlostavljanjem, svim tim traumatičnim događajima", rekla je Ana za BBC Oko i BBC njuz Brazil.

I sama Ana je bila u ranjivom položaju.

Ona kaže da je imala nasilno detinjstvo, na svoju ruku se sama preselila u SAD iz južnog Brazila, a prethodno je bila u vezi u kojoj je bila zlostavljana.

Tores je u tom trenutku objavila autobiografiju pod imenom A Voz [Glas], u kojoj je tvrdila da može da predviđa budućnost zahvaljujući spiritualnim moćima kao i da je bila intervjuisana u cenjenim brazilskim emisijama.

„Bila je na naslovnicama časopisa.

„Viđana je sa slavnim ličnostima kao što su Leonardo Dikaprio. Sve što sam videla delovalo je autentično", kaže ona.

Ana kaže da je bila posebno impresionirana načinom na koji je Ket Tores pristupala spiritualnosti.

Ono što Ana nije znala jeste da je inspirativna priča, koju je Tores svima pričala, bila zasnovana na poluistinama i lažima.

Bivši cimer Ket Tores u Njujorku Luzer Tverski rekao nam je da su je njeni holivudski prijatelji upoznali sa halucinogenom drogom ajahuaskom i da posle toga više nije bila ista osoba.

„Tad je na neki način počela da se ponaša nenormalno", kaže on.

On takođe kaže kako veruje da su bogati i moćni ljudi plaćali stan koji su njih dvoje delili i da su plaćali Ket za ljubavne veze.

Internet stranica za velnes Ket Tores i služba pod pretplatom obećavala je mušterijama: „Ljubav, novac i samopoštovanje o kojima ste oduvek sanjali."

Video snimci o samopomoći nudili su savete o vezama, velnesu, poslovnom uspehu i duhovnosti - među njima hipnozu, meditaciju i programe vežbi.

Za dodatnih 150 dolara klijenti su mogli da otključaju ekskluzivne video konsultacije jedan na jedan sa Tores, tokom kojih je ona tvrdila da može da reši bilo koji njihov problem.

Amanda, još jedna bivša klijentkinja koja živi u glavnom gradu Brazila, kaže da se zbog Ket osetila posebnom.

„Sve moje sumnje, sva moja pitanja, sve moje odluke: sa njima bih uvek prvo odlazila kod nje, da bismo mogli zajedno da donosimo odluke", kaže ona.

Izgleda da su ti saveti imali i mračnu stranu.

Ana, Amanda i druge bivše zaposlene kažu da su postajale psihološki sve izolovanije od prijatelja i porodice i spremne da urade sve što im Tores zatraži.

Kad je Tores pitala Anu 2019. godine da li bi se preselila u Njujork da radi kao njena asistentkinja, koja uz to još i živi sa njom, ona je na to pristala.

Ana je studirala nutricionizam na univerzitetu u Bostonu, ali se prebacila na onlajn studiranje, i kaže da je prihvatila ponudu da se brine o životinjama Ket Tores - i da kuva, pere i čisti za nju - za oko 2.000 dolara mesečno.

Kad je stigla u stan Ket Tores, brzo je shvatila da nije onako savršeno održavan kao što je izgledao na Instagram nalogu influenserke.

„Bilo je šokantno zato što je kuća bila u velikom haosu, jako prljava, nije dobro mirisala", kaže ona.

Ana kaže da je Tores delovala nesposobno da obavlja čak i najosnovnije stvari bez nje, kao što je tuširanje, zato što nije mogla da podnese da ostane sama.

Ona opisuje kako je neprestano morala da bude dostupna Tores i da joj je bilo dopušteno da spava samo po nekoliko sati dnevno, na sofi prekrivenoj mačjim urinom.

Ona kaže da bi se nekih dana skrivala u teretani u njihovoj stambeni zgradi, gde bi hvatala nekoliko sati sna umesto da vežba.

„Sada vidim da me je koristila kao robinju… uživala je u tome", kaže Ana.

Ana kaže da nikad nije bila plaćena za svoj rad.

„Osećala sam se kao da sam zatočena i da za mene nema izlaza", kaže ona.

„Verovatno sam bila jedna od njenih prvih žrtava trafikinga."

Otkazala je univerzitetski smeštaj u Bostonu, tako da nije imala gde da se vrati, i nije imala prihode da plati alternativno stanovanje.

Ana kaže da kad je pokušala da se suoči sa Tores, ova bi postajala agresivna, probudivši u Ani njenu bolnu prošlost sa porodičnim nasiljem.

Na kraju, posle tri meseca, Ana je pronašla način da pobegne preselivši se kod novog dečka.

Ali to nije bio kraj Anine uloge u životu Ket Tores.

Kad su porodice druge dve mlade Brazilke u septembru 2022. godine prijavile njihov nestanak, Ana je znala da mora hitno nešto da preduzme.

U tom trenutku, život Ket Torens je bio drugačiji.

Sada je bila udata za čoveka po imenu Zek, 21-godišnjaka kog je upoznala u Kaliforniji, i njih dvoje su iznajmljivali šestosobnu kuću u predgrađu Ostina, u Teksasu.

Ponavljajući obrazac koji je započela sa Anom, Tores je bacila oko na najposvećenije sledbenice, pokušavši da ih regrutuje da dođu i rade za nju.

Zauzvrat im je obećala da će im pomoći da ostvare snove, iskorišćavajući njihove intimne lične detalje koje su joj ove otkrivale tokom sesije lajfkoučinga.


Pogledajte video: ' Uzeli su mi pasoš i rekli da ću biti seks radnica'


Dezire Frejtas, Brazilka koja je živela u Nemačkoj, i Brazilka Leticija Maja - dve žene čiji će nestanak pokrenuti potragu FBI-ja - počele su da žive sa Tores.

Još jedna Brazilka, koju ćemo zvati Sol, takođe je bila regrutovana.

U objavama na društvenim mrežama, Tores je predstavila vlastiti „veštičji klan" pratiocima.

BBC je otkrio da su najmanje još četiri žene bile zamalo nagovorene da se pridruže Tores u njenoj kući, ali da su ipak odustale.

Neke od žena bile su suviše preplašene da bi se pojavile u BBC-jevom filmu, plašeći se onlajn uznemiravanja i još istraumirane čitavim iskustvom.

Ali, uspeli smo da potvrdimo njihove naloge koristeći sudska dokumenta, tekstualne poruke, bankovne izvode i Dezireine memoare o čitavom tom iskustvu @Searching Desirrê, u izdanju DISRUPTalks-a.

Dezire kaže da joj je Tores kupila avionsku kartu iz Nemačke, tvrdeći da je suicidalna i da joj je preko potrebna Dezireina podrška.

Tores je takođe optužena da je ubedila Leticiju, koja je imala 14 godina kad je započela sesije lajfkoučinga sa njom, da se preseli u SAD u sklopu programa za dadilje i potom da odustane od njega kako bi živela i radila sa njom.

Što se tiče Sol, ona kaže da je pristala da se useli kod Tores pošto je ostala bez krova nad glavom i bila je angažovana da čita tarot karte i drži časove joge.

Ali je nedugo potom shvatila da je realnost mnogo drugačija u odnosu na bajku koja joj je obećana.

U roku od nekoliko nedelja, Dezire kaže da je Tores izvršila veliki pritisak na nju da počne da radi u lokalnom striptiz klubu, rekavši joj da će, ako ne posluša, morati da joj vrati sav novac koji je ova potrošila na nju: avionske karte, smeštaj, nameštaj za njenu sobu, pa čak i „vradžbine" koje je Tores izvodila.

Dezire kaže da ne samo da nije imala taj novac, već je i u ono vreme verovala u spiritualne moći koje je Tores tvrdila da poseduje, tako da kad je Tores zapretila da će je prokleti ako ne bude sledila njena naređenja, bila prestravljena tom mogućnošću.

Nevoljno, Dezire je pristala da radi kao striptizeta.

Menadžer striptiz kluba Džejms rekao je za BBC da bi radila izuzetno duge smene, sedam dana nedeljno.

Dezire i Sol kažu da su žene u vili u Ostinu morale da poštuju izuzetno stroga kućna pravila.

One opisuju kako im je bilo zabranjeno da govore jedna sa drugom, da im je bila neophodna dozvola od Tores da napuste sobe - čak i da koriste kupatilo - i da se od njih tražilo da momentalno predaju sve što su zaradile.

„Veoma je teško izvući se iz te situacije, znate, zato što je kod nje bio sav vaš novac", rekla je Sol za BBC.

„Bilo je zastrašujuće. Mislila sam da bi nešto moglo da mi se desi zato što je posedovala sve moje informacije, moj pasoš, moju vozačku dozvolu."

Ali Sol kaže da je shvatila da mora nekako da pobegne pošto je načula telefonski razgovor u kom je Tores govorila drugoj klijentkinji da mora da radi kao prostitutka u Brazilu „za kaznu".

Sol je uspela da pobegne pomoću bivšeg dečka.

Za to vreme, oružje koje je držao Toresin muž počelo je redovno da se pojavljuje u njenim Instagram storijima i postalo je izvor straha za preostale žene.

Negde u to vreme, Dezire kaže da je Tores pokušala da je ubedi da zameni striptiz klub za prostituciju.

Ona kaže da je to odbila, a da ju je Tores naredni dan neočekivano odvela u streljanu.

Uplašena, Dezire kaže da je na kraju popustila pred Toresinim zahtevom.

„Mnoga pitanja su me proganjala: 'Mogu li da prekinem kad god poželim?'", piše Dezire u knjizi.

„A ako se kondom probuši, da li ću dobiti nekakvu bolest? Da li klijent može da bude policajac na tajnom zadatku i da me uhapsi? Šta ako me ubije?".


Pogledajte video: Devojčice u kandžama seks trafikinga


Ako žene ne bi ispunile kvote za zaradu koje im je postavila Tores, a koje su rasle od 1.000 dolara do 3.000 dolara dnevno, nije im bilo dozvoljeno da se vrate kući da prespavaju, tvrde one.

„Na kraju sam nekoliko puta spavala na ulici zato što nisam mogla to da postignem", dodaje Dezire.

Bankovni izvodi, u koje je BBC imao uvid, pokazuju da je Dezire prebacila više od 21.000 dolara na Toresin račun samo u junu i julu 2022. godine.

Ona kaže da je bila primorana da joj predaje značajnije veće sume u gotovini.

Prostitucija je ilegalna u Teksasu i Dezire kaže da bi joj Tores pretila da će je prijaviti policiji ako ikada bude govorila o tome da želi da prekine sa radom.

U septembru, prijatelji i porodica Dezire i Leticije u Brazilu pokrenuli su kampanju na društvenim mrežama da ih pronađu, zabrinuvši se posle više meseci bez ikakvog kontakta sa njima.

U to vreme one su bile jedva prepoznatljive.

Njihova tamnosmeđa kosa bila je ofarbana u platinasto plavu da bi se jezivo poklapale sa bojom kose same Ket Tores.

Dezire kaže da su u tom trenutku svi njeni telefonski kontakti bili blokirani i da je bez pogovora slušala sva naređenja influenserke.

Kako je Instagram stranica @searchingDesirrê počela sve više da uzima maha u javnosti, priča je postajala udarna u brazilskim medijima.

Dezireini prijatelji su se čak zabrinuli da je ona možda ubijena, a Leticijina porodica izlazila je u javnost sa očajničkim molbama da se one bezbedno vrate kući.

Ana, koja je sa Tores živela 2019. godine, rekla je da joj je zazvonilo na uzbunu čim je ugledala vesti u medijima.

Ona kaže da je momentalno pretpostavila da „Tores drži te druge devojke u zatočeništvu".

Zajedno sa drugim bivšim klijentkinjama, Ana je počela da kontaktira što više službi za sprovođenje zakona, među njima čak i FBI, u pokušaju da ih navede da uhapse influenserku.

Pet meseci ranije, i ona i Sol su prijavili Tores američkoj policiji, ali tvrdi da nisu bile shvaćene ozbiljno.

Na video snimku koji je napravila u to vreme kao dokaz, u međuvremenu podeljenom sa BBC-jem, može da se čuje uznemirena Ana kako govori: „Ta osoba je veoma opasna i već je pretila da će me ubiti."

Potom su otkriveni profili nestalih žena na internet stanicama za poslovnu pratnju i prostituciju.

Sumnje u seksualnu eksploataciju, iskazane na društvenim mrežama, činilo se da su konačno bile potvrđene.

Uspaničene zbog medijske pažnje, Tores i druge žene prevalile su više od 3.000 kilometara od Teksasa do Mejna.

Na jezivim snimcima na Instagramu, Dezire i Leticija negirale su da su otete i zahtevale da ljudi prestanu da ih traže.

Ali taj snimak, do kojeg je došao BBC, daje uvid u to šta se stvarno dešavalo u to vreme.

U tom trenutku američke vlasti su već bile svesne zabrinutosti za bezbednost žena.

Odeljenje za domovinsku bezbednost uzbunilo je policajca koji je uspeo da pozove Tores preko FejsTajma da proveri da li je sa ženama sve u redu.

Ali neposredno pre početka reazgovora, mogla je da se čuje Tores kako govori na snimku:

„On će početi da postavlja pitanja. Narode, oni su puni trikova. On je detektiv, budite vrlo pažljivi. Za ime sveta, izbaciću vas ako bilo šta kažete. Vrištaću."

U novembru 2022. godine, policija je konačno ubedila Tores i druge dve žene da se pojave na bezbednosnoj proveri u šerifskoj kancelariji okruga Frenklin u Mejnu.

Detektiv koji je ispitivao Tores, Dezire i Leticiju - detektiv Dejvid Davol - rekao je za BBC da su se on i njegove kolege odmah zabrinuli, primetivši veliki broj zabrinjavajućih znakova, među njima nepoverenje prema službi za sprovođenje zakona, izolaciju i njihovu nespremnost da govore bez Toresine dozvole.

„Trgovci ljudima nisu uvek kao na filmu, gde imate bandu koja otima ljude. Mnogo je češći slučaj da je to neko kome verujete."

U decembru 2022. godine, dve žene su bezbedno vraćene u Brazil.

Detektiv Davol kaže da je, prema njegovom iskustvu, trgovina ljudima u porastu.

Njegovu opservaciju potkrepljuju UN, koje kažu da je to jedan od zločina u najvećem usponu, generišući procenjenih 150 milijardi dolara dobiti godišnje u čitavom svetu.

On veruje da društvene mreže pružaju platformu na kojoj može da cveta, što u velikoj meri trgovcima olakšava pronalaženje i regrutovanje žrtava.

U aprilu ove godine, naš tim je dobio retku sudsku dozvolu da intervjuiše Tores u brazilskom zatvoru - što je bio prvi medijski intervju od hapšenja.

U tom trenutku, ona je još uvek čekala presudu sa suđenja u vezi sa ophođenjem prema Dezire.

Smešeći se, Tores nam je prišla smireno i sabrano.

Uporno je tvrdila da je potpuno nevina, negirajući da je bilo koja žena ikada živela sa njom ili da je ikada prisiljavala bilo koga da učestvuje u seksualnom radu.

„Dok sam gledala ljude kako svedoče, govorili su veoma mnogo laži. Bilo je toliko mnogo laži da u jednom trenutku nisam mogla da prestanem da se smejem", rekla nam je ona.

„Ljudi govore da sam lažni guru, ali istovremeno govore da predstavljam „opasnost po društvo zato što rečima mogu da promenim mišljenje ljudi."

Kad smo je suočili sa dokazima u koje smo se lično uverili, ona je postala agresivnija, optuživši i nas da lažemo.

„Vi birate da verujete u šta god želite da verujete. Mogu da vam kažem da sam Isus. I vi možete da vidite Isusa ili možete da vidite đavola. To je to. Izbor je na vama. Radi se o vašoj glavi."

Kad je ustala da se vrati u ćeliju, izrekla je pretnju za rastanak, tvrdeći da ćemo uskoro otkriti da li poseduje moći ili ne.

Uperila je prstom u mene i rekla: „Ona mi se posebno nije dopala."

Početkom ovog meseca, brazilski sudija osudio je Tores na osam godina zatvora zbog izlaganja Dezire trafikingu i porobljavanju.

On je zaključio da je namamila mlade žene u SAD kako bi ih seksualno iskorišćavala.

Više od 20 žena prijavilo je da ih je Tores prevarila ili iskorišćavala - sa mnogima od njih BBC je razgovarao i one i dalje idu na psihijatrijsku terapiju da bi se oporavile od onoga što tvrde da su iskusile kao posledicu njenog ponašanja prema njima.

Advokat Ket Tores rekao je za BBC da se ona žalila na presudu i da ostaje pri tome da je nevina.

Istraga o navodima drugih žena i dalje je u toku u Brazilu.

Ana veruje da bi još žrtava moglo da se javi, jednom kad pročitaju o zločinima Ket Tores.

Ovo je prvi put da je Ana govorila u javnosti.

Ona kaže da želi da ljudi postanu svesni da dela Ket Tores predstavljaju težak zločin, a ne nekakvu „Instagram dramu".

Na završnim stranicama vlastite knjige memoara, Dezire takođe preispituje iskustva koja je imala.

„Još se nisam do kraja oporavila, imala sam veoma tešku godinu. Bila sam seksualno iskorišćavana, porobljena i zatočena.

„Nadam se da će moja priča poslužiti kao upozorenje drugima."


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: