Besudne godine o mjestu gdje su ubijali čovjeka u čovjeku

Knjiga publiciste i univerzitetskog profesora Velizara Sredanovića “Besudna vremena”, promovisana u plužinskom Centru za kulturu

3543 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Svetlana Mandić
Foto: Svetlana Mandić

U plužinskom Centru za kulturu promovisana je knjiga publiciste i univerzitetskog profesora Velizara Sredanovića “Besudna vremena”. Riječ je o knjizi kojom autor nije želio da revidira istoriju, već da Golootočanima, kojima je decenijama bilo zabranjeno da govore, pruži šansu da progovore.

U knjizi Sredanović piše o petorici Golootočana - Petru Komneniću, Veljku Žižiću, Obrenu Blagojeviću, Radivoju Vukićeviću i Savu Stanojeviću, junacima čija ispovijest svjedoči o tome “kolika je snaga i želja za opstankom, kolika je hrabrost, moralnost i etičnost ljudi sa crnogorskog krša”.

Govoreći o “Besudnim vremenima”, akademik Nenad Vuković, koji je recenzent knjige, ukazao je na njen značaj i posebnost, ističući da ona kao da ocrtava nas i našu sudbinu.

U prvom dijelu knjige su memoari Petra Komnenića, dok se u drugom dijelu nalaze Sredanovićevi razgovori sa elitom iz zloglasne Petrove rupe, generalom i pravnikom Veljkom Žižićem, akademikom Obrenom Blagojevićem, narodnim herojem Savom Stanojevićem i revolucionarom Radivojem Vukićevićem. Nijesu to bili samo razgovori o Golom otoku, nego i o važnim istorijskim događajima u Jugoslaviji, čiji su učesnici, nerijetko i protagonisti bili.

“Zajednička im je sudbina, bez obzira na profesije, obrazovanje, dotadašnji životni put, osim rata i revolucije, te pozicije u vlasti, jer preko noći će završiti na Golom otoku. Moćni, pa nemoćni. Njihova tragika se kroz razne literarne forme spaja u cjelinu poput romana u toj mjeri da njihovo stradalništvo postaje simbol opšteg, univerzalnog značenja, jer se iskazuje u stalno ponavljanim egzistencijalno-prostornim određenjima”, istakao je Vuković.

Velizar Sredanović
Velizar Sredanovićfoto: Svetlana Mandić

Pjesnik Ranko Mićanović, govoreći o “Besudnim vremenima”, naglasio je da je autor izborom iz Komnenićevih memoarskih zapisa i razgovora s junacima knjige uspio da plastično iskleše njihove likove.

“Sredanović, nadahnuto, hronološki slaže priče o junacima knjige, kao da gradi kuću - ciglu po ciglu, priču po priču i sve povezuje na jedan vješt pripovjedački način. Uvjerljivo vodi čitaoca od stranice do stranice, tako da se odjednom nađe u sred opisanih i ispričanih događaja, kao da je i sam učesnik ‘Besudnih vremena”, kazao je Mićanović.

Moderator na promociju, koju su organizovali plužinski Centar za kulturu i Udruženje Pivljana, bio je prof. dr Radenko Pejović, koji je govorio kako o Sredanovićevom stvaralaštvu, tako i o jednom od junaka knjige, Pivljaninu Obrenu Blagojeviću.

Na kraju večeri autor “Besudnih vremena”, koji je knjigu napisao “za generacije koje se sjećaju, ali i one koje tek pristižu”, zahvalio se publici i učesnicima promocije.

Izdavač knjige koja govori kako o mjestu na kojem su, kako naglašava autor, ubijali čovjeka u čovjeku, tako i o prećutnoj istini besudnih godina o sistemu “tihe likvidacije”, je Udruženje pravnika Crne Gore.

Bonus video: