Kratkometražni igrani film “Duga” crnogorskog reditelja Aleksandra Vujovića dobio je nagradu “Žuti kišobran” na Balkan Panorama Film Festivalu u Izmiru u Turskoj, gdje je imao svjetsku premijeru, a u kategoriji za najbolji kratkometražni film na međunarodnom nivou.
Na ovogodišnjem festivalu prikazano je više od stotinu filmova iz turske i balkanske kinematografije, u takmičarskom programu ih je bilo 20 u četiri kategorije, a ceremonijom dodjele nagrade “Žuti kišobran” program je zatvoren preksinoć.
Vujović, koji je docent na Fakultetu za dizajn i multimediju Univerziteta Donja Gorica, za “Vijesti” je kazao da mu nagrada posebno znači, što jer je u pitanju premijerno prikazivanje filma, a što jer je odluka žirija bila jednoglasna.
“Ova nagrada, na ličnom nivou, puno mi znači, tim prije što je dobijena na svjetskoj premijeri mog filma, odnosno prvoj zvaničnoj projekciji od koje kreće dalji festivalski život. Sa druge strane, značajno mi je što nagrada dolazi sa međunarodnog festivala koja je dobijena u značajnoj konkurenciji. Kako sam iz objektivnih razloga bio spriječen da lično prisustvujem svečanoj ceremoniji dodjele nagrada na zatvaranju festivala, u moje ime nagradu je primila producentkinja Anja Sekulić koja je zajedno sa mnom izvršni producent filma. Sa tim u vezi, do ovog trenutka nijesam čuo obrazloženje, ali mi je u komunikaciji rečeno da je u konkretnom slučaju odluka o nagradi donijeta jednoglasno od strane svih članova žirija. U tom kontekstu, takođe mi je veoma drago što je stručni žiri, sastavljen od profesionalaca iz različitih zemalja, prepoznao poetiku jedne mediteranske priče koju tretira film”, rekao je Vujović “Vijestima”.
Film “Duga” je realizovan u okviru međunarodnog projekta “CIRCE”, finansiran je iz evropskih fondova u produkciji Apulia Film Commission, u izvršnoj produkciji “Boka F” i uz podršku Filmskog centra Crne Gore. Nastao je po motivima istinite priče iz knjige “Dipingo dunque esisto!” prestižnog italijanskog umjetnika Gaetana Grila. Scenario je, po ideji i sinopsisu reditelja Vujovića koji potpisuje i montažu, napisala Jelena Lela Milošević, a uloge tumače: Nikša Radojičić, Miloš Pejović, Ana Vučković i Đorđije Tatić. Na filmu su radili i direktor forografije Vladimir Vučinić, scenograf Stanislav Nikičević, kompozitorka Slobodanka Bobana Dabović Đurić, za zvuk je bio zadužen Aleksandar Brajović, a za kostime Jelena Roganović Đurić...
Vujović ističe da je ova nagrada od velike važnosti i jer je film međunarodni projekat, što dodatno doprinosi internacionalnoj vidljivosti koja je važna za afirmaciju i njega kao reditelja, ali i za crnogorsku kinematografiju uopšte.
“Kako lično imam višegodišnje međunarodno iskustvo, s obzirom na to da sam se školovao u Milanu i Njujorku i na to da je do sada, najveći dio mog profesionalnog iskustva vezan za Italiju i konkretno Milano, odlično znam koliko je međunarodni faktor, tj. internacionalizacija projekta u kontekstu njegove realizacije važna da bi se jednom filmu ili sličnom projektu uopšte udahnuo život. U konkretnom slučaju, kao reditelj i nosilac ideje filma, dobio sam međunarodni konkurs za dodjelu sredstava od Apuglia Film Comission-a, a da film nije prošao taj put, iskreno, nijesam siguran da bi kao takav bio prepoznat u Crnoj Gori. To govorim vođen iskustvima vezanim za neke druge projekte”, iskreno odgovara Vujović.
Vujović je ranije “Vijestima” kazao da “Duga” kroz sjećanje glavnog junaka, italijanskog slikara Grila, prikazuje događaj iz njegovog ranog djetinjstva koji je odredio njegov životni poziv.
“Naš glavni junak, kao dječak sa nepunih šest godina kreće na put sa ocem i doživljava nevjerovatan magični trenutak koji učini da on jako rano pronađe umjetnika u sebi i usmjeri ga ka pozivu slikara, koji je i postao. To je prvi doživljaj duge koja se čudnim prelamanjem svjetlosti pojavljuje na crtežu šestogodišnjeg dječaka. Danas je taj dječak poznati italijanski umjetnik u penziji”.
Vujović je za “Vijesti” najavio i da je u pripremi i novi projekat koji je povezan sa ovom filmom i u fazi je izrade scenarija.
“Naime, ‘Duga’ je film sveobuhvatnog projekta, prvi film iz triologije koji imaju zjedničke tematske osnove i djecu kao junake u njima. Tu je i film ‘Luča Njegoševe noći’, iako na samom početku, podržan za razvoj sa malim sredstvima, već godinama je u fazi preprodukcije, zbog, vjerujem, nedostatka senzibiliteta da projekat uđe u narednu fazu”, zaključio je on.
Ima visoka očekivanja od filma
Film je nastao po motivima istinite priče o italijanskom slikaru Gaetanu Grilu čiji rad Vujović prati već duže.
On prenosi i utiske dosadašnje publike, ističe i da su Grilove reakcije pozitivne, a sve to mu postavljaju visoka očekivanja od daljeg života filma.
“Veći broj eminentnih profesionalaca iz struke i inostranstva, koje sam kontaktirao povodom ovog filma, a sa kojima iz ranijih godina uglavnom imam profesionalnu saradnju, prvenstveno iz Italije, i koji su imali priliku da u diskreciji pogledaju film, na isti su odlično reagovali. Opservacije koje sam sa tih adresa dobio veoma su ohrabrujuće i sa tim u vezi imam velika očekivanja od ovog filma. Konkretno, Grilovo mišljenje bilo mi je veoma važno i njegove opservacije bile su slične kao kod kolega kolega koji su direktno vezani za filmsko stvaralaštvo”, rekao je Vujović.
Bonus video: