Gugl ponovo pred sudom zbog optužbi za monopol u tehnologiji onlajn reklama

Kompanija je prošle godine zaradila više od 200 milijardi dolara (181 milijarda eura) postavljanjem i prodajom reklama koje vide korisnici interneta

6695 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Američka vlada se usredsredila na ogromno bogatstvo Gugla - njegov izuzetno unosan posao u oblasti reklamnih tehnologija.

Na suđenju u ponedeljak predstavnici Ministarstva pravde iznose slučaj da matična kompanija sajta za pretraživanje - Alfabet, nezakonito upravlja monopolom na tržištu.

Kompanija je prošle godine zaradila više od 200 milijardi dolara (181 milijarde evra) postavljanjem i prodajom reklama koje vide korisnici interneta.

Iz Alfabeta tvrde da je uspeh kompanije posledica „efikasnosti" njihovih usluga, ali tužioci kažu da je iskorišćena tržišna dominacija zarad gušenja konkurencije.

„To je zaista važna industrija koja svake godine uzme milijarde dolara potrošača", rekla je Laura Filips-Sojer, profesorka na Pravnom fakultetu Univerziteta u Džordžiji.

„Mislim da svi potrošači imaju interes u ovom sporu."

To je drugi veliki slučaj protiv monopola sa kojim se tehnološki gigant suočio u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

U avgustu je doneta presuda da je njegova dominacija u oblasti onlajn pretrage nezakonita, sa do sada nejasnim kaznama sa kojima će se Gugl i Alfabet suočiti.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Tužba za antikonkurentnost

Prema tužbi koju su podneli Ministarstvo pravde i koalicija država 2023. godine, Gugl dominira tržištem digitalnih oglasa i iskoristio je vlastitu tržišnu moć da uguši inovacije i konkurenciju.

Međutim, Gugl tvrdi da je to samo jedna od nekoliko stotina kompanija koje olakšavaju postavljanje digitalnih oglasa pred potrošače.

Iz ove kompanije naglašavaju da je konkurencija u svetu digitalnih oglasa raste, a ne da se smanjuje - navodeći povećan rast oglasa i prihode za kompanije kao što su Epl, Amazon i TikTok kao dokaz u objavi na blogu koji odgovara na tužbu Ministarstvo pravde 2023.

Getty Images

Obe strane će izložiti svoje slučajeve američkoj okružnoj sutkinji Leoni Brinkemi, od koje se očekuje da izrekne presudu.

Ovo suđenje se održava nedugo posle značajne odluke donete prošlog meseca u drugom slučaju monopola koji je Ministarstvo pravde pokrenulo protiv Gugla.

„Gugl je monopolista i postupao je tako da zadrži sopstveni monopol", napisao je sudija Amit Mehta u presudi.

Preveliki zalogaj ili raspad

Tokom prošlogodišnjeg suđenja, iz Gugla su saopštili da su dominantni onlajn pretraživač jer imaju bolji proizvod.

A kompanija naizgled primenjuje sličnu odbranu u slučaju reklamnih tehnologija.

Kada su upitani za izjavu, uputili su BBC na Gugl blog iz 2023. godine, u kojem se navodi da „niko nije primoran da koristi njihove tehnologije oglašavanja - oni biraju da ih koriste jer su efikasne".

Sudija Mehta je u petak održao statusnu konferenciju na početku procesa o pravnim lekovima protiv Gugla.

„Ministarstvo pravde je očigledno odnelo veliku pobedu, i oni će da iskoriste taj zamah", rekao je za BBC Den Ajvs, generalni direktor kompanije Vedbuš Sekjuritis.

On je rekao da očekuje da će ti pravni lekovi podrazumevati „izmenu poslovnog modela, a ne raspad" kompanije.

U međuvremenu, tajanstveni proces koji se bavi tehnologijom reklamiranja u sudnici sutkinje Brinkema, mogao bi da bude preveliki zalogaj Ministarstvo pravde u ovom slučaju.

„Svi koristimo pretragu. Svi mi intuitivno razumemo taj proizvod", rekla je Rebeka Ho Alensvort, profesorka antimonopolskih prava na Pravnom fakultetu Univerziteta Vanderbilt.

Poređenja radi, reklamna tehnologija je „toliko složena da misli da će to biti pravi izazov za vladu da iznese jasan, jednostavan argument povodom monopolizacije".

SAD nisu jedina zemlja u kojoj su regulatori nezadovoljni Guglovim poslovanjem u oblasti reklamnih tehnologija.

U petak je britanska Uprava za konkurenciju i tržišta saopštila da veruje da Gugl zloupotrebljava njihovu dominaciju u industriji reklamnih tehnologija, prema nalazima njihove početne istrage.

U njoj se navodi da je otkriveno da je Gugl koristio antikonkurentske prakse kako bi dominirao tržištem za tehnologiju oglašavanja na mreži - a potencijalno nezakonito ponašanje moglo bi da nanese štetu hiljadama britanskih izdavača i oglašivača.

Predstavnik Gugla je rekao da je odluka zasnovana na „pogrešnom" razumevanju sektora tehnologije reklama.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: