Svi znamo šta je PMS (predmenstrualni sindrom), a znate li šta je predmenstrualni disforični poremećaj?
Simptomi PMS su grčevi, nevjerovatna želja za hranom, osjećaj umora ili nervoze, nagle promjene raspoloženja...
Ali, ako ove simptome imate nedelju dana prije početka menstruacije, a simptomi ne nestanu ni danima nakon što je ciklus počeo, velike su šanse da imate predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD).
One dame koje imaju ovaj poremećaj osjećaju emocionalne i fizičke simptome slične onim u PMS-u, ali ih ti simtopmi ometaju u obavljanju svakodnevnih aktivnosti.
Simptomi predmenstrualnog disforičnog poremećaja su: depresija, osjećaj beznađa, ekstremna glad i nervoza, anksioznost, manja ili veća potreba za snom nego inače, nezainteresovanost za uobičajene aktivnosti, nedostatak samopouzdanja, teškoće u koncentrisanju, iznenadan osjećaj vrućine, glavobolje, bol u mišićima.
Kod nekih žena je ovaj poremećaj toliko izražen da u tom periodu razmišljaju o samoubistvu.
Stručnjaci kažu da ne postoji definitivan odgovor šta uzrokuje PMDD, ali to može biti reakcija na hormonske promjene koje se u tijelu dešavaju tokom menstrualnog ciklusa.
Studije su pokazale da žene koje pate od predmenstrualnog disforičnog poremećaja imaju niži nivo serotonina, te da to uzrokuje simptome PMDD-a.
Serotonin je supstanca u mozgu koja prenosi nervne signale, a određene ćelije u mozgu koriste ovu supstancu da kontrolišu raspoloženje, koncentraciju, spavanje i bol.
Ako imate pet simptoma PMDD-a nedelju dana prije početka ciklusa, koji nestaju ubrzo nakon što ciklus počne, vjerovatno je da patite od predmenstrualnog disforičnog poremećaja. Ipak, ako imate ove simptome, najbolje je da se obratite ljekaru kako bi se to utvrdilo.
Najčešće se kao terapija ženama koje pate od PMDD-a prepisuju antidepresivi, hormonska terapija, vitaminski suplementi, vježbanje i određena ishrana, a sve u zavisnosti od toga koji su simptomi, prenosi Mondo.
Bonus video: