Mađarski gulaš se ne može požuriti: Kako se pravi bez greške

Kao i za većinu jednostavnih jela, i za gulaš važi da i nije tako jednostavno, ako želite da dobijete pravi ukus
12367 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Postoji bezbroj recepata za spremanje ovog starog, dobrog mađarskog specijaliteta - domaćice, kao i obično, misle da je baš njihov onaj pravi. Kao i za većinu jednostavnih jela, i za gulaš važi da i nije tako jednostavno, ako želite da dobijete pravi ukus.

Sastojci:

  • 500 g junetine
  • 250 g crnog luka (neki smatraju da luka treba staviti koliko i mesa, prilagodite svom ukusu)
  • 2 čena bijelog luka
  • 1 kašičica suvog začina
  • 1 kašičica mljevene slatke paprike
  • 1 kašičica mljevene ljute paprike
  • malo bibera
  • 300-400 ml tople vode

Priprema:

Na ulju propržite sitno isjeckan crni i bijeli luk. So dodajte odmah da bi se luk bolje sjedinio. Isjeckajte junetinu na kockice (2,5x2,5cm) i dodajte je u izdinstani luk. Kad bude dovoljno pržen, sipajte vode toliko da prekrije meso. U sve to dodajte začin za jelo, biber, mljevenu crvenu slatku papriku, mljevenu crvenu ljutu papriku i ostavite da se kuva najmanje sat i po na umjerenoj vatri. Povremeno, po potrebi dolivajte vodu. Kad se to sve sjedini, kad meso bude mekano i dobijete gustinu, gulaš je spreman za jelo. Obično se jede uz krompir ili makaronu.

Pripazite da ne napravite ove greške:

Dobro ispržite meso

Prženje mesa oduzima dosta vremena i često se događa da se taj korak u pripremi gulaša preskoči. Nemojte napraviti tu grešku. Naglo prženje kockica mesa dok ne promijene boju (a još su sirove u unutrašnjosti) i dok dno posude ne postane ljepljivo, daje jelu bogatu, karamelizovanu aromu koja gulaš i saft čini neodoljivim.

Dugo kuvajte na laganoj vatri

Bez obzira kuvate li gulaš na šporetu, u rerni ili ekspres loncu, važno je da se meso kuva sporo i na veoma laganoj vatri. Nekoliko sati laganog kuvanja omogućava da se kolagen u tvrdom mišićnom tkivu otopi što čini meso mekanim. Probajte meso nakon sat vremena kuvanja, pa nakon dva sata – uočićete ogromnu razliku u mekoći mesa. Dobar gulaš ne možete požuriti. Uostalom, jeste li ikad čuli da je neko “prekuvao” gulaš?

Bonus video: