Dojaviše mi ovi što strogo vode računa da sve što treba dojaviti bude dojavljeno kome treba - da su mi obožavateljke grdno zamjerile u komentarima ispod prošlosubotnjeg teksta to što nijesam dao kompletnu informaciju o dva studentska rada koja su predstavljala veselu podgoričku arhitektonsku školicu (AF UCG) - a ujedno i našu Crnu Goru - u oštroj konkurenciji za prestižno Međunarodno studentsko počasno Piranesi priznanje 2024 (International 2024 Piranesi Student Honourable Mention).
Dakle, imali smo rad naslovljen “Micro eco house” studentica Bojane Tomašević i Emilije Raonić, rađen pod mentorstvom doc. dr Irene Rajković i saradnica u nastavi dr Sanje Paunović Žarić i Msc Katarine Radević - i rad naslovljen “Development perspective of scenic routes: Architectural solutions aimed at affirming the landscape identity of Montenegro”, studentkinje Anđele Bubanje, rađen pod mentorstvom Eme Esese (ladyarch) i saradnica u nastavi MSc Nikoline Raičković i MSc Sanje Sekulović - a koji je koji rad - ne znam - o oba rada sam se informisao na oficijelnoj Internet stranici UCG (ucg.ac.me) - gdje je 6. novembra objavljena vijest naslovljena “Dva studentska rada sa Arhitektonskog fakulteta u Podgorici takmiče se za prestižnu nagradu Piranesi Student Honorable Mention, u okviru Piranskih dana arhitekture 2024” - ali nijesu navedeni nikakvi detalji o nominovanim radovima - pa bi (možda) najbolje bilo da se po tom pitanju - koji je koji rad - obratite direktno selektorkama - doc. dr Mariji Bojović i dr Mariji Milikić - uz nužnu opasku da (mi) nije jasno jesu li selektorke selektovale po jedan rad - svaka svoj - ili su radove selektovale zajedničkim snagama (što i nije toliko bitno, ali eto i to da pomenem).
A na oficijelnoj stranici Piranskih dana arhitekture (Piranski dnevi arhitekture - PIDA - pida.si) veli da su za tzv. Piranesi izložbu selektovana 42 studentska rada od strane mladih selektorki i jednako mladih selektora iz dvadeset i jedne (21) arhitektonske škole - te da je u Piran pristiglo (samo) 39 radova - molim vas! - i sad se mi pitamo da li su podgorički radovi uredno poslati i uredno primljeni i evidentirani od strane osoba zaduženih za primanje radova za Piranesi izložbu...
Iskreno - ništa me ne bi iznenadilo kad je riječ o priključenijima ekipe sa AF UCG...
Žiri ne pominje podgoričke radove u Zaključnom izvještaju (Zaključno poročilo žirije) - što je, rekao bih, vrlo čudno, u najmanju ruku - tako da se opet postavlja pitanje jesu li (ili nijesu) studentski radovi sa vesele PG arhitektonske školice (uopšte) stigli u Piran - jer da jesu - gotovo je izvjesno da bi Žiri te radove nagradio zdušnim hvalospjevima i ovjenčao prestižnim nagradama.
Što se pak tiče studentskog rada koji jeste primljen i koji jeste ovjenčan Međunarodnim studentskim počasnim Piranesi priznanjem 2024 - taj rad je naslovljen Landscapes of New Habits (Dorćol, Belgrade, Serbia, 2023-2024) - a autor toga rada je Luka Mijatović sa Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu - riječ je o Master završnom radu, pod mentorstvom mr Zorana Abadića, vanrednog profesora, i saradnice dr Jelene Bogosavljević, asistenta sa doktoratom - uz opasku da je radove sa AF BG selektovao niko drugi do li pomenuti Zoran Abadić.
O Mijatovićevom radu Piranesi žiri u Zaključnom izvještaju kaže sljedeće: “Žiri je visoko vrednovao način na koji autor rješava temeljna arhitektonska pitanja na urbanističkom nivou. Visok kvalitet projekta predstavlja osoben novi pogled na javni prostor, koji se ogleda u stavljanju prirode i izgrađenog okoliša u dobro izbalansiranu relaciju. Kroz promišljeno korišćenje čistih geometrijskih oblika, projekat raščlanjuje poznate obrasce ulica i trgova i stvara novu viziju urbanosti.”
Podrazumijeva se da Mijatovićev rad nije ni blizu radovima sa vesele podgoričke arhitektonske školice - ali jeste dobar - morali bismo Mijatoviću priznat barem toliko...
Inače, “tradicionalni kriterijumi” selektovanja za Piranesi izložbu su: promišljeno djelovanje u urbanom ili prirodnom prostoru/ prostorno i projektantsko saglasje sa kontekstom/ obziran pristup prirodnom ili kulturnom nasljeđu/ smislena upotreba boje, materijala, teksture i svjetla itd.
A kako je predviđeno da Piranesi izložba gostuje u zemljama učesnicama tokom 2025. godine - nadajmo se da će ta izložba posjetiti i Crnu Goru - što bi svakako bila jedinstvena prilika da uporedimo i naše realizacije (tetka Slavka) i naše studentske radove sa studentskim radovima i realizacijama iz drugih sredina.
I još bih poručio dragim studenticama i dragim studentima vesele podgoričke arhitektonske školice, ako mi dozvole - da nema načina da utičete na to kako će razni žiriji i napose - javnost - reagovati nakon što slatki plodovi vašeg rada i zalaganja i vaše imaginacije budu odapeti u eter - svima na uvid - i dobronamjernima, poput mene, i nedobronamjernima...
***
Časni i pošteni Jovićevići (Carline & Janko) - odapeli su 21. oktobra tekuće godine svoj prvi dopis predsjedniku Vlade po pitanju bespravne gradnje u granicama Nacionalnog parka Skadarsko jezero - da bi se četiri dana kasnije, 25. oktobra tekuće godine, na oficijelnoj Internet stranici Nacionalnih parkova Crne Gore (nparkovi.me/) pojavila “novost” (aktuelno) naslovljena: “Više od 25 objekata u NP Skadarsko jezero popisano u saradnji sa Komunalnom inspekcijom Cetinje” - što se odnosi, moram pomenuti, samo na dio teritorije NPSJ koji pripada Prijestonici.
“Zaposleni u Nacionalnom parku Skadarsko jezero u saradnji sa Komunalnom inspekcijom Cetinje obilaskom akvatorija ovog parka popisali su juče (24.oktobra 2024.) - više od 25 nelegalnih privremenih objakta. Riječ je”, veli, “uglavnom o pontonskim plutajućim objektima koji se nalaze na teritoriji opštine Cetinje” - što će reći da ne bi bilo zgorega da je u naslovu rečeno: ... Više od 25 NELEGALNIH PRIVREMENIH objekata u NP Skadarsko jezero...
Gospođa Belma Šestović, direktorica NP Skadarsko jezero, dodala je sa svoje strane da će zapisnici koje je pomenuta ekipa sačinjela biti “dostavljeni svim nadležnim ministarstvima i institucijama, kako bi u narednom periodu zajedno radili na rješavanju problema nelegalne gradnje u ovom zaštićenom području”.
Da li su nadležna ministarstva i institucije reagovale u međuvremenu - u ovih skoro pa će bit dva mjeseca od dana objavljivanja pomenute novosti - ne znam - nema ništa o tome na nparkovi.me/ (pristupljeno u četvrtak, 19. novembra 2024. godine - u 19:30 sati)...
Kladio bih se, za sve pare, da nijesu...
Bonus video: