Festival "Ćirilicom": Tajne katoličkih biskupa u Boki

O knjizi „Izvještaji "ad limina" kotorskih biskupa Svetoj Stolici (1592-1708)“ govoriće, pored priređivača i istoričarka Katarina Mitrović i predstavnik Kotorske biskupije.

4186 pregleda 0 komentar(a)
Budva, Foto: Opština Budva
Budva, Foto: Opština Budva

Neobična i tajnovita knjiga "La relazioni `ad limina` dei vescovi di Cattaro alla Santa Sede (1592-1708)" - Izvještaji "ad limina" kotorskih biskupa Svetoj Stolici, koja na prvi pogled ne pripada širokom ćiriličnom naslijeđu, biće predstavljena u Budvi na sedmom festivalu “Ćirilicom” 24. avgusta u 21 sat.

Za neuke, kako navode organizatori, bi mogao da bude ocijenjen kao čudan izbor organizatora festivala, međutim suživot i isprepletanost oba pisma među stanovnicima Boke neizostavno ukazuje na logiku uključivanja ovog projekta u festivalski program.

Tajne kotorskih biskupa
foto: Vuk Lajović

Knjiga "La relazioni `ad limina` dei vescovi di Cattaro alla Santa Sede (1592-1708)" u kojoj su objavljeni izvještaja kotorskih biskupa Svetoj Stolici nastala je u saradnji Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore i Istorijskog instituta Mađarske.

Dr Antal Molnar, generalni direktor Istraživačkog centra za humanističke nauke i direktor Istorijskog instituta Budimpešta, bavi se već dugi niz godina crkvenom istorijom balkanskih naroda, a posljednjih trideset istražuje arhive Vatikana. U Vatikanskom apostolskom arhivu je, sistematizovane i čuvane u jednoj kutiji, i otkrio izvještaje kotorskih biskupa između 1592. i 1708. U okviru vremenskih granica od 116 godina, sačuvani su podaci 32 "ad limina" pohoda sedam biskupa, koji su izvještaj podnijeli u 30 navrata, na svakih tri ili pet godina.

Govoreći o svom interesovanju za ovaj dio Balkana i radu na otkrivanju izvora vezanih za Boku, Molnar ističe da je istorija Crne Gore itekako uzbudljiva i u poređenju sa Evropom, što se možda bolje vidi posmatrano sa strane nego iznutra:

"To možemo pojasniti time da je smještena na granicama velikih svjetskih kultura i religija. Njeno pravoslavlje od kraja 17. vijeka uspjelo je stati na čelo zemlje, dok su primorski gradovi, u prvom redu Kotor, važili za posljednje bastione katoličkog svijeta. Kotorska je istorija posebno bogata, Kotor je u srednjem vijeku bio dostojan rival Dubrovnika i jedno od najvažnijih ishodišta balkanske trgovine, a od 16. vijeka i posljednja straža zapadnog hrišćanstva, koja je istovremeno kontinuirano održavala veoma bogat sistem političkih, ekonomskih i vjersko-kulturnih veza sa crnogorskim zaleđem. Istorija Boke Kotorske u malom, na koncentrisan način predstavlja i laboratoriju istočnog jadranskog priobalja, pa njeno izučavanje nudi brojne pouke“.

Stoga je i najveća vrijednost Vatikanskih spisa upravo u tome što pružaju opsežnu sliku o crkvenim institucijama, sveštenicima i redovnicima, bratovštinama, katoličkom i pravoslavnom stanovništvu Kotorske biskupije, kao i naporima kotorskih biskupa u interesu crkvene obnove.

O knjizi „Izvještaji "ad limina" kotorskih biskupa Svetoj Stolici (1592-1708)“ govoriće, pored priređivača i istoričarka Katarina Mitrović i predstavnik Kotorske biskupije.

Bonus video: