Ne privlači je selfi u stvarnom, već u umjetničkom životu, njene "nevidljive igre" titraju "na ivici mora", dok njene "ptice stoje na žici".
Nije anemična, iako njenim venama teče ekologija, u "kući čudnih duša" traži "jedan mali prozor za nas", a vjeruje da se "zumiranjem" može uraditi "operacija na otvorenom srcu". Zna da "savršeni pejzaž nije briga za njenu patnju zbog vremena, i osjeća se in kada prijatelje pozove "na večeru u podne". Ona je Ana Miljkovac, umjetnica iz Nikšića, a nedavno je dobila nagradu "Kristal" američke galerije "Ring".
"Ova galerija se aktivno bavi nagrađivanjem već etabliranih ili nepoznatih umjetnika, a postoji više nagrađivanih kategorija: digitalni mediji, klasično slikarstvo, crtež i grafika, fotografija... Moj rad spada u kategoriju mix-medija. Riječ je o radu 'Ivica mora i nevidljive igre'. To je rad iz 2017. godine, koji je prvi put izlagan godinu kasnije na izložbi,Archipelago' u Valeti na Malti koja je te godine bila evropska prijestonica kulture. Rad je tematski vezan za pojam ostrva u fizičkom i u psihičkom smislu", kaže za Magazin umjetnica koja je odsjek vajarstvo upisala na Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu, a diplomirala na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, u klasi profesora Pavla Pejovića. Doktorirala je na Scenskim umetnostima Fakulteta za umetnost i dizajn u Beogradu, kod mentora profesora Miloša Šobajića.
"U toku je Šesto međunarodno trijenale proširenih medija gdje je, jedini iz Crne Gore, selektovan moj rad, Selfie - 2021'. Riječ je o radu koji je prvi put izlagan na mojoj samostalnoj izložbi, Zumiranje', u Dvorcu Petrovića 2021. godine. On je interaktivna instalacija i podrazumijeva postavku predmeta sa kojima se posjetioci fotografišu, šalju selfije meni, ja ih ažuriram, izrađujem fotografije i šaljem ih organizatorima izložbe koji ih lijepe oko već postavljene instalacije. Ovo porazumijeva polagano i kontinuirano širenje rada i blisku komunikaciju sa mnoštvom ljudi koji kroz fotografiju postaju dio same instalacije. Sa izložbe iz Dvorca Petrovića pridruženi su selfiji na sadašnjoj izložbi u 'Cvijeta Zuzurić' u Beogradu, na kojoj su se opet fotografisali posjetioci, pa nastali novi selfiji i na taj način se sam rad mijenja iznutra. Dio rada je i čin potpisivanja pravnički ispravno sročene saglasnosti posjetilaca da njihovi selfiji mogu da se koriste u svrhu daljeg širanja rada", kaže Miljkovac i dodaje da će i u narednim izlaganjima proces biti nastavljen.
Upravo su ta planirana nadogradnja rada i bliski kontakt sa publikom zaslužni da joj instalacija "Selfie - 2021" bude toliko bitna i na nju je trenutno najviše ponosna.
Organizator trijenala, koje ima za cilj da "pruži uvid u recentnu produkciju u oblasti multimedijalne umjetnosti i umjetnosti novih medija na domaćoj i međunarodnoj sceni", je Udruženje likovnih umetnika Srbije.
Nedavno se na izložbi "Trn", koju je organizovao Centar savremene umjetnosti Crne Gore, predstavila radom "Anemija", po izboru kustostkinje Biljane Keković.
"Izložba je tretirala problem ekologije, rekla bih, na vrlo različit način od strane naših i stranih umjetnika. Rad 'Anemija' se sastoji iz nekoliko dijelova. Na bijelom postolju stoji gipsani duboki reljef na kome je prikazano voće. Reljef je potpuno bijeli i po njemu je cio rad dobio ime, po nedostartku boje i svih vizuelnih svojstava zdravlja voća, tj. po apsolutnoj anemiji", objašnjava Miljkovac.
U postolju za reljef nalaze se kolaži iz koncepta "Mjesec dana 5 %" koje je, kako kaže, radila u toku epidemije korone, tj. zatvaranja.
"Tekst koncepta je dio rada, tj. pojavljuje se koncept u konceptu (Mjesec dana 5% u Anemiji). Pored ovog dijela nalazi se ekran na kome stalno teče mali video koji prikazuje sjenku,dobovanja prstima' koja izgleda i zvuči kao da puca top. Ovaj dio je povezan sa nedostatkom vremena za reakciju koja podrazumijeva ekološko osvješćenje i prijeteće konsekvence ukoliko se to vrijeme ne uzme u obzir. Ovim momentom vremena, koje je fundamentalno važno, zaokružuje se cio rad", kaže umjetnica koja je učestvovala na oko 60 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu, i petnaestak samostalnih.
Dobitnica je većeg broja nagrada.
"Za mene su nagrade znak da je rad primijećen kao originalan i odvojen u odnosu na mnoštvo opstalih. U tom smislu su poželjne. Nekako mi je draže kada dobijem nagradu koja nije iz Crne Gore, jer dolazi od nepoznatih selektora. Crna Gora je mala sredina, među sobom se poznajemo, pa mislim da veliki uticaj imaju lični kontakti i subjektivan odnos selektora u odnosu na autore".
Skulpture, instalacije, mix mediji. – različit način izražavanja, a isti "potpis".
"Sve su to radovi rađeni u različitim vremenskim periodima, ali su slučajno izlagani u kratkom vremenskom intervalu. U odnosu na sadržaj kojim se bavim biram medij izražavanja, a sam proces rada, ukoliko uspijeva, donosi zadovoljstvo. Uvijek mi je interesantan početak rada, neka vrsta otkrivanja, gradnje, sačinjavanje koncepta, planiranje, u bilo kom mediju".
Ističe da "niko namjerno ne može biti originalan", te da zbog toga o originalnosti djela i ne razmišlja.
"Ako ipak uočim, pri praćenju tuđih radova, neku matricu, ponavljalje, onda ne idem tim putem".
Uvijek je rad umjetnika priča i o njemu samom - nekad se razotkrije manje, nekad više, a ne tako rijetko i ne bude svjestan razotkrivanja.
"Vjerovatno me dosta ima u mojim radovima. Mislim da je umjetnost sfera djelovanja gdje je čovjek najotvoreniji. Zato je i tako specifična i bliska ljudima. Povremeno mi se dešavalo da prilično vremena poslije završetka rada u njemu vidim nesto što je vezano za mene intimno, a da toga nisam bila svjesna pri samom radu", kaže Miljkovac kojoj inspiracije ne fali.
Priznaje da je naše vrijeme, na žalost, puno inspiracije koja potiče iz vrlo negativnih konteksta, a da trenutno planira izlaganje na izložbi Savremena crnogorska skulptura, gdje će izložiti grupu skulptura u terakoti, manjih dimenzija, pod zajedničkim nazivom "Ptice na žici".
Povezati dječju znatiželju i nastavno gradivo
Miljkovac je koautorka pet udžbenika iz likovne kulture, četiri za osnovce i jedan za izbornu nastavu za prvi i drugi razred gimnazije, i isto toliko priručnika za nastavnike.
”Veoma je teško današnju djecu zainteresovati za bilo šta osim društvenih mreža i sadržaja sa interneta... Moja koleginica Tatjana Koprivica i ja povezujemo zato sadržaje udžbenika za nešto što je djeci blisko iz okruženja, a potom ih upućujemo na praktičan rad. Nadamo se da je svo bogatstvo naše oblasti inspiracija za dječje izražavanje kroz crtež, slikarstvo, vajarstvo, kombinovane medije...”, kaže Miljkovac koja je autorka i većeg broja stručnih radova.
Bonus video: