Otežano disanje noću, kao da ste stalno prehlađeni, sluz se sliva u grlo pa to onda uzrokuje kašalj, nadraženo ždrijelo, promuklost, bol u glavi, području oko čela i između očiju, tjelesna temperatura malo viša od 37 stupnjeva... Zvuči i vam ovo poznato?
Inhalacije kamilicom, sljezom, paprenom metvicom, eukaliptusom, čajevcem neće brzo riješiti tegobe. Prva pomoć je posegnuti za sprejevima za nos, ali oni ubrzo prestanu da djeluju, tu su i sprejevi s različitim dodacima, ali kroz neko vrijeme ni to ne pomaže. Upale traju po nekoliko sedmica i često se ponavljaju.
Neprijatni simptomi
Prema nekim podacima i do 15 posto ljudi bori se sa stalnim upalama sinusa, a ovaj zdravstveni problem je i među deset najčešćih dijagnoza u ordinacijama ljekara porodične medicine.
Bolni i upaljeni sinusi javljaju se s različitim simptomima, koji većinom uključuju začepljeni nos i kašalj koji traje duže od sedam do deset dana (koliko obično traje virusna upala gornjih disajnih puteva.
Prva linija liječenja je steroid u obliku spreja za nos. Djeluje protivupalno pa bi mogao ublažiti simptome i ubrzati oporavak kod akutne upale sinusa. Nažalost, nakon 15 do 21 dana liječenja ublažavanje simptoma je minimalno, a moguće je i da se pojave nuspojave - krvarenje iz nosa i svrab bež zbog nadražene nosne sluznice i glavobolja. Zato što nadražuje nosnu sluznicu ne savjetuje se njegova dugotrajna primjena.
Antibiotici će vam možda biti prepisani u određenim slučajevima, tj. kada se virusna infekcija zakomplikuje bakterijskom. Inhalacije ljekovitim biljkama mogu smanjiti intenzitet simptoma, ali većina oboljelih vrti se u začaranom krugu stalnih upala, piše Gloria.
Djeluje na mozak i psihu
Istraživanje na Univerzitetu Washington, objavljeno početkom 2021. u časopisu JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, otkrilo je čak i da hronična upala sinusa (a to je ona koja traje tri mjeseca i više) loše djeluje na mozak i psihu.
Trajna upala dovodi i do problema sa spavanjem, nesanice, vrtoglavice, poteškoća s koncentracijom i na kraju, u nekim slučajevima i do depresije. "Prethodne studije su pokazale da pacijenti koji imaju sinusitis često potraže ljekarsku pomoć ne zato što im curi iz nosa ili osjećaju bolove u sinusima nego zato što ta bolest otežava njihovu interakciju sa svijetom. Naime, često ne mogu biti produktivni, teško se koncentrišu, loše spavaju, a sve to u velikoj mjeri utiče na njihov kvalitet života", rekao je vođa istraživanja, otolaringolog Aria Jafari sa Univerziteta Washington i dodao da je sa saradnicima dokazao promjene u moždanoj aktivnosti osoba s hroničnom upalom sinusa koje su evidentirane magnetnom rezonancom.
Kako dolazi do upale
Upala sinusa posljedica je infekcije mikroorganizmima, najčešće virusima i bakterijama. Nastanku sinusitisa pogoduje upala nosne sluznice, srednjeg uha, prethodna trauma nosa. Moguće je i da osobe koje su sklone infekcijama sinusa upalu razviju u različitim situacijama, na primje kada im padne imunitet, prehlade se, kada se iz nekog razloga blokira otvor sinusa, kod astme i alergija, a upala sinusa može se razviti i kada prolaz blokira iskrivljena nosna pregrada ili septum (prolaz između nosnica koji se ošteti prilikom udarca ili pada ili kao posljedica nosnih polipa, izraslina koje često nastaju u sluznici nosa i paranazalnoj šupljini). Pretpostavlja se da oko pet posto stanovništva ima nosne polipe. Sluznice nosa i sinusa se zadebljaju, što onemogućava prirodni protok sekreta kroz inače uske izvodne kanaliće.
Zašto lijekovi slabije djeluju
Sinusi su slabo prokrvljeni pa i ljekovi putem krvi teško dolaze do njih, što oboljelom značajno smanjuje kvalitet života. Nakon nekog vremena i uz česte upale sinusa, savjetovaće vam se posjeta specijalisti otorinolaringologu i razmatranje operacije sinusa. Indikacija za moguću operaciju sinusa je ako nema poboljšanja uz ljekove.
Pomoć iz prirode
Osobama koje su sklone upali sinusa savjet je da se štite od hladnoće, da izbegavaju alergene i druge potencijalne okidače, a jačanje imuniteta je takođe jako važno u sprečavanju oboljevanja.
Za ublažavanje simptoma kao što su glavobolja, pritisak u gornjem dijelu lica, otoci i crvenilo lica, curenje sekreta iz nosa ili zapušen nos i otežano disanje, te slivanje sekreta u grlo i kašalj, postoji nekoliko prirodnih ljekova.
Nana, ruzmarin, eukaliptus
Udisanje pare ili inhalacija, jedan je od najpopularnijih, ali i najjednostavnijih, načina za suzbijanje simptoma upale sinusa, otvaranje disajnih puteva i izbacivanje sekreta.
Proces je prilično jednostavan – stavite vodu da proključa, stavite posudu na sto, nagnete se nad nju tako da vam je lice u direktnom kontaktu sa parom i trudite da dišete kroz nos (možete i da prekrijete glavu peškirom).
Preporučuje se da se inhalirate nekoliko puta dnevno po desetak minuta, a efekat može biti bolji ako vodi u šerpi dodate koju kap ulja eukaliptusa.
Eukaliptus ublažava neprijatne bolove i čisti sinusne šupljine, smanjuje upalu, pomaže kod upala grla i desni, ali i malaksalosti i pojačane izloženosti stresu.
Ukoliko vam je previše jak, za inhalaciju možete koristiti i ruzmarin ili nanu.
Morska so protiv upale sinusa
Rastvori morske soli koriste se preventivno ili za izbacivanje sekreta. Obično se uprskavaju u nos. Možete ih naći u apotekama, a možete i da pomiješate 500ml čiste vode, ¼ kašičice soli i ¼ kašičice sode bikarbone, sipate tečnost u bočicu i prskate rastvor u unutrašnjost obje nozdrve dva-tri puta dnevno.
Bijeli luk dobar za sve infekcije
Bijeli luk je sjajno sredstvo za borbu protiv svih tipova infekcija, pa i za sinusitis. Jača imuni sistem i ubrzava oporavak, a još je djelotvorniji uz dodatak svježeg soka od limuna i meda. Jedan od recepata za prirodan lijek za upalu sinusa kaže da u 600ml vode stavite 3 čena bijelog luka i pustite da provri, nakon čega dodate 3-4 kašike meda i pola šolje soka od svježe cijeđenog limuna, a onda taj napitak pijete po pola šolje čaja tri puta dnevno.
Limun – recept za čišćenje sinunsa
Limun ublažava bolove izazvane oticanjem sinusa i jača imunitet. Jedan od recepata za pročišćavanje sinusa kaže da u pola litra vode dodate jedan sjeckani limun, 2 karanfilića, pola kašičice cimeta i 2 kašičice šećera – sve treba da proključa, a nakon nekoliko minuta, procijediti i konzumirati kao sirup. Takođe, dobra opcija su i svo voće i povrće bogato vitaminom C.
Bonus video: