Na euforično stanje prilikom slušanja određene muzike utiče hormon dopamin kojeg luči mozak, podstičući osjećaj zadovoljstva, sličan onome koji izaziva omiljena hrana. Prilikom slušanja omiljenih pjesama dolazi do povećanog lučenja dopamina u takozvani strijatum, koji se nalazi u prednjem dijelu mozga. Tako nešto se ne dešava ukoliko se pušta muzika koja nam se naročito ne sviđa, ističu stručnjaci Univerziteta u Montrealu, nakon obavljenih istraživanja.
Taj poseban osjećaj zadovoljstva mjeren je skenerom na kome su, osim količine dopamina, praćeni i broj otkucaja srca, tjelesna temperatura i disanje. Na osnovu dobijenih rezultata naučnici su ustanovili da bi dopamin mogao da bude ključni sastojak za preživljavanje čovječanstva. On proizvodi zadovoljstvo u životno važnim momentima, kao što je trenutak konzumiranja hrane. Shodno tome, ako je čovek zadovoljan dok jede, stimulisan je i da živi.
Međutim, uprkos svemu muzika predstavlja i dalje enigmu, jer ona nije ni vazduh, ni hrana, niti neka druga sekundarna potreba ovaploćena, recimo, kroz novac, koji podstiče zadovoljstvo izazvano dopaminom. Naučnici su utvrdili da Mocartova muzika posebno pozitivno utiče na opuštanje mozga. Slušaoci muzike ovog genijalnog kompozitora pokazali su veću inteligenciju u odnosu na one koji su slušali modernu muziku. To je zato što Mocartova muzika ima jedinstvene matematičke uzorke koji aktiviraju logički dio mozga, ističu istraživači, prenose Novosti.
Bonus video: