Kako prepoznati da smo zavoljeli nekoga ko nam čini štetu?

Ponekad su znakovi da se nalazimo u emocionalno zlostavljačkom odnosu suptilni, a izlaz je teže pronaći nego što bismo voljeli da vjerujemo

10787 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Živimo u kulturi opsjednutoj romantičnim odnosima i ljubavnim sparivanjem, a s obzirom na to da nas ništa ne dovodi u takvo stanje apsolutne euforije kao leptirići u stomaku kad pronađemo nekoga s kime bi ljubav mogla biti moguća, nije ni čudo da to postaje haotično središte naših svjetova.

Ali ne bi ljubav imala status koji uživa da uz osjećanja sreće ne dolazi i sa svojim mračnim naličjem. Onoliko koliko nas raduje kad nam se pogled susretne s pogledom osobe za kojom žudimo, barem jednako toliko nas uzbuđuje nesigurnost prvih koraka u novom odnosu.

Neizvjesnost je gotovo neizdrživa, a opet je se ne možemo zasititi. A jednom kad zapečatimo novi ljubavni početak, gotovo se ništa ne može uporediti sa takozvanom "fazom medenog mjeseca".

Međutim, kada veza počne da sazrijeva i ono prvo hormonalno bunilo počne da gubi magiju, tek se tada magla počinje pomalo rastvarati i kreće istinsko upoznavanje osobe s kojom smo odlučili, barem na neko vrijeme, da dijelimo život. I ponekad je ono što pronalazimo ispod maske prvih nježnosti i brige daleko manje idilično nego što bismo ikada pretpostavili u prvim danima buđenja ljubavi. Nijedna veza nije bez problema, ali kako prepoznati da smo zavoljeli nekoga ko nam čini štetu?

Emocionalno zlostavljanje ne ostavlja lako vidljive tragove i često smo već prilično duboko u toksičnom odnosu pre nego što smo spremni da osjetimo šta se stvarno događa.

Problem je u tome što sitne zlobe ne isključuju trenutke nježnosti. Nećemo naglo prestati da volimo osobu jer joj ponašanje ulazi u opasne vode, a nevoljkost da prihvatimo koliko je odnos loš za nas, i koliko smo pogriješili u procjeni osobe koju smo zavoljeli, može nas zadržati u odnosu daleko duže nego što bismo u njemu trebali da budemo.

Kako prepoznati šta su osnovni znakovi emocionalnog zlostavljanja?

Naređenja – osim ako imate vrlo specifičan fetiš i ta dinamika ostaje u gabaritima predigre na koju ste svesrdno pristali, nema situacije u kojoj bi bliska osoba trebala da vam izdaje naređenja. Ako osjećate da umjesto dogovora i molbe imate posla s imperativima, to je prilično ozbiljan znak za uzbunu.

Tihi tretman – odbijanje otvorene komunikacije nakon sukoba; ignorisanje, lupanje vratima, nestajanje na nekoliko sati ili dana, takođe su oblici zlostavljanja i izazivanja osjećanja krivice koji nijedna odrasla osoba ne bi trebala sebi da dozvoli.

Kontrola – od suptilnih komentara koji usmjeravaju naš izgled ili garderobu, preko finansijske zavisnosti, do toga da partner utiče na to kako i s kime provodimo vrijeme, zlostavljači će na sitno prekrajati naš život dok ne dođemo do toga da se više ne prepoznajemo.

Izolacija – kako biste ostali vezani za nju, toksična osoba će nastojati da vas odvoji od drugih ljudi u vašem životu, posebno onih koji bi mogli da vide šta vam se događa i pokušaju da intervenišu. Što se usamljenije osjećate, to snažniju zavisnost razvijate od partnera, i teže vam je da izađete.

Uvrede i povrede – nema situacije u kojoj je u redu da nas neko s kime smo intimne vrijeđa na bilo koji način, ali ponekad verbalne povrede dolaze u teže prepoznatljivim oblicima neugodnih šala koje osoba ne napušta čak ni kada eksplicitno izrazimo da nas te riječi bole.

Gaslighting, ili "pravljenje ludim" – jedna je od osnovnih zlostavljačkih strategija kojom se druga osoba uvjerava da griješi u svojim utiscima, da je nešto pogrešno shvatila, da joj je percepcija zamagljena. Jer kad jednom počnemo da sumnjamo u vlastita osjećanja i doživljaje, padamo sve dublje pod kontrolu.

Ljubomora – malo rekreativne ljubomore može biti slatko, ali kada se manipulacija ljubomornim ispadima, kao i izazivanje ljubomore kod partnerke ili partnera pretvori u traumatičnu igru šaha koju ne želimo da igramo, vrijeme je da preispitamo odnos.

Poniženje – uskratiti pažnju, pogled ili dodir može biti silno bolno kada je riječ o osobi koju volimo jer nas ti negativni postupci poništavaju i čine nesigurnima, stvarajući osjećaj krivice. A za bonus zlostavljačke bodove, sitne poražavajuće postupke nam mogu priuštiti u društvu, stvarajući često generalnu nelagodu, taman u mjeri da je svi osjetimo, a da se niko ne usudi da nešto preduzme.

Bonus video: