Posvećenost jednoj djelatnosti je svojevrsna služba. Ona je odgovor na poziv vremena, koji njeni poslenici čuju i razumiju. Tom pozivu CID se odazvao prije tri decenije.
Ideja ove izdavačke kuće nastala je iz iskre koja je pala sa jedne od zvijezda iz Gutenbergove galaksije. Zvijezda Crnojevića, u tom sazvježđu ondašnje Evrope, zasijala je među prvima. Bilo je to doba koje je nagovještavalo jutro moderne Evrope, označavalo podne Osmanskog carstva i predskazivalo suton ondašnjih balkanskih država.
Prosvijećeni vladar ondašnje Crne Gore štamparijom sa Zapada objavio je riječ sa Istoka. I pokazao da se suverenost države i identitet naroda ne brane i ne utemeljuju samo mačem, već, prije svega, knjigom. Njegova štamparija podijelila je sudbinu njegove države. I misiju knjige i ideju države prekrio je, zadugo, pepeo vremena. Ispod njega čuvao se žar iz kojeg će se obnoviti vatra moderne crnogorske kulture i njene državnosti.
Simbolično, u godini kada je Crna Gora obilježavala pet stotina ljeta od objavljivanja Oktoiha, osnovana je Izdavačka kuća CID. Od tada do danas, ova izdavačka kuća objavila je oko 700 knjiga u okviru dvadesetak biblioteka.
Mnogi od tih naslova, koji su dio kulturne baštine i Zapada i Istoka, po prvi put su se u prevodu pojavili ne samo u Crnoj Gori, nego i u južnoslovenskoj kulturi. To su knjige Rovinskog i Brodela, Tojnbija i Sorokina, Spektorskog i Jeringa, Paunda i Petražickog, Solovjova i Volerstina, Avgustina i Fjodorova, Nesmelova i Fridriha, Fasa i Zenjkovskog, Džojsa i Muzila…
Prilog trajanju, uobličavanju i osobenosti Crne Gore jesu brojne knjige putopisa i zapisa onih koji su dolazili u Crnu Goru. Njihova svjedočanstva o nama dugo nijesmo imali na našem jeziku.
Stoga je opravdano reći da je CID most od knjiga u savremenoj kulturi Crne Gore. Most koji je mnogima donio radost čitanja, približio značenje kulture i ukazao da je u njoj posljednja odbrana jednog društva i njegove države.
A do svakog mosta vodi put. On je dugovječniji od putnika. To saznanje rađa sjetni osjećaj prolaznosti. Kod nekih se iz njega razviju vrline skromnosti i zahvalnosti. Zahvalnost i poštovanje dugujemo mnogim urednicima i saradnicima koji su svoju umnost, znanje i ljudskost uložili u oblikovanje CID-ove priče. Nažalost, neki od njih su se ispisali iz knjige živih. Jedan od njih je savjesni i pouzdani direktor CID-a Žarko Radonjić, koji je uspješno i dugo ispisivao ovu izdavačku priču.
A priča se nastavlja. U njenoj osnovi je uvjerenje da je put popločan knjigama ljudskiji i smisleniji.
Bonus video: