Ženska strana života koja ukazuje na mračnu sliku svijeta

Rukopis “Potomstvo” autorke iz Srbije objavila je izdavačka kuća “Nova knjiga” i kandidovala ga za ovogodišnju Ninovu nagradu

2958 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Promocijom romana “Potomstvo” Jelene Kajgo zatvoren je 14. Regionalni festival knjiga i pisaca BOOK-a. koji je protekle sedmice u Podgorici tradicionalno organizovala izdavačka kuća “Nova knjiga”.

Rukopis pjesnikinje, dramske spisateljice i prevoditeljke iz Srbije, bavi se savremenim temema isprepletanih ljudskih sudbina, a u fokusu autorke, pored ostalog, su i junakinje koje su u potrazi za svojim idealnim životom.

Jelena Kajgo na promociji u Podgorici, o svom romanu razgovarala je sa piscem Marinkom Vorgićem koji je istakao da autorka u njemu ukazuje na mračnu sliku svijeta.

”U romanima, kao i u dramskim tekstovima Jelene Kajgo, ukazuje se mračna slika svijeta. Pred književnošću je danas, kao rijetko kada, postavljen zadatak da na taj mrak ukazuje, tim prije što se ne samo u umjetnosti, već i generalno u savremenom društvu, suzio prostor za svaku vrstu apela ili upozorenja kojima bi se ukazalo na višestruku ugroženost slobode pojedinca, i to ne više iz nekih totalitarnih političkih projekata, već upravo iz zavodljivog privida slobode koje savremenost visokorazvijenog svijeta nudi. Ovim romanom Jelena Kajgo još jednom potvrđuje svoju pripadnost toj vrsti angažmana”, kazao je Vorgić.

Kajgo je objasnila da u “Potomstvu” preispituje žensku stranu života i svijeta, otvarajući teme koje se i danas često svrstavaju kao tabu teme, od nevjerstva, raspada porodice, do majčinstva.

”Do ovog rukopisa dovela me je neka potreba, propitivanje, promišljanje o ženskoj strani života. Ono što prikazujem u romanu je upravo to i zaista korespondira sa mojim promišljanjima. Tako su prikazane četiri žene sa različitim sudbinama”, ističe Kajgo.

Vorgić dodaje da se u “Potomstvu” govori i o sudbinama muškaraca, te da je ostvarenje namijenjeno svima i nije isključivo ženski rukopis, što Kajgo i potvrđuje.

”Tako je, tu su naravno i muške sudbine i predstavljeni su muškarci kao prijatelji junakinja, njihovi muževi i slično. Pored tog početnog dijela romana koji otvara teme i probleme migracije, dalje nailazimo na ljubavi i bračne odnose, što je meni takođe veoma interesantno, jer se svijet mijenja, društvo se mijenja, pa se i mi sami mijenjamo, a obrasci koji su nam (bili) zacrtani kao neke konvencije, bilo građanske ili bračne, takođe se mijenjaju. Primjer tome je što je sve više slučajeva nevjerstva, raspada porodice, razilaženja i slično”, komentariše autorka.

Kajgo u romanu preispituje i to da li je ženska želja/potreba da se ostvari kao majka, rezultat nekog (sopstvenog, unutrašnjeg) nagona, ili je pak žena pod pritiskom društva primorana prvenstveno da želi, pa onda i da ima potomstvo.

”Prosto mi je bilo zanimljivo i tu temu da obradim kroz ženske likove, jer se i sama pitam o čemu se radi, šta je to zapravo, da li smo mi u suštini možda utjerani u monogamiju, da li mi po našim prirodnim nagonima zapravo i nijesmo sposobni za takav oblik života... Naravno, postoje mnoge kulture koje žive drugačije od nas. To mi je takođe bilo zanimljivo dok sam pisala o njihovim privatnim životima, prevarama, raspadu porodice... Onda se sve više fokusiramo na tu žensku problematiku, što je jedan od razloga zbog kojeg se roman zove ‘Potomstvo’... U pitanju je upravo razmišljanje o potomstvu, o tome da li žena po svom nagonu ili pod društvenim pritiscima biva prinuđena da izgura tu priču o potomstvu, iako joj to nekada i ne polazi za rukom. To je problem junakinja u mom romanu i to su sve bile teme o kojima sam pisala i razmišljala”, otkriva Kajgo.

Roman je objavila izdavačka kuća “Nova knjiga”, koja je rukopis kandidovala za ovogodišnju Ninovu nagradu.

Jelena Kajgo rođena je u Beogradu, gdje je diplomirala dramaturgiju na Akademiji umetnosti, a magistrirala na interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti. Osnivač je i umjetnička direktorka Bitef dens kompanije, a bila je direktorka Bitef teatra i Bitef festivala od 2009. do 2013. godine. Njeni komadi izvođeni su širom Srbije, kao i na scenama u regionu, Evropi i Americi. Radila je adaptaciju i režiju plesnih predstava za djecu na scenama Bitef teatra. Za sobom ima knjigu “Drame”, ali i roman “Male smrti”. Trenutno radi kao pedagog u Baletskoj školi “Lujo Davičo” i umjetnička je direktorka Bitef dens kompanije.

Pored početnog dijela romana koji otvara teme i probleme migracije, dalje nailazimo na ljubavi i bračne odnose, šo je meni takođe veoma interesantno, jer se svijet mijenja, društvo se mijenja, pa se i mi sami mijenjamo, a obrasci koji su nam (bili) zacrtani kao neke konvencije, bilo građanske ili bračne, takođe se mijenjaju. Primjer tome je što je sve više slučajeva nevjerstva, raspada porodice, razilaženja i slično", ističe autorka

Roman "Potomstvo" objavila je izdavačka kuća "Nova knjiga", koja je rukopis kandidovala za ovogodišnju Ninovu nagradu

Bonus video: