Završena književna manifestacija "Dani Mila Boškovića": Prvo mjesto pjesmi "Ponekad" Jelene Remetić

Uručenjem nagrada najboljim mladim pjesnicima, zavšeno je peto izdanje manifestacije Dani Mila Boškovića, koju organizuje Centar za kulturu, a kojom se afirmišu i obnavljaju vrijednosti zavičajnih pisaca.

3076 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Centar za kulturu
Foto: Centar za kulturu

Pjesma Ponekad Jelene Remetić iz Tuzle,prema odluci žirija, najbolja je od 150, pristiglih na konkurs za pjesničku nagradu Milo Bošković. Druga nagrada je pripala pjesmi Imendan, autorke Jovane Sarić iz Bara, a Nikolina Gavrić iz Ugljevika dobila je treću nagradu za pjesmu Pseudologia fanastica.

Uručenjem nagrada najboljim mladim pjesnicima, zavšeno je peto izdanje manifestacije Dani Mila Boškovića, koju organizuje Centar za kulturu Kolašin, a kojom se afirmišu i obnavljaju vrijednosti zavičajnih pisaca.

Žiri ovogodišnjeg konkursa činili su Bogić Rakočević, Nataša Peković i Aleksandra Jovičić Đinović, a odluku o najboljim radovima mladih pjesnika i pjesnikinja jednoglasno su donijeli. “.

Na završnoj književnoj večeri o djelu a Boškovića govorili su pjesnik i književni kritičar Rakočević, dr prof. Tatjana Đurišić i nastavnica Nataša Peković.

Književni kritičari su Boškovića, čijem književnom djelu je posvećana tradicionalna kolašinska manifestacija, kazali da je “jedan od najreprezntativnijih pjesnika kolašinskog kraja i autentičan književni glas u crnogorskoj literaturi”. Ipak, za života nije dočekao književno veče u svom gradu. Poslije smrti, samo nekoliko književnih večeri bilo je posvećeno njegovim djelima. Umro je u 37. godini, prije pola vijeka. Objavljeno je više od 20 knjiga njegove poezije i proze.

Dani Mila Boškovića
foto: Centar za kulturu

”Njegov roman ‘Ikar sa Itake’ uvršten je u ediciju ‘Roman u Crnoj Gori’, te u ‘Antologiju crnogorske kratke priče’, a poezija mu je ušla u antologiju ‘Crnogorska poezija XX vijeka’ - Poetika Montenegrina. Zastupljen je i u više antologija jugoslovenske književnosti, kao i u svjetskoj ‘Antologiji ljubavne poezije’, podsjećaju u kolašinskom Centru za kulturu.

Dani Mila Boškovića
foto: Centar za kulturu

Na grobu u rodnom selu Trebaljevu “Monaha zatarskog”, kako su ga zvali na studijama, epitaf je strofa iz jedne od njegovih najboljih pjesma - “Kasno”: Tamo kud se ždralovi sele/zapis u mozgu glasi jasno/Žive su me vode ponijele/svud kud idem biva kasno”.

Dani Mila Boškovića
foto: Centar za kulturu

Bista, djelo Mitana Vučeljića, dugo je bila na neupadljivom mjestu, u parku kod nekadašnjeg hotela “Bjelasica”. Od prije dvije godine postavljena je na platou ispred kolašinske srednje škole.

Bonus video: