Modna kreatorka Jelena Đukanović je na poziv grupe Fashion Intelligence izložila instalaciju od tri meke skulpture, prikazala autorski fashion film ”Legenda o krilatom konju Jabučilu” i održala radionicu “ Terzijski vez zlatnom žicom na crnogorskoj narodnoj nošnji” studentima kostimografije i scenskog dizajna u Muzeju savremene umjetnosti Fondazzione Pino Pascali u Polignanu, Bari.
Đukanović je bila počasna gošća, a osnivač grupe Fashion Intelligence Andrijana Popović kazala je da je kreatorka iz Crne Gore kroz autentičnu komunikaciju uspjela da prenese iskustva i znanja studentima iz najprestiznijih modnih škola u Pulji.
“Svojom stručnošću i emocijama Jelena Đukanović je uspjela da izazove jentuzijazam publike i uputi im otvoren poziv za diajlog i sledece susrete”, kazala je Popović.
Multimedijalni projekat „Legenda o krilatom konju Jabučilu“ premijerno je prikazan prošlog mjeseca u Nikšićkom pozorištu.
„Željela sam da oživim jednu od možda najdramatičnijih i najpoznatijih legendi sa ovih prostora, a sve zbog toga da skrenem pažnju na nematerijalnu baštinu Crne Gore koja je nedovoljno poznata i iskorišćena. Pošto se duži niz godina bavim istraživanjem tekstilnog nasljeđa Crne Gore, ova priča se negdje sama nametnula“, kazala je Đukanović nakon premijere.
Na projektu, koji je realizovan u saradnji Centra za kulturu Žabljak i JU „Zahumlje“, a uz podršku Ministarstva kulture, Đukanović je radila godinu i isti uspješno prezentovala sugrađanima.
„Haljine - instalacije, inspirisane srednjovjekovnim pancirom, rađene su od bojenog sisala, dok su keramičke instalacije od terakote“, kazala je kreatorka čije haljine su nosile članice folklornog ansambla „Zahumlje“.
Za scensku postavku projekta pobrinuo se reditelj Goran Bulajić, dok je Ilija Nikčević bio zadužen za grafički dizajn. Muziku za šestominutni film, snimljen na Vražjem jezeru na Durmitoru, autorke Jelene Đukanović, uradio je Aleksandar Saša Gajić, dok su snimatelji Relja Eraković i Željko Bracanović.
Galerija
Bonus video: