Izložbom „Toplina“ počeo likovni segment „Barskog ljetopisa“

Izložbu su priredili studenti Fakulteta likovnih umjetnosti sa Cetinja

1985 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Barski ljetopis
Foto: Barski ljetopis

Izložbom „Toplina“, koju su priredili studenti Fakulteta likovnih umjetnosti (FLU) sa Cetinja, u Dvorcu kralja Nikole sinoć je otpočeo Likovni program „Barskog ljetopisa“.

Premijerno u Crnoj Gori izložen je dio radova nastalih u okviru festivala knjige „Illustragan 7“ poljskog Univerziteta Opole.

Sa FLU Cetinje izabrano je šezdeset radova koji su realizovani tokom redovne nastave na predmetima: Ilustracija i knjiga, Ilustracija MA i Akademski projekat i stručna praksa, koje vodi profesorica mr Suzana Pajović sa saradnicom mr Sandrom Đurović, kao i na predmetu Ilustracija koji, sa saradnicom Ivanom Vujošević, vodi doc. dr um. Zdravko Delibašić.

Izložbu je otvorila istoričarka umjetnosti i selektorka Likovnog programa dr Anastazija Miranović, saopštili su organizatori.

Miranović podsjeća da su najaktuelnije teme ovih dana, ne samo u Crnoj Gori, već u Evropi i svijetu, "enormno visoke vrijednosti temperature vazduha, UV indeksa, kao i brojni požari, poplave, oluje, odnosno, globalne klimatske promjene".

„I dok smo proteklih godina na tu temu slušali, no, da li smo i čuli, uglavnom, deklarativne izjave čelnika koji odlučuju o sudbini svijeta, ovih dana živimo posljedice sistemskih i individualnih, činjenja i nečinjenja. Kako preduprijediti, a ne ‘gasiti požare’ ispit je na kojem, već duže vrijeme, padamo pred prirodom, pogotovo, kada je toplina, u svim njenim mogućim vidovima i oblicima u pitanju“, rekla je ona.

Toplina izložba
foto: Barski ljetopis

Miranović ističe da je trideset studenata osnovnih i magistarskih studija Grafičkog dizajna, Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore, sa Cetinja, zajedno sa svojim profesorima i njihovim saradnicama, proteklih mjeseci predano radilo na ilustratorskom projektu „Toplina“ stvarajući radove, od kojih su selektovani premijerno predstavljeni barskoj publici, "upravo u najtoplijoj sedmici ovog ljeta".

„Aktuelnost, kreativnost, inovativnost, ilustrativnost, crtačko i likovno umijeće u sinergetskoj kohabitaciji sa mladalačkom potentnošću, lucidnošću, smjelošću, artikulisani su kroz taktilno i osjetilno u specifične individualne rukopise studenata. Oni istražuju i otkrivaju toplinu u sebi, drugima i drugačijem svijetu koji ih zatiče. Pojedini se ističu formiranom artističkom leksikom, dok se drugi još traže i pronalaze“, ističe Miranović, dodajući da je četrdeset ključnih riječi na temu topline bilo "inspirativno polazište/uporište studentima za njihove individualne koncepte", koji decidno ukazuju da ilustracija nije samo pratilac teksta, u knjizi ili nekoj drugoj publikaciji, već svojevrstan kreativni potencijali zaseban „umjetnički entitet“ neslućenih komunikativnih vrijednosti.

„Upravo vještina i sposobnost neverbalne komunikacije“, po njenim riječima, „osnovni je kvalitet ovog, shodno mogućnostima, nedovoljno valorizovanog segmenta grafičkog dizajna“.

Toplina izložba
foto: Barski ljetopis

Miranović zaključuje da su profesori, koji predaju ilustraciju na FLU, sa saradnicima, ovom izložbom željeli da, kroz radove svojih studenata, predstave "obilje individualnih, kreativnih potencijala i raskoš talenata ovih mladih ljudi", kao i da, ujedno, skrenu pažnju javnosti na "širok spektrum mogućnosti ovog umjetničkog medija, ali i na značaj koji mu se u današnjem digitalnom svijetu poklanja".

Među studentima koji su radili na projektu „Toplina“ je i Podgoričanka Ana Ivanović, studentkinja druge godine mastera na FLU. Ona je kazala da ju je tema veoma dirnula, jer se u svom radu, posebno kroz fotografiju, bavi pojmom topline u smislu nježnosti u međuljudskom odnosu.

„Na listi riječi koje su nam bile ponuđene u sklopu projekta, nalazile su se i one koje su me asocirale na nježnost do te mjere da nisam mogla da se odvojim od njih, a proces je išao u tom smjeru da, kada izaberem riječ, provedem neko vrijeme tumačeći sva njena različita značenja, te kako je ja osjećam. Od moje tri ilustracije dvije su posebno nježne jer se odnose na pojmove koji su mi bliski: ‘ardently’ - ‘strastveno’ i ‘sun’ - ‘sunce’ kao dva veoma bitna simbola u mom životu i radu. Treća je ‘burn like a cigarette’ (gori kao cigareta) - sa naglaskom na riječi ‘burn’ i obuhvata ono destruktivnije značenje riječi toplina“, pojašnjava Ivanović.

Otvaranje izložbe oplemenila je pijanistkinja iz Podgorice Lola Stanišić, studentkinja Muzičke akademije Beograd, izvođenjem Mendelsonovih i Šopenovih kompozicija, saopštili su organizatori.

Bonus video: