Popucali kapilari: Uglavnom estetski, ali mogu biti i zdravstveni problem

Pojavu popucalih kapilara najčešće ne prate ozbiljnije tegobe i bolovi, pa se ova promjena kod pacijenata najčešće doživljava kao estetska

4762 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Kapilari kao mali krvni sudovi ispod kože su veoma osetljivi i podložni spoljašnjim i unutrašnjim pritiscima. Zbog toga se veoma lako kidaju i pucaju. Kada puknu, taj trag koji izbije na povšinu kože izgleda kao paukova mreža. Popucali kapilari pojavljuju se na djelovima tijela gde je koža tanka, a izbijaju na površinu u obliku modro plave mrlje ili tankih krivudavih crvenih linijica.

Mogu se pojaviti bilo gdje, a najčešće su uočljivi na rukama, nogama ili licu i, za razliku od proširenih vena, obično su u ravni sa kožom. Razlog zbog kojeg ih nazivaju i paukovim venama je taj što se često mogu pojaviti kao mreža malih linija koje se granaju. Pojava popucalih kapilara je uglavnom bezopasna, međutim ukoliko je njihova pojava izražena na nogama, mogu ukazati na problem sa dubokim venama. Kod oko 25 odsto pacijenata pregledom se ustanovi da postoji ozbiljniji zdravstveni problem.

Pojavu popucalih kapilara najčešće ne prate ozbiljnije tegobe i bolovi, pa se ova promjena kod pacijenata najčešće doživljava kao estetska.

Međutim, u kasnijoj fazi bolesti može doći do promjena u boji kože na mjestima gde su kapilari vidljivi. Tegobe se najčešće javljaju poslije dugog sjedjenja ili stajanja, a pacijenti osjećaju olakšanje nakon perioda odmora.

Kada bolest nastane, mogući vidovi liječenja su laserski i radiofrekventni tretman. Nakon ovih procedura nije potreban klasičan oporavak, jer ne zahtijeva nošenje elastičnih čarapa, pa se pacijenti odmah mogu vratiti uobičajenim aktivnostima, uključujući i odlazak na posao. Rezultati su vidljivi odmah nakon intervencije, a područja koja mogu biti tretirana su noge, ruke, gležnjevi, koljena i lice. Najvažnija prednost ovih metoda za pacijenta jeste da su manje bolne, da ne ostavljaju modrice i da visokog su stepena bezbijednosti.

Uklanjanje popucalih kapilara radiofrekventnim tretmanom predstavlja savremenu metodu koja koristi termokoagulaciju za bezbjedno i efikasno tretiranje kapilara na bilo kom dijelu tijela. Metodu su razvili vaskularni hirurzi za liječenje kapilara, ali i za uklanjanje vena koje se nalaze na mjestima koja su teška za tretman, uključujući lice, zglobove i koljena. Liječenje kapilara laserom omogućava hirurgu da prije, tokom i nakon procedure izbjegne sve potencijalne komplikacije do kojih može doći tokom operacije. Uz pomoć ove metode identifikuje se i osnovni uzrok problema, ali i razlog zbog koga su kapilari nastali.

Prema riječima stručnjaka, kao i kod proširenih vena, genetski faktor je dominantan uzrok pucanja kapilara, a pored genetike značajnu ulogu imaju:

  • starost,
  • hormonski poremećaji,
  • UV zračenje,
  • vrela voda,
  • način života – pušenje i alkohol,
  • gojaznost,
  • problemi sa jetrom,
  • naporan posao i dugo stajanje,
  • trudnoća,
  • problemi sa cirkulacijom,
  • ostalo – trauma na koži, udarci, operacije, depilacija i slično.

Lagana fizička aktivnost, hodanje, korigovanje tjelesne težine i izbjegavanje dužeg stajanja ili sjedjenja može doprinijeti boljoj cirkulaciji i pomoći pravilni venski tok.

Bonus video: