Na ivici svjetlosti i sjenke

Izložba crnogorskog slikara u Gradskoj galeriji u Kotoru: Likovno putovanje Mira Šukovića kroz suprotnosti života, od arhetipskog do apstraktnog

1810 pregleda 46 reakcija 0 komentar(a)
Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Izložba slika i crteža slikara Miroslava Mira Šukovića biće otvorena sjutra, u 20 sati u Gradskoj galeriji u Kotoru.

foto: Promo

“Miroslav Miro Šuković sa mnogo takta i obazrivosti izlaže svoju likovnu materiju, ali nimalo lišenu spontanosti, otkriva nedokučivi svijet na graničnoj liniji između svakodnevice i transcendencije. On teži čistoj likovnosti, ali šta je ona, himera ili realnost? Pokušaćemo djelimično da odgovorimo na to pitanje upućeni ka opusu ovog slikara.

Miro
foto: Privatna arhiva

Danas se likovnost sve više zaboravlja i potiskuje u korist vizuelnosti, šire i manje obavezujuće umjetničke oblasti, sada je na snazi (pseudo?) avangarda umjesto slikarstva i skulpture. Ovaj crnogorski umjetnik taj problem nastoji da riješi uvođenjem tradicionalnih slikarskih sredstava ali na nov način. Već na prvi pogled uočavamo da koristi ponegdje samo dvije-tri osnovne boje, crvenu i crnu na slici, ali njegovo djelo nije likovno osiromašeno već osnaženo suštinskim, temeljnim životnim kontrastom dobra i zla, života i smrti, Erosa i Tanatosa. To su bile teme i najvećih stvaralaca u prošlosti, zasnovane na principu jedinstva suprotnosti (coincidentia oppositorum). Riječ je ne samo o jednoj od prvobitnih postavki života, mitologije i religije, manihejskoj, biblijskoj borbi dobra i zla, prisutnoj i u vjeri proroka Zaratustre, gnostika i jeretika, već i u čisto slikarskom vidu osnovnog načina rada na slici i crtežu. Tako i kod Mira Šukovića uviđamo taj drevni metod stvaranja umjetničkog djela na osnovu suprotnosti crnog i bijelog, toplog i hladnog, mekog i tvrdog, sa međuprelazima. Ovaj slikar se trudi da mu jedan ton, dugo tražen i nađen, skoro kao u akcionom slikarstvu brzo i snažno nabačen na platno ili pažljivo nanet kistom, zvoni punoćom i čistotom boje. Time ne čini ništa drugo nego što otvara sliku ka osjećajnoj dimenziji. Tako osnovne boje ili svjetlost i sjenka, djeluju u skladu sa kompozicijom slike zasnovanoj na kontrastu horizontala i vertikala, mirnoće i pokreta, kontemplaciji i akciji. Ako se tome doda Šukovićevo bavljenje osnovnim, euklidovskim formama kruga i pravougaonika, linije i površine, figure i prostora, stižemo u ovoj kratkoj analizi do punoće i suštastva ovih elementarnih, ogoljenih kompozicija, pejzaža svedene mašte ili stvarnosti kao povoda. Slikar nalik alhemičaru svodi, pročišćuje, istražuje i amalgamiše elemente ne bi li došao do prave, samo svoje slike, do umjetničkog djela koje se rađa poput živog bića i ima svoj život, trajanje i smrt, koji mogu da se mjere milenijumima”, zapisao je o Šukovićevom slikarstvu istoričar umjetnosti Dejan Đorić.

Miro
foto: Privatna arhiva

Miroslav Šuković je rođen 1977. godine u Bihaću. Živi i radi u Kolašinu i Podgorici. Član je Udruženja likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine. Dobitnik je nagrade Cetinjskog likovnog salona “Trinaesti novembar” 2015. godine.

Miro
foto: Privatna arhiva

Do sada je izlagao samostalno, između ostalog, u Galeriji Tolbius, u Kolašinu 2012, Blues Baru u Podgorici, izložba slika i crteža 2012, Gradskoj galeriji Kotor, izložba “Čovjek”, mart 2014, “Kost, Kamen, Oko”, tvrđava Barutana, Kolašin, avgust 2014, Zatočenici tišine”, Polimski muzej, Berane, septembar 2014, “Zatočenici tišine”, kuća Rista Ratkovića, Bijelo Polje, 2014, Galeriji Montenegrina Rijeka - Hrvatska, april 2015, galeriji “Vitomir Srbljanović” - Pljevlja, 2015, Narodnom muzeju Labin - Hrvatska, jun 2015, galeriji Štab, Beograd, maj 2017... Među kolektivnim izložbama na kojim je učestvovao, izdvaja se Magija crteža u Modernoj galeriji u Valjevu, u oktobru 2022, gdje su izložena 164 djela 123 balkanska umjetnika, nastala od 1932. do 2022.

Izložba u Kotoru biće otvorena do 23. aprila.

Bonus video: