Vratiti grafiku na umjetničku scenu

Dobitnik nagrade prvog salona “Male grafike”, u kategoriji afirmisanih umjetnika, je Mirko Toljić, nagradu u kategoriji studentskih grafika podijelili su Vukašin Tanjević i Anđela Durutović, a plakete “Crnogorska grafika malog formata 2024” pripale su Dimitriju Popoviću i Žan Pjeru Tangiju

2159 pregleda 0 komentar(a)
Sa otvaranja izložbe: Bošković, Ćupić i Tomanović, Foto: Luka Zekovic
Sa otvaranja izložbe: Bošković, Ćupić i Tomanović, Foto: Luka Zekovic

Iako je grafika jedna od najstarijih i najefektivnijih likovnih tehnika, dolaskom novih medija i mijenjanjem umjetničke i kulturne scene, mahom je potisnuta, konstatovala je direktorica JU Muzeji i galerije Podgorice, Ivana Ćupić.

No, da i dalje postoje stvaraoci koji su ostali vjerni tom izrazu, koji prodiru u njegovu suštinu, istražujući sve potencijale i mogućnosti, te da formiraju autentičan izraz i smisao, dokaz je upravo izložba u Podgorici koja je otvorena pred brojnom publikom.

Na ceremoniji otvaranja uručena su i odgovarajuća priznanja... Dobitnik nagrade prvog salona “Male grafike”, u kategoriji afirmisanih umjetnika, pripala je renomiranom umjetniku iz Nikšića, Mirku Toljiću, redovnom profesoru na Akademiji likovnih umjetnosti u Trebinju, dok su nagradu u kategoriji studentskih grafika podijelili Vukašin Tanjević i Anđela Durutović.

Plakete “Crnogorska grafika malog formata 2024” pripale su Dimitriju Popoviću i Žan Pjeru Tangiju. Kako je poseban segment izložbe posvećen velikanima crnogorske grafike: Miodragu Dadu Duriću, Đeljošu Đokaju, Milu Grozdaniću i Jakovu Đuričiću, čija su djela obilježila umjetnost multioriginala i trajno obogatila crnogorsku kulturnu baštinu, njima su, posthumno, dodijeljene plakete za doprinos grafičkoj umjetnosti u Crnoj Gori.

Sa dodjele plaketa i nagrada
Sa dodjele plaketa i nagradafoto: Luka Zeković

Plakete je uručila autorka projekta i prve izložbe ovog tipa, redovna profesorica Fakulteta likovnih umjetnosti na Cetinju, Vesna Bošković. Postavku realizuju Sekretarijat za kulturu Glavnog grada Podgorica i Muzeji i galerije Podgorice, a u okviru manifestacije “Decembarska umjetnička scena”.

“Koncept izložbe zasniva se na presjeku generacija stvaralaca - od renomiranih umjetnika koji su svojim stvaralaštvom ostavili neizbrisiv trag u toj oblasti, preko aktivnih stvaralaca koji se izražavaju kroz različite grafičke tehnike, do mladih autora i studenata i njihovih novih ideja i pristupa”, kazala je Jelena Đurđić Tomović, portparolka Sekretarijata za kulturu.

Sa izložbe
Sa izložbefoto: Luka Zeković

Toljić je istakao da je izložba značajna, ali i da je kompletan koncept aktuelizovao dvije stvari, i to lični odnos umjetnika prema malom formatu i, sa druge strane, položaj grafike kao medija koji nije adekvatno zastupljen u Crnoj Gori i nije u zavidnom položaju, za razliku od zemalja regiona. On je podsjetio i da ne postoji esnafsko udruženje, ali ni grafički odsjek na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju. Izrazio je nadu da će izložba pokrenuti promjene i rješavanje tih pitanja, te da će postati i tradicionalna, ali međunarodnog karaktera.

Detalj sa izložbe
Detalj sa izložbefoto: Luka Zeković

Da postane tradicionalna je upravo osnovna ideja i želja organizatora izložbe, rekla je Đurđić Tomović, sa ciljem da promoviše i afirmiše umjetnost grafike, predstavi savremene domete u tom mediju i omogući njegovo kritičko sagledavanje.

“Treba takođe da bude i svojevrstan vid podrške umjetnicima, koji kroz grafiku daju značajan doprinos crnogorskoj i medunarodnoj umjetničkoj sceni. Na izložbi su predstavljeni radovi realizovani u različitim grafičkim tehnikama, poput visoke, duboke i ravne štampe, uključujući akvatintu, bakropis, bakrorez, suvu iglu, mecotintu, litografiju, linorez, drvorez, kolografiju, sitoštampu i digitalni print”, navela je Đurđić Tomović.

Detalj sa izložbe
Detalj sa izložbefoto: Luka Zeković

Ćupić je podsjetila da je grafika, još u doba renesanse, služila ne samo kao umjetnički izraz, već i kao alatka za širenje klasičnog učenja u Evropi.

“Danas je ova tehnika mahom potisnuta dolaskom novih medija i mijenjanjem umjetničke i kulturne scene. Ipak, i dalje postoje stvaraoci koji su ostali vjerni tom izrazu i čije radove sada vidite pred sobom: od renomiranih umjetnika preko aktivnih stvaralaca do mladih studenata. Svima je zajednički cilj da grafiku vrate u umjetničku scenu i dokažu publici da klasična umjetnost nije stvar prošlosti već i budućnosti”, poručila je Ćupić.

Sa izložbe
Sa izložbefoto: Luka Zeković

Da su vrijednost i potencijal grafike nesporni, iako se često nalazi u sjenci drugih umjetničkih izraza, istakla je na otvaranju sekretarka Sekretarijata za kulturu Snežana Tomanović.

“Zato ova izložba nije samo prilika da se promovišu radovi umjetnika, već i platforma za reafirmaciju grafike kao značajnog dijela crnogorske likovne umjetnosti”, rekla je Tomanović, ističući da grafika, kao kompleksna likovna disciplina, zahtijeva vještinu, strpljenje i posvećenost.

Ona je dodala da izložba ima poseban značaj i jer podsjeća na duboko ukorijenjenu tradiciju crnogorskog štamparstva i grafičke umjetnosti, dok istovremeno promoviše savremeni umjetnički izraz u toj oblasti, kulturi i umjetnosti koji su pokretači društvenog razvoja, a njihovo razumijevanje ključ za unapređivanje našeg kulturnog ambijenta.

Sa izložbe
Sa izložbefoto: Luka Zeković

“Zbog toga Sekretarijat za kulturu s radošću prihvata inicijativu profesorice Vesne Bošković da realizuje ovu izložbu. Imam i potrebu da se zahvalim gospodinu Romanu Đuranoviću koji je dao svoje doprinos i pomogao da se realizuje ova izložba, kao i svojoj koleginici iz Sekretarijata, gospođi Džani Filipović. Vjerujem da će ova manifestacija postati značajan sadržaj na našoj kulturnoj sceni”, kazala je Tomanović.

Crnojevića štamparija omogućila je da se bogata crnogorska kulturna baština predstavi svijetu, dok je grafika, kao dio te baštine, postala sastavni dio crnogorskog kulturnog identiteta. Danas, kroz ovu izložbu, podsjećamo na tu bogatu tradiciju i šaljemo poruku da grafika zaslužuje vidljiviji i značajniji status

Crnogorsko štamparstvo, utemeljeno osnivanjem Crnojevića štamparije 1493. godine, predstavlja kulturni fenomen evropskog značaja.

“Oktoih prvoglasnik štampan 4. januara 1494. godine, prva je knjiga štampana na južnoslovenskim prostorima, ne govori samo o tadašnjim dostignućima u štamparstvu, već i o viziji vladara Đurađa Crnojevića koji je kulturu stavio u centar svoje državničke politike. Crnojevića štamparija omogućila je da se bogata crnogorska kulturna baština predstavi svijetu, dok je grafika, kao dio te baštine, postala sastavni dio crnogorskog kulturnog identiteta. Danas, kroz ovu izložbu, podsjećamo na tu bogatu tradiciju i šaljemo poruku da grafika zaslužuje vidljiviji i značajniji status, u skladu sa njenim istorijskim i umjetničkim nasljeđem”, navela je Tomanović.

Ona se osvrnula i na poseban dio izložbe koji je posvećen Đuriću, Đokaju, Grozaniću i Đurićiću i istakla da je njihov umjetnički opus ostavio neizbrisiv trag u crnogorskoj kulturi, te da njihova djela predstavljaju temelj na kojima ova umjetnička disciplina nastavlja da raste i razvija se.

“Sigurna sam da će crnogorska grafika malog formata postati tradicionalni događaj i da ćemo svake godine svjedočiti njenom razvoju i rastu njenog značaja na kulturnoj mapi Crne Gore i regiona. Pozivam vas da uz izložena djela zajedno slavimo ljepotu crnogorske grafičke umjetnosti”, rekla je Tomanović, otvarajući izložbu koja je za posjetioce dostupna do 15. januara.

Bonus video: