S početkom jeseni nabavljaju se i pripremaju paprike, krastavci, kuva se paradajz, pravi se slatko, džemovi i pekmezi,međutim presudno je važno da to radite na što zdraviji način.U nastavku pročitajte kako se pravi zimnica bez konzervansa, koja je potpuno zdrava bilo da je slana ili slatka.
Zašto su konzervanci u zimnici štetni?
Konzervansi i aditivi tradicionalno se dodaju zimnici kako bi spriječili razvoj bakterija i gljivica na ovim namirnicama. Njihov cilj je da hrana potraje što duže. Koliko je to dobro za nas? Pa i nije baš najbolje rešenje, evo zbog čega.Najnovija naučna istraživanja pokazuju kako konzervans, tačnije aditiv E211 uništava mitohondrije i tako ubrzava starenje. Može izazvati degenerativne promene, poput Parkinsonove bolesti. Na kraju čak rezultira cirozom jetre, a u kombinaciji s vitaminom C formira benzen, potencijalnu opasnost po zdravlje ljudi.
Najbolje je, ako se može, konzervans u zimnicu i ne stavljati. Takođe moguće je izbjeći i dodavanje šećera, kod nas opet tradicionalnog dodatka slatkoj zimnici, sokovima, džemovima i pekmezima. Bez njega, slatka zimnica je zdravija za sve, a mogu je, bar ponekad, u malim količinama, jesti i dijabetičari.
Domaća zimnica bez konzervansa
Kisela cvekla za zimnicu
Potrebno vam je:
- 2 kg cvekle,
- 2 l vode,
- 50 g soli.
Priprema recepta:
Cvekle, manje ili srednje veličine, oljuštite, operite, složite u posudu gde će se kiseliti i pritisnite ih nečim teškim. Preko nje prelijte prokuvan i ohlađen presolac od vode i soli, neka bude barem desetak centimetara iznad. Prve dve nedjelje posle stavljanja na kiseljenje skidajte i bacajte pjenu s površine.
Spremanje cvekle za zimnicu nije previše zahtjevno. Zahvaljujući njoj imaćete potrebne minerale i vitamine u zimskim mjesecima.
Napravite ajvar od zelenog paradajza
Sastojci:
- 4 kg zelenog paradajza,
- 4 veća korijena rena,
- 400 g senfa,
- 6 dl ulja,
- soli po ukusu.
Kako se pravi ova zimnica bez konzervansa:
Oprane i očišćene paradajze sameljite na mašini za meso. Ostavite ih u cjediljci neka se ocijede od soka kojeg sami puštaju. U međuvremenu očistite i istružite ren, dodajte mu paradajz i ostale sastojke. Sve dobro umiješajte i sipajte u odgovarajuće tegle. Čuvajte ih u ostavi.
Šarena salata
Potrebni sastojci:
- 2 kg zelenog paradajza,
- 2 kg krastavčića kornišona,
- 10 zelenih mesnatih paprika,
- 5 glavica crnog luka,
- 3 grančice slačice sa sjemenom,
- malo sirćeta,
- so,
- 3 Iitre vode.
Priprema zimnice:
Oprano i očišćeno povrće isijecite na komade i poredajte u tegle sa slačicom. Od vode, sirćeta i soli skuvajte presolac, ohladite ga i prelijte povrće. Sačekajte neka ogrezne. Zatvorite tegle celofanom i spakujte ih u vaš špajz. Ovako napravljena domaća zimnica bez konzervansa i vinobrana, sigurno će obradovati vaše ukućane.
Nezaobilazni sataraš
Potrebno:
- 6 kg mesnatih paprika,
- 4 kg paradajza,
- 1 kg crnog luka,
- 1 l ulja
- soli po ukusu.
Kako se pravi sataraš zimnica:
Povrće operite i sitno isjeckajte ili sameljite na mašini za meso. Zatim ga pržite na ulju dok ne uvri sva tečnost koju je pustilo. Posolite, vruće sipajte u tegle i držite u umjereno zagrejanoj pećnici da se uhvati korica. Ohlađene tegle zatvorite i spakujte. Ovako napravljena sataraš zimnica bez konzervansa je idealna za jelo.
Domaći kečap za zimu
Sastojci:
- 4l gusto ukuvanog soka od paradajza,
- 30 g soli,
- 50 g šećera,
- 4 dl vinskog sirćeta,
- 4 glavice crnog struganog luka,
- 2 glavice bijelog luka,
- 4 kašike senfa,
- malo mljevenog bibera.
Kako se pravi kečap zimnica bez konzervansa?
Sve sastojke pomiješajte i kuvajte 15 minuta, računajući od trenutka kad je smjesa proključala. Vruć kečap sipajte u male tegle ili flaše sa širokim grlićem. Zatvorite ih celofanom, utoplite ćebetom i ostavite neka prenoće.
Kuvani paradajz bez konzervansa
Potrebno:
- 5 kg paradajza,
- 2 paprike babure,
- 4 glavice crnog luka,
- 1 veza peršunovog i celerovog lista.
Priprama paradajza za zimnicu bez konzervansa:
Isijecite ga sitno i stavite u šerpu. Dodajte paprike, peršun, celer i luk pa kuvajte na umjerenoj vatri dok ne otpadne ljuska. Smjesu skinite sa šporeta i propasirajte kroz cjediljku vodeći računa da ne prođu sjemenke.
Propasiran paradajz ponovo sipajte u šerpu i kuvajte dok se masa s početka ne prepolovi. Dok je još vreo sipajte u flaše. Zatvorite ih celofanom i ostavite nek prenoće umotane u ćebe, a onda spakujte s ostalom zimnicom.
Zdrava slatka zimnica
Domaći pekmez od jabuka
Trebaće vam:
- 1,5 kg rendanih jabuka,
- 1/2 kg rendane šargarepe,
- 1 čaša vode,
- 2 vanil-šećera,
- sok od dva limuna,
- malo cimeta.
Spremanje pekmeza:
Jabuke oljuštite, izrendajte i usitnite u blenderu. Pomiješajte sa ostalim sastojcima i kuvajte na laganoj vatri oko 40 minuta, uz povremeno miješanje. Ukoliko se tokom kuvanja na površini bude stvarala pjena, skinite je i bacite. Vruć pekmez sipajte u vruće tegle i ostavite neka se polako hladi na tamnom i suvom mjestu.
Zimnica od šljiva
Za ovaj domaći pekmez biće vam potrebno 10 kg šljiva.
Priprema:
Šljive operite i ocijedite, svakoj izvadite košticu i redjajte ih u pleh. Neka unutrašnja strana voćke bude okrenuta nagore. Uz povremeno miješanje pecite oko dva sata na 220°C. Kad se sok pretvori u sirup, pekmez je gotov. Tada ga izručite u vruće tegle, odmah zatvorite i ostavite u rerni uključenoj na 100°C još 20 minuta. Kada se tegle skroz ohlade, sklonite ih na suvo i tamno mjesto, gde inače držite zimnicu.
Recept za sok od borovnice
Domaća zimnica nije skroz kompletna, ukoliko nemate makar par litara pravog prirodnog soka u špajzu. Za ovaj recept trebaće vam 5 kg borovnica i malo rakije.
Priprema soka:
U veći lonac u kome ima malo vode, tek da prekrije dno, sipajte borovnice, prethodno dobro oprane i osušene. Zatim stavite na šporet samo nek baci ključ. Smjesu kroz lijevak prespite u čiste i suve flaše, koje treba ostaviti otvorene dok se borovnice sasvim ne ohlade. Tada u grlić svake flaše sipajte malo kvalitetne rakije, zatvorite ih celofanom i čuvajte na suvom mjestu.
Savjeti, preporuke, teme o zdravlju, čekaju vas u četvrtak, 27. oktobra, u novom broju dodatka Zdravlje, koji dobijate besplatno uz štampano izdanje Vijesti.
Bonus video: