Bolji dječiji crteži znače i veću inteligenciju djeteta

Test 'nacrtaj dijete' osmišljen je 1920-ih godina kako bi se procijenila inteligencija djeteta
674 pregleda 2 komentar(a)
Reditor Tatsputin, crteži, Foto: Mymodernmet.com
Reditor Tatsputin, crteži, Foto: Mymodernmet.com
Ažurirano: 20.08.2014. 08:22h

Crteži djeteta, pa čak i "čiča gliša" za kojeg roditelji misle da je smiješan i simpatičan, imaju ozbiljno skriveno značenje, pokazalo je istraživanje rađeno na Kraljevskom koledžu u Londonu, piše BBC.

Naučnici su otkrili da je crtačka sposobnost djeteta uzrasta od četiri godine dobar indikator njegove buduće inteligencije, javlja Tanjug.

Uz pomoć roditelja, psiholozi su testirali više od 15.000 djece, najprije sa četiri, a zatim sa 14 godina, ocjenjujući njihove crteže na skali od 0 do 12. Uočena je "solidna" veza između bolje ocijenjenih crteža i rezultata testova inteligencije ne samo kod četvorogodišnjaka već i 14-godišnjaka.

"Test 'nacrtaj dijete' osmišljen je 1920-ih godina kako bi se procijenila inteligencija djeteta, tako da je veza između testa i inteligencije kod četvorogodišnjeg djeteta bila očekivana", izjavila je voditeljka istraživanja dr. Rosalind Arden sa Psihijatrijskog instituta Kraljevsog koledža u Londonu, dodajući da je naučnike iznenadilo to što je ta veza bila uočena i 10 godina kasnije.

"Veza je solidna, te su zato naši rezultati interesantni, ali to ne znači da roditelji treba da brinu ukoliko njihova djeca loše crtaju. Sposobnost crtanja ne određuje inteligenciju, postoji čitav niz faktora, kako genetskih tako i društvenih, koji utiču na inteligenciju", navela je ona.

"Crtanje je drevna vještina, stara 15.000 godina. Kroz crtež, mi pokušavamo nekom pokazati kako razmišljamo", kazala je britanska naučnica u izjavi za BBC.

"Sposobnost da reprodukujemo likove je jedinstvena ljudska osobina i znak kognitivne sposobnosti, na sličan način kao i pisanje koje je preobrazilo sposobnost ljudskog roda da skladišti informacije i samim tim izgradi civilizaciju", objasnila je ona.

Bonus video: