Šta jednu osobu čini srećnom tokom života? Na ovo pitanje već decenijama stručnjaci sa Harvarda pokušavaju da dobiju odgovor.
Pre 75 godina započeta je studija o sreći koja je ujedno i najduža ikada sprovedena.
Zadatak istraživača bio je da prate šta je to što je pozitivno uticalo na sreću kod pojedinaca, bez negativnih efekata.
Tokom 74 godina praćeni su životi 724 muškaraca, kako su izlazili na kraj u svim oblastima tokom njihovog života. Njih 60 su još uvek živi i i dalje učestvuju u istraživanju.
Postoje dvije grupe ispitanika. Prvu su činili studenti druge godine na Harvardu 1938., dok su drugu činila djeca iz jedne od najsiromašnijih oblasti u Bostonu.
Kako bi dobili što preciznije podatke, istraživači su učesnicima slali upitnike, skenirali mozak, uzimali uzorak krvi, proučavali njihovo zdravlje i razgovarali pojedinačno sa svakim.
Tokom vremena riješili su da u istraživanje uključe i njihove žene i djecu. Revolucionarno istraživanje bilo je prvo te vrste u svijetu i donijelo je neke zapanjujuće rezultate.
Jedno od najvećih otkrića bilo je da dobri odnosi čine ljude srećnijima i zdravijima, piše Indy100. Sa druge strane, oni koji su bili nesrećni u vezama više su patili, imali bolove, bili nezadovoljni i vodili nezdrav život.
O rezultatima istraživanja govorio je i vođa studije Robert Vandinger.
Bonus video: