Ispred Lovačkog doma u Plužinama postavljena je skulptura, djelo akademskog umjetnika Velja Stanišića koja, prema riječima autora, predstavlja spomenik tipografskoj skulpturi i tradiciji tog prostora.
“Riječ je o višeznačnom djelu, gdje imamo klupu, formu slova i stazu koja će biti urađena obodom jezera i, nadam se, predstavljati dodatni stimulans da se dodatno razviju turizam i aktiviraju ruralna područja. Riječ je o formi koja ima inicijalni znak ćiriličnog slova ‘B’ i ‘P’ i čiji narativ sugeriše na Baja Pivjanina, a u inicijalnom znaku, u podtekstu, je sadržano i latinično pismo. U skulpturu sam uklopio i mač, kao simbol borbe naroda tog kraja za slobodu, kulu, jer je Bajo imao i svoju kulu, kao i puškarnicu (kockica). Tu su sve te arhetipske slike nataložene u sjećanju naroda. Kako su konstatovali oni koji su vidjeli skulpturu, u njoj je i surovost prirode, kao metafizički odraz tog pejzaža”, kaže Stanišić za “Vijesti”.
Priznaje da mu je bilo uzbudljivo da se bavi ovom temom, a da je inspiraciju za nju našao ne samo u istoriji i tradiciji Pive, već i u svjetskoj umjetnosti.
“U jednom od najčuvenijih parkova, La Vilet u Parizu, Bernard Tekumi je postavio svoje ‘La Folie’ po geometrijskom rasteru – veliki park savladan geometrijom, a crvene tačke su prenesena matrica pariskih ulica, čvorovi. ‘Lude’ gigantske crvene igračke rađene po uzoru na ruske konstruktiviste - srce moderne koje je proisteklo iz ruskog svijeta. To mi je bio jedan od izvora inspiracije”.
Stanišić je autor slova “Lj” koje je prije dvije godine postavljeno u nikšićkom parku i koje simbolizuje ljubav, ljepotu i ljudskost. Koautor tog djela, koje po riječima Čvorovića, predstavlja i kapiju parka, bio je Radoman Čvorović. Naredne godine bi, prema njegovim riječima, trebalo da se na Žabljaku, u čast 530 godina od štampanja “Oktoiha”, uradi slovo “Ž”.
“Nekako se tema tipografske skulpture nametnula kao umjetnički talas na kulturnoj sceni Crne Gore. Tvorac te ideje nijesam ja, nego Milivoje Miško Babović koji je prije 30 godina uradio tipografsku skulpturu - slovo iz ‘Oktoiha’ koje je nažalost decenijama ležalo u dvorištu Fakulteta likovne umjetnosti. Pojavila se nova generacija javnih djelatnika koja je prepoznala tu ideju, a rektor Univerziteta Crne Gore, Vladimir Božović, je prepoznao energiju Babovićevog djela, tako da je ta skulptura postavljena u studentskom parku Univerziteta”, istakao je Stanišić.
Pomenuta Babovićeva ligatura, koja je nastala prije tri decenije uz pomoć radnika štamparije “Obod”, prošle godine je postavljena u novootvorenom studentskom parku Univerziteta Crne Gore.
“Imao sam ideju i da svaki grad u Crnoj Gori dobije po jedno slovo - početno slovo grada, kao i da put od Podgorice do Cetinja bude obilježen likovno kitnjastim slovima iz knjige Oktoih”, kazao je tada vajar Babović izražavajući nadu da će i druge njegove ideje naići na razumijevanje.
Stanišić ističe da je u Crnoj Gori kulturna savremenost prisutna još od 14. vijeka uprkos “opskurnim teškoćama”.
“Vjerovatno je to zbog toga što je mentalna predikcija bila jaka u ovom narodu, pa je uvijek bio, kada je kultura u pitanju, ravnopravan sa drugim narodima, a bez kulture, nema ni dostojanstva. Ovaj savremeni jezik nudi istinitost umjetničkog djela. Kada je tipografska skulptura u pitanju ne smijemo zaboraviti Miška Čvorovića, koji je vrlo značajan autor za Crnu Goru. On je uradio azbuku u kamenu i to je moj predlog za sljedeće predstavljanje Crne Gore na Bijenalu u Veneciji, pod mentorstvom istoričarke umjetnosti Ljiljane Karadžić”, kaže Stanišić.
Bonus video: