Kreće detaljna obnova najveće crkve na južnom Jadranu

Na proslavi patrona crkve Rođenja Blažene Djevice Marije na Prčanju objavljen početak ambicioznog projekta obnove ovog spomenika kulture

22307 pregleda 64 reakcija 10 komentar(a)
Foto: Siniša Luković
Foto: Siniša Luković

Proslava male Gospe - patrona crkve Rođenja Blažene Djevice Marije na Prčanju, u nedjelju je bila znatno više od uobičajene crkvene i pučke svečanosti u tom malom bokeljskom mjestu. Naime, ovom prilikom je ozvaničen početak ozbiljnog projekta detaljne obnove ovog monumentalnog zdanja koje nikada u potpunosti nije renovirano od posljedica zemljotresa 1979. godine.

Svečanu svetu misu u najvećoj crkvu na južnom Jadranu u prisustvu velikog broja sveštenika Kotorske biskupije i vjernika, predvodio je prčanjski župnik Don Željko Pasković. Misnom slavlju i procesiji u kojoj je kip Bogorodice nošen oko crkve, prisustvovali su ministarka kulture u Vladi Crne Gore Tamara Vujović, gradonačelnik Kotora Vladimir Jokić, ambasador Hrvatske u Crnoj Gori Veselko Grubišić, generalna direktorica Direktorata za kulturnu baštinu Ministarstva kulture Crne Gore Dobrila Vlahović i brojni drugi lokalni funkcioneri.

“Ova crkva jedna je od najvećih katoličkih crkava na ovom dijelu Jadrana. Velika nam je čast i obaveza da je obnovimo i sačuvamo. Do sada su bili na njoj izvođeni neki manji radovi i parcijalne obnove nakon zemljotresa, u organizaciji tadašnjeg Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Crkva, međutim, nikada nije obnovljena onako kako treba, pa ćemo evo sada, krenuti ispočetka. Napravićemo kvalitetan projekat obnove za čiju je izradu Opština Kotor već darovala značajna sredstva na čemu im se od srca zahvaljujem. Kada projekat bude završen, krenućemo u postupne radove u čemu računamo i na podršku države jer je ova crkva jedna od najvećih bisera kulturno-istorijske baštine Boke Kotorske i Crne Gore”, kazao je, obraćajući se prisutnima, don Pasković.

crkva Rođenja Blažene Djevice Marije
foto: Siniša Luković

On je podsjetio na natpis koji su stari Prčanjani stavili na okviru oltarske ikone Bogorodice u ovoj crkvi, a na kojem piše: “Za mir u narodu i za mir među narodima svojoj pokroviteljici zahvalni Prčanjani”, ističući da se on lično i danas rukovodi tom maksimom, jednako gledajući na sve ljude bez obzira na njihovu vjeru ili naciju i da sve ljude dobre volje nastoji da okuplja oko prčanjske crkve “koja je svima nama dom jer smo svi Božija djeca i koju svi volimo, bez obzira ko je koje vjere ili nacije”.

Naglasio je da prčanjsku crkvu pohodi veliki broj turista iz svih krajeva svijeta koji se istovremeno dive njenoj monumentalnosti, raskoši i bogatstvu umjetnina u ovom hramu, ali i nerijetko sa čuđenjem pitaju zašto je crkva vlažna i oronula.

crkva Rođenja Blažene Djevice Marije
foto: Siniša Luković

“E, više to neće biti slučaj, jer ćemo se svi zajedno, potruditi da u narednih nekoliko godina, postupno potpuno obnovimo ovu crkvu i vratimo joj puni sjaj na našu čast i u slavu naših predaka”, istakao je don Paković.

Njegovu inicijativu za obnovu crkve Rođenja Blažene Djevice Marije prihvatili su i podržali: Kotorska biskupija, Opština Kotor, Ministarstvo kulture i brojni vjernici i poštovaoci kulturno-istorijke baštine Boke. Ministarstvo kulture tako je obezbijedilo 15.000 eura za istraživačke radove neophodne za izradu projekta konzervacije, sanacije i obnove crkve a koji će sa 70.000 eura, finansirati Opština Kotor. Na tenderu koji je raspisala lokalna uprava za izradu projektne dokumentacije, najpovoljniju ponudu dao je Studio za konzervaciju, projektovanje i konsalting “Projektor d. o. o.” iz Tivta predvođen arhitekticom-konzervatorkom Katarinom Nikolić.

“Ovaj poduhvat obnove crkve Rođenja Blažene Djevice Marije na Prčanju sigurno neće biti ni kratak ni jeftin, ali bolje da bude i skup i obiman, a da bude temeljan i da kroz njega dobijemo zaista jednu pravu rekosntrukciju i sanaciju ovog predivnog spomenika kulture. Skromna sredstva od 15.000 eura je Ministarstvo već izdvojilo za istraživačke radove koji prethode svemu što je izrada konzervatorskog i sanacionog projekta. Što se tiče narednih finansiranja, Ministarstvo kulture ima redovni godišnji program, odnosno konkurs za obnovu kulturne baštine i nama je najlakše na taj način davati konsekutivno novac, iz godine u godinu, za višegodišnje projekte kao što će to biti i projekta obnove ove crkve”, kazala je “Vijestima” ministarka kulture Tamara Vujović.

Ona je istakla da će narednih godina finansijska podrška tog resora sanaciji i obnovi prčanjske župne crkve biti znatno izdašnija nego sada na samom početku, kao i da ona očekuje da se u to uključe i brojni drugi donatori i međunarodne organizacije.

crkva Rođenja Blažene Djevice Marije
foto: Siniša Luković

“Država Crna Gora je apsolutno svjesna značaja i vrijednosti ovog hrama kao jednog od bisera naše kulturno-istorijske baštine i sigurno je da će uraditi ono što je do nje jer smo mi svi zajedno, dužni da se staramo o našim kulturnim dobrima, posebno o ovakvim rijetkim monumentalnim zdanjima kakva je ova crkva”, zaključila je Vujović.

“Ovaj hram je nesumnjivo jedan od najsjajnijih bisera kotorske kulturne baštine. Na poziv don Željka, prije određenog vremena posjetili smo hram i vidjeli u kakvom je stanju i koliko je ta sanacija zaista potrebna. Odlučili smo da se u ovom slučaju, ne ide nekim ad hoc mjerama, već da se uradi temeljan i ozbiljan konzervatorski i projekat sanacije za što je Opština Kotor odmah izdvojila 70.000 eura. Dogovor sa don Paskovićem je da nakon što projekat bude urađen, sve što pokaže ta projektna dokumentacija u smislu sredstava potrebnih za sprovođenje svih projektnih mjera na ovom objektu, zajedno pokušamo da nađemo preko javnih fondova, države i svih ostalih. Bogorodičin hram na Prčanju svakako od grada Kotora može da računa na sredstva u fazama - godinu za godinu, jer ova obnova neće biti kratak posao koji se može brzo završiti. Danas ne mogu reći koliko će precizno iznositi ta sredstva koja će grad izdvajati za obnovu ove crkve, ali će se ona sigurno biti više stotina hiljada eura”, kazao je “Vijestima” gradonačelnik Kotora Vladimir Jokić.

On je kao poseban lijepi kuriozitet istakao činjenicu da se gradska uprava Kotora ove godine opredijelila da započne obnovu katoličke crkve Rođenja Blažene Djevice Marije na Prčanju i da istovremeno, značajnim iznosom sredstava pomogne obnovu i rekonstrukciju pravoslavne crkve Svetog Nikole u Starom gradu u Kotoru.

crkva Rođenja Blažene Djevice Marije
foto: Siniša Luković

“I evo, sve se tako nekako lijepo i namjestilo da danas, na blagdan Male Gospe u ovom hramu obznanjujemo i započinjemo njegovu rekonstrukciju i obnovu, a na isti ovaj praznik - Malu Gospojunu po julijanskom kalendaru za 13 dana od danas će se u crkvi Svetog Nikole predstaviti što je tamo već urađeno na obnovi tog hrama”, zaključio je Jokić.

Kada je crkva Rođenja Blažene Djevice Marije počela da se gradi 1789. godine na Prčanju po projektu čuvenog venecijanskog arhitekte Bernardina Makarucija, Prčanj je bio bogata bokeška opština čija je velika flota jedrenjaka opsluživala poštanske potrebe cijele tadašnje Mletačke Republike. Napoleonovim ratovima i pojavom parnih brodova, Prčanj je postepeno siromašio, pa je gradnja ove monumentalne crkve završila tek nakon 120 godina, a za njen završetak pored svih velikih prčanjskih pomorskih i trgovačkih porodica, znatan iznos novca priložio je i lično austrougarski car Franjo Josip koji je 1875. pohodio gradilište crkve i tada izjavio da je ona svojim izgledom i monumentalnošću, “dostojna da stoji u sred Beča”.

Bonus video: